Toivon todella, että tietämättömät eivät vaivaudu vastaamaan. Luin äsken liian monta asiatonta viestiä.
Kysymys 1 millainen tarjoilu on Helsinki - Miami reitillä?
Kysymys 2 onko yleensä turbulenssia vai onko keikkuva lento poikkeus?
Kysyn, koska olen tietämätön ja toiseksi pelkään lentämistä.
Kysymys 1 millainen tarjoilu on Helsinki - Miami reitillä?
Kysymys 2 onko yleensä turbulenssia vai onko keikkuva lento poikkeus?
Kysyn, koska olen tietämätön ja toiseksi pelkään lentämistä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
1. Economy-luokassa yksi lämmin ruoka ja yksi kevyempi välipala kuuluu hintaan, Ruoka ei ole mitenkään ihmeellistä, mutta pitää se nälän kurissa lennon ajan. ruokajuomana saa kaupan päälle miedon alkoholijuoman, jos haluaa. Lisää saa rahalla.
2. Atlantin ylittävillä lennoilla on yleensä ainakin hieman turbulenssia jossain välissä. Joskus voi olla vähän enemmänkin, mutta sitä ei voi luotettavasti ennustaa.
Kiitos asiantuntevasta vastauksesta.
Mitenhän turbulenssista parhaiten selviäisi matkustajana, ettei olisi pahoinvoipa.
Jos turbulenssi ei ole poikkeuksellisen pahaa, se on yleensä vain sellaista tärinää ja huojuntaa. Suurimmalle osalle se ei aiheuta pahoinvointia. Mutta jos siltä tuntuu niin esim. silmien sulkeminen ja rantoutuminen auttaa ainakin minua. Ikkunapaikalla voi yrittää katsella horisonttiin. Ei ainakaan kannata yrittää lukea tai katsella mitään leffaa.
Myös sopiva mutta kevyt syöminen ja juominen ehkäisee pahoinvointia eli ei kannata jättää syömättä sen takia. Tyhjä maha reagoi ainakin minulla jostain syytä helpommin kuin sopivasti täysi.
Itselleni turbulenssi ei ole koskaan aiheuttanut pahoinvointia, vaikka merellä ja joskus bussissakin tulen melko herkästi pahoinvoivaksi. Jotkut käyttävät lennoilla samoja matkapahoinvointilääkkeitä kuin laivallakin, joten niitä voi tietty kokeilla.
Yleensä suurin riesa että juominen ei tahdo onnistua, eli kahvit heilahtaa päälle helposti.
Ja turvavyön kiinni pitäminen, jos sattuisi harvinainen ylläri.
Valtamerten yllä ei yleensä ole turbulensseja mutta sitten kun lähestytään rannikkoa niin niitä alkaa tulemaan.Ei ne ole vaarallisia,kone hytkyy ja keinahtelee mutta pysyy kyllä ilmassa.
Tarjoilusta tuolla välillä en osaa sanoa mitään
Juuri kuulin ettei Helsinki-Miami valtatiellä ole kuoppia vielä korjattu vaan siellä on edelleen samat liikennemerkit, kuoppia tiellä.
Turbulenssi on normaali ilmiö lentämisessä, ja koneet on tehty kestämään se. Istuinvyö kannattaa aina pitää kiinni. Vaarallisin vaihe lentämisessä on lentokentälle meno ja poistuminen autolla/jalan/julkisilla. Lentäminen on turvallisin matkustusmuoto.
Kiitos ihmiset hyvistä vastauksista, joita aloittaja pyysi.
En pelkää enää.
suuri syy turbulensseihin on ilmapaineen vaihtelut.eli sää-ilmiöt.kun lennetään korkealla,virtaukset ovat vähimmillään.mutta kun "kunnon"kummut,eli ns.kivet ulottuu n. 15 kilometriin niin ne aina väistetään.suihkuputkista nyt puhumattakaan.se on kuin junalla ajaisi mutkaan,junakin heiluu.todennäköisesti jäät auton alle aikaisemmin kuin putoat taivaalta.tieto lisää tuskaa.siksi aikanaan otin lentotunteja koska "pelkäsin" lentää.