Opintotuet takaisin.

jiik

Rankaistiinko työnteosta samaan tapaan ennen kuin liityimme EU:hun? Muistaako joku aikaa oman päätöksentekovallan ja markan.

1

184

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennenoli

      Muistan oikein hyvinkin ajan ennen EU:ta. Opiskelin silloin. Opintoraha oli huomattavasti pienempi kuin nykyään. Lähes jokainen otti opintolainaa, ellei sitten vanhemmat kustantaneet kaikkea.

      Koska opintoraha oli murto-osa nykyisestä, ja opintolainan takaus pienelle määrälle, työssäkäynti oli yleistä. Siitä ei rangaistu, mutta kyllä tuloraja oli. Olin perheellinen, ja minulla tuloraja oli normiopiskelijaa korkeammalla. Se ei ylittynyt koskaan, mutta ei ollut osa-aikatyön ansiotkaan suuren suuret.

      Opintorahaa ja opintolainan takauksen sai 7 lukuvuotta. Opintolainan takaisinmaksu alkoi 1,5 vuoden kuluttua valmistumisesta. Valmistuin 90-luvulla suureen lamaan. Laina on maksettu jo kauan sitten osittain etuajassakin.

      Työnteosta vielä sen verran, että yliopistossa sitä ei katsottu hyvällä. Työvelvollisuuksiin ei ollut oikeus vedota missään tilanteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1010
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      110
      961
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      910
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      804
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      71
      693
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      644
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      186
      602
    8. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      72
      584
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      583
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      577
    Aihe