3 vuotiaan kasvusta ja pituudesta

Kasvu

Eli tiedän kyllä, että ihan väärään paikkaan kirjoitan, mutta kun muissa osioissa keskustelu on ihan kuollutta.

Eli minkä pituisia 3 vuotiaat ovat keskimäärin? Ja kuinka paljon pituutta on tullut lisää 2 ja 3 vuoden välissä?
Jos joku kehtaisi vaikka vilkaista neuvolakortista.

Minulla on tyttö, joka täyttää parin kk päästä 3 vuotta.
Itse olen lyhyt 160 cm ja lapsen isäkin on lyhyehkö.
Tyttö on ainakin vauvana ollut aina käyrillä pituudessa.
Nyt 2 v neuvolassa oli 88cm.
Sitten tässä yksi ilta "havahduin" ettei tytön vaatekoko ole kasvanut lainkaan vuoden aikana ja ainakaan omaan silmään tyttö ei ole juurikaan kasvanut.
Mittasin sitten kotona, katsoin tarkkaan että kantapäät seinässä ja pää suorassa. Mitta näytti 92 cm eli pituutta ei olisi tullut kuin 4 cm, aika vähän??:(
Nyt ero samanikäisiin myös näkyy, että muut ovat päätä pidempiä.
Tokihan tytöstä ei pitkää voi tullakkaan, mutta huolettaa kasvaako normaalisti vai onko kasvu jotenkin hidastunut. Jostain luin, että tuon ikäisen pitäisi kasvaa vuodessa 10 cm?

3

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mini-ihmisiä

      Meillä on jouluna 3 v täyttäny tyttö, joka 90 cm ja 12 kg. Ja käyrillä mennään. Äiti on 162 ja isänsä 175 ja suvussa sellasia 150 senttisiä naisia kans. Tytöstä tulee max. 160 cm ja pikkuluinen.

      Kaksivuotiasneuvolassa 83,5 ja 2,5 vuotiaana 87,6. Joten vuodessa tullut lisää 6,5 cm. Eikä kukaan siellä neuvolassa ollu huolissansa. Mutta onhan tuo teidän tytön 4 cm kuitenkin vähemmän. Ehkä tulossa kasvuspurtti?

      Meidän tyttö meni ensin miinus 2 käyrää ja kiri nyt pituuden puolesta miinus ykköselle, joten pituutta on hänelle tullut enemmän kuin käyrä ennustaisi.

    • vinkki2

      Kasvukäyrät pitäisi löytyä googlettamalla, kokeileppa sieltä.

    • Aikuisen_äiti

      Muistan, että minulle annetiin nyrkkisääntönä, että lapsi on kaksivuotiaana puolet lopullisesta pituudestaan. Sillä säännöllä lapsesi on ihan normaalikokoiseksi kasvamassa.
      Muistan, kun ystävättäreni sanoi neuvolan tädille olevansa huolissaan, kun lapsi on pienempi kuin naapurin saman ikäinen vauva. Täti sanoi: "Minä olen sinua 20 cm pitempi, oletko sinä siitä kovin huolissasi?."
      Eli, olemme eri pituisia ja kokoisia. Se näkyy usein jo lapsina.
      Oma tyttäreni oli 3 v ja 1 kk ikäisenä 92 cm. Hän on nyt aikuinen, ehkä jotain 160-165 cm pitkä, minua ainakin 10 cm pitempi.
      En ole ikinä ollut huolissani, tyttö söi ja kasvoi tasaisesti ja oli terve.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe