Luetko tai seuraatko joitain sarjakuvia? Mikä saa hymyn naamallesi tai päinvastoin?
Ehdoton suosikkini on TV 2 Late Lammas,aamuisin n.klo 8.40,sen musiikin kun sais vielä kännykän soittoääneks.Myös Harald hirmuinen ja Kamut puhuttelee, ja Viivi ja Vagner.
Ja yleensäkkin pilapiirtäjät,kuten Kari Suomalainen aikoinaan.
Ehdoton suosikkini on TV 2 Late Lammas,aamuisin n.klo 8.40,sen musiikin kun sais vielä kännykän soittoääneks.Myös Harald hirmuinen ja Kamut puhuttelee, ja Viivi ja Vagner.
Ja yleensäkkin pilapiirtäjät,kuten Kari Suomalainen aikoinaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Huumori lähinnä ilmaisukeino.
Etenkin pilapiirrokset ovat todella rajua kamaa sisällöllisesti. Sarjakuva, animaatio, pilapiirrokset, kaikki taidemuotoja, ilmaisukeinoja. Nimenomaan poliittinen pilapiirros väkevä vaikuttaja. Muhammed piirrokset ja Charlie tuoreimmasta päästä. Ja todellakin, ruumiita tullut. Että enpä puhuisi vitseistä.
Mieti tätä:
http://www.soundi.fi/sites/default/files/styles/juntunen/public/soundi/juntunen/juhon-piirrokset-12-08.jpg
=DW=
eipä paljon sakkia kiinnostanut tämääkään aihe...
Ihmiset ei oikein harrasta sarjakuvaa, mieltävät pikkilasten kuvakirjoiksi. Ja kuten aina, aiheesta oli aloitus, kun Charlie Habdo.terrori-isku tapahtui. Ei sekään herättänyt kiinnostusta. Ihmiset ei ole kiinnostuneita politiikasta.
Kandee tehdä aloituksia leivosresepteistä, viiskytluvun elokuvatähdistä, kuskutluvun iskelmistä, manuja kannattaa aina haukkua, lisäksi lääkkeet, lomasuunnitelmat, lastenlasten kulumiset aina kiinnostavat.
Sinällään se ja sama, millanen alotus, jos siihen tulee kommentteja, aiheeksi muodostuu aina jokin edellämainituista.
=DW=
Kuskut-luku...
Oliko se silloin, kun kiinnosti nämä lastenlasten kulumiset?
Ja kuinka paljon he oikeasti kuluivat.
Ei tainnut jäädä mitään jäljelle.
Taas vastailet itsellesi .
-viivi ja wagnerhan on sillai kiva, kuinka tekijältä löytyyykin ilmeisesti maailman tappiin asti ideoita, ja hyviä sellaisia...telkkarista ei muuta kuin simpsonit saa armon....huumori sinänsä ja nauru, nauraminen on demokraattisen, tasa-arvoisen ja oikeudenmukaisen yhteiskunnan tärkeimpiä peruspilareita....
Sarjakuvien seuraaminen on kyllä tosiaan jäänyt sinne historian sokkeloihin samoin kuin yleensäkin painettujen lehtien lukeminen. Poliittinen huumori puree ja vaikka se ei naurata, niin on kuitenkin ajankohtaista ja joskus jopa valaisee jotain pointteja tosi osuvasti. Mä luulen että sarjakuvahuumori on jäänyt pahasti facebookin ja muun somen varjoon; niissähän suolletaan vitsiä 24/7 (hymyhuulet. liibalaaba jne.)
Joo, kakkureseptejä ja lastenlasten kuulumisia ja kissojen silittämisohjeita....aihe onkin täällä vapaa paitsi milloin se ei ole ja tuomitaan jonnekin asiapalstan pimentoihin heitettäväksi. Minä puolestani toivotan tervetulleeksi poliittiset, uskonnolliset jne. keskustelut niin kauan kuin pysytään asiassa ja kirjoitetaan asiasta, ei muista keskusteluun osallistujista.
Mun mielestä hyvä sarjis aiheesta:
http://kuvat.kaleva.fi/cartoons/a16185acf9ea48288089eab90230e9db.jpg
Sarjis omanlaisensa taiteenlaji. Erittäin tiivistety sellainen ja lähestymistapa asioihin omanlaisensa. Se koskee kaikkia srrjistaiteilijoita, kun pitää tiivistää kerrontaa, lukijan lähestymistavan pitä olla laajempi ja avarampi, kuin puoluelehteä lukiessa.
=DW=
Saat 4 kpl Duracell Ultra paristoa vain 1 eurolla! http://fi.quizonaut.com/campaigns/build/?id=BAA5C283-572D-4EDE-BAFD-BE51021733EE&ref=PA_FP&aid=e1f1b72a&bid=a6a5c28c