Nainen laskuvarjojääkäriksi?

ajattelenvaan

Oisko siis mitenkään mahdollinen ajatus? Kokemuksia?

16

5387

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 897yt

      Kyllä. esimerkki maana NORJA!

    • järki_käteen_nyt

      Eipä taida olla järkevä ajatus. Olen itse sissirukin käynyt, se on (ainakin oli) kova koulu. Kun selässä on yli 30kg painava rinkka ja joudut ottamaan joko venttiseiskan, märän teltan tai kaminan vielä siihen lisäksi (a n.10kg), ei ole naisten hommaa. Käsissäs on tietysti vielä reilu 3,5kg painava rynkky. Sitten kuljet ryhmän mukana tuntikausia märässä metässä, kätesi pehmenevät ja menevät haavoille nysvätessäsi viiksilankaa ym., kouluttajat vittuilee kaikista virheistäs, teet vesistöylityksen ja juokset lopuksi pikamarssia Y-pisteelle. Et välttämättä nuku koko mettäkeikan aikana kuin muutamia tunteja.

      Alle 3000m Cooperilla joudut ravirinkiin. LJK on vielä vaativampi fyysisesti, mm. vesistökoulutuksen osalta.

    • sodanajantehtäväsi

      Huoran tehtävä sodassa on olla sotilaiden viihdekeskus.

      • ööö_

        Eli "Lotaksi"... =)


      • stnanpuhevammane

        Ei, kun huolaksi.


    • kattele_jotain_muuta

      Ei kannata. Vaarana naisella jäädä tisseistä kiinni milloin mihinkin, vaikkapa puun oksaan.

    • Olkoon

      Onnistuu. Et olisi ensimmäinen.

    • miesten_kouluja

      Onnistuu kai se ehkä, jos nainen on fysiikaltaan kuin maajoukkuehiihtäjä. Mutta ei mikään pihtikinttu riittaliisaroponen vaan niin kuin Marja-Liisa Hämäläinen oli. Siis iso ja vahva nainen perkeleen kovalla kunnolla.

      Cooper yli 3000, mieluummin 3200, leukoja vähintään 10, vahva uimataito jne.

      Penkistä itellä meni noihin aikoihin 90, Cooper 3100, leukoja 18, tasajalkahyppy 260 ja olin kunnoltani hyvä jos keskitasoa, kerran kun juostiin metästä kassulle sippasinkin pahasti. Se joka on kunnoltaan heikoin saa kyllä kärsiä.

      Ei oo tainnu vielä naista löytyä, joka olis LJK:n käynyt, onkohan edes sissirukin käynyttä naista?

      • uythg765

        Kumma että muissa maissa onnituu?!!!! Onko suominainen niiin paljon huonompi?????

        US army to let women join ranger course – a pathway to special operations
        http://www.theguardian.com/us-news/2015/jan/16/us-army-women-ranger-course-special-ops


        Women of the Israel Defense Forces:
        In the Air Force & Special Forces
        http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Society_&_Culture/womidf.html



        The Case for Female SEALs
        http://www.defenseone.com/management/2013/12/case-female-seals/76040/


        Special Forces Girls Are Awesome - RESPECT
        https://www.youtube.com/watch?v=b3gaAmzN-L0


        Military to Allow Women in Special Forces
        https://www.youtube.com/watch?v=1QNxirJxxkc


        Honoring the Female Paratrooper
        https://www.youtube.com/watch?v=x7Nqk9pYWkM

        jneee

        Miksi ei suomessa??????????????????????????


      • koska_voimat_ei_riitä

        En tiedä minkälainen koulutus noiden maiden erikoisjoukoille on. LJK ja sissikoulutus ovat siksi naisille hankalia, koska niissä vaaditaan paljon kuntoa ja myös voimaa, koska sissirinkka painaa niin paljon.

        Olin ite hyvin laiha noihin aikoihin, painoin vain 65kg. Kuitenkin miehellä on enemmän voimaa, 90kg penkistä ja 18 leukaa ei mene juuri keneltäkään naiselta, ei maajoukkuehiihtäjiltäkään. Ja jos nainen painaa 45-50kg, ei paljon auta vaikka jaksaisi kiskoa 20 leukaa. 40kg selässä 50kg painoiselle naiselle on vaan aivan mahdoton ajatus, kun se on aivan helvetin paljon 65kg miehellekin.

        Mutta jos nainen on kuin Marja-Liisa, siis miehen kokoinen ja kovakuntoinen, miksipä ei noista erikoiskoulutuksistakin voisi selvitä. Sitä en tiedä, onko koulutusta kevennetty 1990-luvulta, jo silloin kouluttajat jatkuvasti valittelivat varusmiesten alentunutta kuntoa.


    • Anonyymi

      Mulla rupee ståndaan. En taijjakaan mennä sivariin?

      Simo-Inkeri 14,7 v

    • Anonyymi

      Vain Amazoneille. Minimi pituus 175cm ja vahva, mutta silti notkea ruumiinrakenne.

    • Anonyymi

      Yhden naisen tiedän joka on käynyt LJK:n, Elina Pohjoisaho Nokialta. Muistaakseni 96-97. En tiedä onko joku muu ehtinyt tähän mennessä seuraksi.

      • Anonyymi

        Eipä ole muita LjK:ta käynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5564
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      197
      3597
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2418
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2375
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1238
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      65
      1048
    7. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1048
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1022
    9. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      83
      1018
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe