Veneen säilytys jäissä

Villeva

Hei,

aloitetaan uutta viestiketjua veneen säilyttämisessä jäissä. Minulla on pieni 26 jalkainen purjevene ja olen miettinyt jos jättäisin sen jäihin ja nostaisin vain joka kolmas vuosi. Venepaikkani on sellainen, että jäät eivät sielä kovin paljoa liiku.

Mitä kannattaisi huomioida?
- Venttiilit tyhjäksi ja täyteen glykolivettä
- Keula riittävän kauaksi rannasta
- Pieni lämmitin sisällä talven

Mitenkäs s-vetolaite? Mitä tykkää jäissä talvehtimisesta?

14

5020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Frankki

      Mitä etua tavoittelet säilyttämällä veneesi talvet jäissä?

    • villeva

      Ei tarvitsisi nostaa ja kaataa mastoa. Rannassamme käy sen verran pienet koneet, että masto pystyssä ei voi nostaa. No eihän se maston kaato ole iso asia hiabilla mutta kuitenkin =)

      Sitten vene olisi heti jäiden lähdön jälkeen käytettävissä. Myös syksyllä pystyisi hyvin veneilemään jäiden tuloon asti.

      • Miksijäihin

        Ja kyse on 26-jalkaisesta eli Folkkarin kokoisesta veneestä...?

        Folkkarin maston poisto ja veneen nosto trailerille kestää esim. Hangon Itäsataman pikkuisella HIAB-nosturilla yhteensä n. 20 minuuttia. Kokemusta on.


    • Bossu

      Tällaisena talvena se varmaan onnistuisikin. Ongelma on vain siinä, ettei etukäteen tiedä millaiset jäät tulee. Jos tulee 50 senttiä jäätä, niin siinä on runko kovilla, kun jää laajenee ja supistuu. Kovan riskin siinä ottaa, kun vaarana on murtumien tulo runkoon vähän sinne sun tänne. Läpivienneistäkään kun ei tiedä. Minulla on nyt yksi kuidutettu fiskaripaatti vesillä, mutta se on sillan kupeessa, jossa jäätä ei kovanakaan jäätalvena ole käveltäväksi asti. Sitäkään en uskaltaisi pitää koko talvea, kun ei ole varmuutta kestääkö vaikkapa moottorin jäähdytysveden läpivienti -30 asteen lämpötiloja, jos siinä on vettä sisällä. Enää niitä ei taida tulla, eikä veneen arvokaan ole kummoinen. Yli 1000 euron veneessä en uskaltaisi ottaa riskiä. Tuskin vakuutuskaan korvaisi tuollaista vahinkoa.

    • Pyöreänsorttinen

      Vene siis sellainen, joka jäiden puristuksessa karkaa ylöspäin talvehtii kyllä. Kipukohdat on läpiviennit, jos niitä on vesirajan alapuolella eikä auta vaikka olisivat jäätymisrajan alapuolella, jos sisällä menee pakkaselle. Hana kiinni ja glögiä (hehee iPad) ei välttämättä auta, jos jää rikkoo runkokappaleen. Tulppaus ulkoa ja sitten glykolit? Akseliveto ja varsinkin vetolaite - en kokeilisi ilman sisäpuolen lämpöjä...

      Lämpimille vesille:-)

    • Kokeillemmeko

      Näytti olevan Tukholman jollain (mahdollisesti kuninkaallisella) pursiseuralla veneet vedessä talvisäilytyksessä, pressut oli kuitenkin viitsitty päälle viritellä.

      Vesi oli nyt sulana (palvelusväki käy varmaan hämmentämässä aika ajoin), mutta Tukholman ränni kaiketi talvisin yleensä jäähän menee. Aika huoletonta, eivät näyttäneet halpiksilta.

      Mistä johtuukin mieleeni: onko tässä jokavuotisessa nostoruljanssissa jokin muukin idea kuin ikiaikainen perinne?

      • seppomartti

        Ruotsissa ja Hollannissa veneitä jätetään jäätyvään veteen. Sisälämmittimellä ei ole mitään tekemistä rungon jäätymisen kanssa. Peräsin ja köli välittävät kylmyyden heti jäätymisen alkaessa syvälle pintajään alapuolellekin. Muovirunko kyllä kestää jäätymisen. Itäisellä Suomenlahdella kalastajat pitivät menneinä vuosikymmeninä isoja puuveneitään vedessä kunnes se jäätyi niin paksuksi, että vene nostettiin talvehtimaan jään päälle. Jos haluaa pitää virtaamattoman veden sulana niin pieni sähköllä toimiva propelli tai ilmaletku pohjaan pitämään veden liikkeellä. Rungon peittelyn tarveei kiitenkaan vähene.


      • Lämmitinköturhaan

        "Sisälämmittimellä ei ole mitään tekemistä rungon jäätymisen kanssa. Peräsin ja köli välittävät kylmyyden heti jäätymisen alkaessa syvälle pintajään alapuolellekin."
        Siis jos rungon sisällä on lämpö päällä? Mitä?


      • teräsveneilijä

        Asia on kylläkin niin päin, että köli ja peräsin ovat sulassa vedessä ja johtavat lämpöä veneen sisälle päin. Itse säilytän veneeni joka talvi jäissä eikä koskaan ole pilssissä vesiastia jäätynyt vaikka en veneessäni mitään lämmitystä olekkaan pitänyt.


      • seppomartti

        Asia on juuri kuten sanoin. Kerran nostin H- veneen noin 10cm:n kiintojäästä n. 10 asteen pakkasessa. Köli oli jäätynyt alaosaan asti monen sentin kristallimaisiin jäätikkuihin vaikka siis oli sulassa vedessä. Toisen kerran pakkasessa hajoitin VP MD5 vaihdelaatikon. Vene oli sulassa virtaavassa vedessä mutta muutaman asteen pakkasessa. Moottorìn tyhjennyksen jälkeen vaihteestoon jäänyt vesi hajoitti vaipan.
        Voisi olettaa, että vedestä lämpö välittyisi veneeseen. Yhtä lailla kylmä välittyy veneeseen ja jopa veden alle. Lämpömäärät tilanteen muuttamiseksi koko pakkaskauden ajaksi olisivat niin valtavat, ettei siinä kaavailussa ole mitään järkeä.
        Helsingissä metalliveneen pilssivesi varmaan on monena vuonna ollut sulana. Tänä talvena myös maissa muoviveneen pilssivesi on ollut yleensä sulaa.


      • teräsveneilijä
        seppomartti kirjoitti:

        Asia on juuri kuten sanoin. Kerran nostin H- veneen noin 10cm:n kiintojäästä n. 10 asteen pakkasessa. Köli oli jäätynyt alaosaan asti monen sentin kristallimaisiin jäätikkuihin vaikka siis oli sulassa vedessä. Toisen kerran pakkasessa hajoitin VP MD5 vaihdelaatikon. Vene oli sulassa virtaavassa vedessä mutta muutaman asteen pakkasessa. Moottorìn tyhjennyksen jälkeen vaihteestoon jäänyt vesi hajoitti vaipan.
        Voisi olettaa, että vedestä lämpö välittyisi veneeseen. Yhtä lailla kylmä välittyy veneeseen ja jopa veden alle. Lämpömäärät tilanteen muuttamiseksi koko pakkaskauden ajaksi olisivat niin valtavat, ettei siinä kaavailussa ole mitään järkeä.
        Helsingissä metalliveneen pilssivesi varmaan on monena vuonna ollut sulana. Tänä talvena myös maissa muoviveneen pilssivesi on ollut yleensä sulaa.

        Oma veneeni ei ole helsingissä vaan länsirannikolla ja ollut 18 vuotta vesillä vuodet ympäriinsä, pohjahuoltoa lukuun ottamatta. Koskaan ei ole vesiastia pilssissä jäätynyt, joten kyllä se sieltä alhaaltapäin sitä lämpöä pilssiin ajaa. Eikä syväys ole kuin 1,5 metriä. PS: Pidän sitä vesiastiaa pilssissä juuri siksi että näen jäätyykö pilssi talvella


    • Anonyymi

      Läpiviennit voi jäätyä jos tulee reilu metri jäätä. Läpivienteihin ilmanpuhallus . Ilmanpuhalluskin voi jäätyä jos pakkasta yli 20 astetta pitkään. Läpivienteihin lämmitys. Läpiviennit voi myös täyttää solukumilla tai silikonilla jolloin jää ei pääse puristamaan silloin ei kulu sähköä. Tosin esimerkiksi akvaariossa käytettävät ilmapumput vie vain muutaman watin . Läpivienti tarvitsee vain muutaman watin lämmityksen . Vannasputki tuskin jäätyy mutta voihan sitäkin lämmittää. Ikäänkuin vakuutuksena

    • Anonyymi

      Raision rannassa (hahdenniemi) ollut jo muistaakseni useampana kautena +40 jalkainen HR ja ei ainakaan ole uponnut koskaan.

    • Anonyymi

      Kylmä ei koskaan liiku lämpimään päin, vaikka siltä voisi tuntua. Lämpö siirtyy aina kylmään päin. Sula vesi on valtava lämpöpatteri josta riittää energiaa loputtomiin. Kalastajat esim. pitävät perämoottoria syksyisin veteen laskettuna jolloin vesi lämmittää sitä. Veden lämpö siirtyy metallisen kölin kautta veneeseen. Jäätymistä se ei välttämättä pysty estämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe