Itse olen aina käyttänyt puolituttuja juristeja, joilla kosketusta sekä tähän että sopimusmaailmaan. Välittäjien tekemät sopimukset ovat hirveää schaissea!
Juristi paras
5
148
Vastaukset
No, kiinteistönvälittäjän pääasiallinen tehtävä on maksimoida sinulle tuleva rahamäärä. Siinä asiassa juristista ei ole mitään hyötyä.
Jos taas mietitään asiaa kauppakirjojen laadinnan kautta, niin sinun puolituttu juristisi ei osaa kirjoittaa yhtään järkevää riviä. Juristit kun sattuvat erikoistumaan johonkin erityisalueeseen, "yleisjuristit" ovat maallikkoakin osaamattomia kaikilla lain osa-alueilla. Tietenkin asunto- ja kiinteistökauppaan erikoistunut juristi osaa ne laatia, jopa välittäjää paremmin, mutta se maksaa helposti satoja euroja per hänen tekemä työtunti.
Mutta sinun mielestäsi asunto kannattaa ensin myydä alihintaan, ja sen jälkeen maksaa kauppakirjanteosta maltaita??- pelle_mikä_pelle
Tää jätkä on ihan pelle ja huijari. Ei uskalla esiintyä omalla nimellään. Sais varmaan sen jälkeen fudut sieltä missä toimii.
- XXXhousing
pelle_mikä_pelle kirjoitti:
Tää jätkä on ihan pelle ja huijari. Ei uskalla esiintyä omalla nimellään. Sais varmaan sen jälkeen fudut sieltä missä toimii.
Kolmen kirjaimen uusmaalainen firma, jonka eka kirjain vois olla vaikka J?
- Kotiin
Kiinteistövälittäjät eivät pyri maksimoimaan asunnosta saatavaa hintaa. Kiinteistövälittäjät haluavat myydä halvalla, että kaupat tulee nopeasti ilman vaivannäköä. Siinä ei myyjän etu ole mielessä.
- Sijoittaja
Niin, no. Itse olen aina myynyt ilman välittäjää Suomessa ja käyttänyt välittäjiä ulkomailla.. Ostaminen on kiinni myyjästä, joten olen ostanut sekä välittäjiltä että myös asianajajilta.
Asianajajalta ostaminen oli tosi hyvä kauppa. Riitainen perikunta oli ärsyttänyt asianajajansa niin, että minä ostin selkeään alihintaan ennen ensimmäsitä virallista näyttöä. Aikaa päätöksentekoon annettiin tosin vain 2 minuuttia. Taisi tulla minuutin palkaksi noin 100.000 €/min. Triplasin sijoitukseni kahdessa vuodessa - ei paha.
Pahin kiinteistösotku, jota olen oikeudessa setvinyt, oli sellainen, jossa oli peräti kaksi asunnonvälittäjää ja eri yhtiöistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1614574Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.392522Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1452173Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet321317- 701184
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711112Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen691038En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on391013- 53943
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies118931