Bo Andersson: Avtovaz nostaa autojen tuotantoa
Venäläinen henkilöautojen valmistaja Avtovaz suunnittelee tuotantonsa nostamista vuonna 2015 miltei 30 prosentilla - 712 000 autoon. Tästä ilmoitti yhtiön johtaja, ruotsalainen Bo Andersson.
Samaralaiselle lehdelle antamassaan haastattelussa hän sanoi, että vuoden 2015 liiketoimintasuunnitelmassa, on mahdollisimman hyvin otettu huomioon markkinaolosuhteet ja riskit.
Kysymykseen mahdollisesta työläisten määrän vähentämisestä, Andersson vastasi, että henkilöstötilanne työläisten osalta on vakaa, kun otetaan huomioon tuotannon kehittämisen suunnitelma ja uusien automallien ottaminen tuotantoon. Tältä pohjalta, kaikkein heikompienkin ennusteiden mukaan tehdas tarjoaa työtä 40 000 ihmiselle.
Hyville autoille riittää kysyntää
9
130
Vastaukset
- Ladafever
Venäjän taloudellisessa lamassa myös erittäin huonoilla mutta halvoille autoille on kysyntää. Siksi Ladan jatkuvasti vuosikausia laskenut myynti on parantunut ihmisten köyhtyessä.
Halvalla ei saa hyvää, mutta Ladan saa. - Ins.Rahikainen
Venäläinen henkilöautojen valmistaja Avtovaz varautuu pohjoismaiden,lähinnä Suomen suureen kysyntään.
- ziguli_diesel
Venäjälle on viety tolkuttomasti ulkomaisia autoja, joten markkinat täyttyvät pikkuhiljaa. Kun lisäksi ruplan hinta on romahtanut, niin eletään aikaa, missä halvempi kotimainen auto kelpaa kuluttajille ja menee yhä paremmin kaupaksi.
Tällä on haukuttu ladaa huonoksi talvella, mutta todellisuudessa Lada on hyvä käynnistymään kovillakin pakkasilla. Lisäksi Ladassa oli tehokas lämmityslaite, joten siinä tarkeni hyvin. Tärkeimpiä varaosia olivat ennen sulakkeet ja kuminauhat. Onkohan nykyladoissa jo saatu nuo ongelmat hoidetuksi. - seppäpietikäinen
Nyt Mua alkoi ärsyttämään,miksi täällä mainostetaan lähes ilmaisia kameroita. Mainostaisivat länsräppänien sivuilla,siellä ne ryysyläiset,ja rihkaman ostajat on.Niitten rahat menee autoon.
Ladanomistalta rahaa jää auton lisäksi muuhunkin. - ongelmajätelada
Ei suomeen voi tuoda enempää ladoja kuin ongelmajäteasemat pystyy käsittelemään.
- Kanto
Onneksi Suomessa ei mene kenelläkään niin huonosti, että Suomen kommunistit joutuisivat ostamaan vielä Ladoja, kun ovat jo saaneet ne vaihdettua kerran oikeisiin autoihin.
- Runko
Varmasti kaikki ovat täällä jännityksellä odottaneet miten sain jarruraidalliset kalsarit ??? Noh näin kaikki tapahtui ... sain vihdoin länsikotteroini käyntiin kas kun elettiin keskikesää. Sinä sitten huristelin muiden tientukkona motarilla kunnes piti ajaa liittymästä sivutielle ja kas. jarrut eivät pitäneetkään lainkaan ja kauhunketket piirsivät kalsareihin viivaa enemmän kun kukaan kuvitella saattaa. Ladalla ajaessa kalsarini olisivat vielä suht kunnossa. Tämäkin tärkeä näkokohta pitää ottaa huomioon kun ostaa länsiromuja eli ei pidä luottaa länsiromujen tekniikkaan ja varsin noloksi tilenteen tekee jos sulkijalihas regoi vikoihin herkästi.
- Eurovolga
Huh ... voin vain kuvitella miltä Rungosta tuntui. Me kaikki Ladistit ymmärämme nyt hyvin miksi haluat sekä kalsareista että länsiromusta luopua pikimmiten. Se miten niistä pääset eroon onkin jo taikatemppu. Kun terminen kesä vihdoin alkaa voit sitten kokeilla myymistä jos länsitekele suostuu käynnistymään ja joku tarjoaa euron pari. Muutoin on edessä slummien takapihalla maatuminen tai parhaimmassa tapauksessa Kuusakosken ahnaat paalaamon kidat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun553954KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar912330Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451982- 221773
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261531- 281516
- 151172
- 311128
- 1091084
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791042