Alennus uudesta Mazdasta

Olen ostamassa uutta Mazda kolmosta. Miten paljon olette saanee alennusta noista? Nyt tarjoukset on alle tonnia. Ensimmäistä kertaa ostamassa uutta, en tiedä paljonko pitäisi saada alea?
20201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

25000 autosta saat käteisalennusta noin 1500€.

Äänestä

Ostamassa japsiautoa - miksi ?

Äänestä
  • Siksi Mazda, koska se on luotettava. Ei jätä tielle.

    Äänestä

  • Japanilainen auto, perämoottori, kamera, moottoripyörä ja agregaatti, niin ja moottorisaha. Ai miksikö? Siksi kun ne ovat käyttöesineitä ja niitten tulee toimia. Japsin tekemä koje toimii. Ei siinä muuta.

    Äänestä

Teppo on nyt vähän hukassa. Tietkin pitää pian taas talven jäljiltä pinnoittaa ja japsit ei niitä kuluja maksa vaikka kuinka sieltä autoja ostaa. Eurooppalaisiin autoihin menee suomalaistakin tekniikkaa ja se tuo työtä meillekin.

Äänestä
  • Ensimmäisneä kannattaa alkaa suosimaan eurooppalaista viihde-elektroniikkaa ja harrastevälineitä ynnä vaatteita (stereot, puhelimet, tabletit, tietokoneet....).

    Ennen kuin päästelet tuollaisia typeryyksiä niin mietippä kumpi tehdään euroopassa japsiautot vai kännykkäsi/tablettidi? Entä vaatteesi ja kenkäsi? Oletko valmis maksamaan euroopassa oikeasti tehtyistä vaatteista ja kengistä ja näin suosimaan eurooppalaista työvoimaa?

    Äänestä

Jokaisen kuuluu tietenkin kaikessa hankinnassaan tehdä valintoja jotka tukevat oman talousalueen tuotantoa ja alkuperää.
On aivan sama puhutaanko autoista, elektroniikasta, vaatteista tai mistä tahansa muusta johon rahojaan laittaa.
Autoni on eurooppalainen ja olen yrityksestä saanut palkkaani useita vuosia suoraan ja alihankkijana yli vuosikymmenen.
Elektroniikkani on eurooppalaista.
Vaatteeni ovat pitkälti suomalaisia.
Alihankinta työssäni tapahtuu Suomesta ja euroopasta.
Jos en näin toimisi niin pitkä penni verotuloina menisi ulos ja niillä verorahoilla ylläpidetään sinunkin hyvinvointiasi.
Hintataso alenee tuotantomäärän myötä ja suomalaisten ja eurooppalaisten valmistajien tilannetta ei paranna se että ostetaan japaniasta.
Sama koskee tuotekehitystä.

Äänestä
  • Autot Ruotsalaisia.Volvo
    Vaatteet Ruotsalaisia,Börn Borg,Pelle P
    Kodinkoneet Ruotsalaisia E,Helios,HusQWarna
    Polkupyörät Ruotsalaisia Monark

    Televisiot Norjalaisia. Sterot Saksasta.

    Äänestä

  • Siinäteille kirjoitti:

    Autot Ruotsalaisia.Volvo
    Vaatteet Ruotsalaisia,Börn Borg,Pelle P
    Kodinkoneet Ruotsalaisia E,Helios,HusQWarna
    Polkupyörät Ruotsalaisia Monark

    Televisiot Norjalaisia. Sterot Saksasta.

    Missähän päin maailmaa nuokin tuotteet loppujen lopuksi valmistetaan? Volvon jotain versiota väsätään Ruotsissa, suurin osa aivan muualla, valitettavasti.

    Äänestä

  • Erkkis kirjoitti:

    Missähän päin maailmaa nuokin tuotteet loppujen lopuksi valmistetaan? Volvon jotain versiota väsätään Ruotsissa, suurin osa aivan muualla, valitettavasti.

    Mites helkkarissa tää liittyy aiheeseen? onko täällä vaan persaukisia 90-luvun käytetyillä volkkareilla ajamassa potkimassa renkaita ja haukkumassa heti uuden auton ostajaa?

    Äänestä

Kiitoksia aiheeseen liittyvistä kommenteista.

Äänestä

Tottahan aiemmat kommentit asiaan liittyvät.
Japsiautoon ei kannata kenenkään Suomessa ja euroopassa rahojaan laittaa.
Hallitus yrittää saada taloutta kuntoon ja porukka tunkee samaan aikaan rahaa japaniaan.

Äänestä
  • Niinno pyörittäähän se taloutta paremmin ostamalla joku paske VAG tai ranskalainen, saa jatkuvasti rempata joko vaihteistoa tai koko autoa. Kyllähän siinä luodaan uusia työpaikkoja kun on aina auto huoltamolla.

    Äänestä

Euroopassahan ne suurin osa täällä myytävistä japsimerkeistäkin valmistetaan. Tosin laatukin on sitten laskenut sille eurooppalaiselle tasolle.

Äänestä

Kokoonpanoa tosiaan japseille tehdään jonkin verran euroopassa.
Se ei asiaa kuitenkaan miksikään muuta koska liiketoiminnan tulos menee japaniaan ja kokoonpanotyön osuus on kokonaisuudesta rahallisesti pieni ja osaamismielessä mitätön.
Miksi ihmeessä pyritään löytämään olemattomia syitä japsien talouden tukemista harjoittavaan toimintaan ?

Äänestä
  • Uusi Mazda 6 , maailman paras auto, ainoa puute on saatava pikaisesti korjattua, vai onko jo korjattu. PELLIT/ruostesuojaus.

    Äänestä

  • hetiostan kirjoitti:

    Uusi Mazda 6 , maailman paras auto, ainoa puute on saatava pikaisesti korjattua, vai onko jo korjattu. PELLIT/ruostesuojaus.

    Tingi suojaus autokauppaa tehdessä, onnistuu.

    Äänestä

Mazda 3 valmistetaan Meksikossa, nytkin sieltä on laiva tulossa Mazdoja pullollaan. Japanista tulee myöskin, mutta laivakyyti kestää kuulemma pidempään joten pääosin Meksiko on nykyisten kolmosten valmistusmaa.

Äänestä

Kannattaa varmistaa että auto on aito Japanilainen eikä mikään korvike.
Ei yksikään japsimerkki ole paremmaksi muuttunut valmistuksen siirtyessä
muualle. Eurooppalaisiin saa viat kaupan päälle ja usein vielä lyhyimmän
markkinoilla olevan takuun.

Äänestä

hyvä tuote ei siinä mitään mutta pistä 3 .tonnia lisää ja osta uusikaupunkilainen. kaikki kiittää myos sinun lapsesi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mattimakkara kirjoitti:

Olen ostamassa uutta Mazda kolmosta. Miten paljon olette saanee alennusta noista? Nyt tarjoukset on alle tonnia. Ensimmäistä kertaa ostamassa uutta, en tiedä paljonko pitäisi saada alea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu