Kävin heittämässä ensimmäisen 20 km:n lenkin Yoko Optigrip 2.0-suksilla. Nämä suksethan valitaan pelkästään pituuden perusteella, painoa ei huomioida lainkaan. Se kyllä vähän epäilytti. Keli on 2 astetta, ilma ja lumi märkiä. Suhteellinen kosteus on Forecan mukaan 94 %. Latu oli jonkin verran liipalla, mutta ei likellekään kokonaan. Paikoin oli ihan lumisiakin kohtia. Roskaa ladulla on ihan valtavasti. Ainakaan liisterisuksella hiihto tuskin on kovin luistavaa.
Suksissa oli seinäpito. Ainoat lipsumiset olivat yhdessä ylämäessä, jossa on molemmin puolin tukkikokoista kuusikkoa. Siinä koko baana oli yleissävyltään ruskea eli neulasia oli miljoonittain. Muuten pito oli täydellinen. Ladulla oli muutama vähästä lumesta johtuva jäinen kohta. Niissäkin pito oli hyvä. Luisto oli ihan OK. Varsinkin kun peilataan siihen, että eipä ne muutkaan sukset tällaisella kelillä mitenkään mahtavasti lui'u. Olin laittanut pohjaan vähän jäätymisenestoa, ehkä turhaan, koska keli oli näin lämmin ja märkä. Mutta eipä tuo ainakaan haitannut.
Voin suositella tälle kelille. Tietysti pieni pakkaskeli ja nollakeli on vielä testattava. Mutta ainakin minun hiihtokeleihini tulee oikein roima lisäys, koska nyt ei tarvitse jäädä sohvalle, vaikka on vesikeli ja ladulla reilusti roskaa.
Ensimmäinen kokemus Yoko Optigrip 2.0-suksista
7
2562
Vastaukset
- hiihtäjäääää
Hyvä se on uskotella itselle kun käsissä on kasa paskaa. Tuo koko pohjan pitoalue sopii ehkä lapsille, jotka vasta opettelevat hiihtämään. Optigripit ei luista mihinkään, oli keli mikä vaan, ja kaikki sukset saa pitämään niin halutessaan. Ainoa oikea suksi on voideltava.
- hiihtomies1
Kokeilin samaan aikaan ladulla olleen fluorivoidemiehen kanssa luistoa. Minun sukseni luistivat paljon paremmin. Lisäksi minulla pito oli seinää, voidemies meni välillä haarakäyntiä.
Miten välttäisit voidellulla suksella tökkimisen tuossa kuusikko-kohdassa?
- hiihtomies1
Nyt on kahdeksan lenkkiä á 20 km hiihdetty pitopohjasuksilla. Vain yhtenä aamuna mittari näytti -1,4 astetta, muina päivinä on ollut enemmän tai vähemmän plussan puolella. Kahtena päivänä ladulla on ollut märkää lunta (= räntää), muina päivinä latu on ollut hyvin liipalla, karkeaa lunta tai jopa osittain jäässä. Mitään en ole suksen pohjaan laittanut, puhdistin jopa alussa laittamani jäänestoaineen pois.
Lipsumista on esiintynyt vain noilla jäisillä ladun kohdilla, niilläkin maltillisesti. Pitoa saa aikaan, kun menee ylämäessä luistelubaanan puolelle, joka on aina ollut pehmeämpi ja lumisempi kuin latu. Liippaladulla ja lumisella ladulla on seinäpito. Hyvin liippaantuneella ja jäisellä ladulla on loistava luisto. Viime lauantaina menin jopa luisteluhiihtäjien ohi muutamassa alamäessä. Räntäisellä tai lumisella ladulla luisto on tosi huono. Hyvän kuvan luistoerosta saa, kun vertaa hiihtoaikaa. Lyhimmillään tuohon lenkkiin on mennyt reilu 1h20 min ja pisimmillään melkein puoli tuntia enemmän.
Olen ollut suksiin erittäin tyytyväinen. Ei tarvitse enää lähteä väkisellä luistelemaan pehmeälle baanalle, vaan voi valita miellyttävämmän perinteisen tyylin halutessaan. Ja mikä parasta: roskia ei tartu suksen pohjaan lainkaan. Pakkaskelin testi vielä puuttuu. Ja sitten seuraava testi onkin, kuinka monta kilometriä suksissa riittää pitoa. Mainokset lupaavat jopa 2000 kilometriä. Jää nähtäväksi. - Anonyymi
Lisää kokemuksia kellään tästä suksesta? Luistaako hyvin pylleröillä ja ylipainoisilla? Eli mulla :)
- Anonyymi
Kun aloituksessa mainitaan, että kyseisessä suksessa ei ole painorajoja, tarkoittaa se tosiaan sitä. Luisto ei ole tosiaan kiinni painosta, enemmänkin säästä. Vesikelillä toimii hyvin, mutta luisto vähenee pakkasen kasvaessa. Pätee mielestäni kaikkiin samantyylisiin Optigrip- Nanogrip -pitopohjasuksiin merkistä riippumatta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun aloituksessa mainitaan, että kyseisessä suksessa ei ole painorajoja, tarkoittaa se tosiaan sitä. Luisto ei ole tosiaan kiinni painosta, enemmänkin säästä. Vesikelillä toimii hyvin, mutta luisto vähenee pakkasen kasvaessa. Pätee mielestäni kaikkiin samantyylisiin Optigrip- Nanogrip -pitopohjasuksiin merkistä riippumatta.
Suksen ohjattavuus vaatii jalkavuutta. Jotta suksea voi ylipäätään ohjata täytyy laskussa olla edessä ja takana painealueet kiinni lumessa ja keskikohta ilmassa.
Minä osti vuosi sitten karvapohjat ja enkä ole kovin tyytyväinen. Toimii vain hyvin hoidetulla ja kovalla ladulla, vähänkin uutta irtolunta mutkaiseessa aurattavassa laskussa ja hengenlähtö lähellä, vähän samaa hasardia kuin pitoteipeillä. Jäätymisen lisäksi pitokarvat antavat periksi muutaman millin aina potkaistessa, tämä tekee vähänkin kekkostyyliä vauhdikkaammasta hiihdosta epämiellyttävää.
Optigripit kosteile 0, ja pikkupakkaskeleille ja ihan oikeat voideltavat pakkaskelille ja karvapohjat myyntiin kun vielä kysyntää on. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suksen ohjattavuus vaatii jalkavuutta. Jotta suksea voi ylipäätään ohjata täytyy laskussa olla edessä ja takana painealueet kiinni lumessa ja keskikohta ilmassa.
Minä osti vuosi sitten karvapohjat ja enkä ole kovin tyytyväinen. Toimii vain hyvin hoidetulla ja kovalla ladulla, vähänkin uutta irtolunta mutkaiseessa aurattavassa laskussa ja hengenlähtö lähellä, vähän samaa hasardia kuin pitoteipeillä. Jäätymisen lisäksi pitokarvat antavat periksi muutaman millin aina potkaistessa, tämä tekee vähänkin kekkostyyliä vauhdikkaammasta hiihdosta epämiellyttävää.
Optigripit kosteile 0, ja pikkupakkaskeleille ja ihan oikeat voideltavat pakkaskelille ja karvapohjat myyntiin kun vielä kysyntää on.Itselläni on Karhun Optigripit. Ne ovat jäykkyydeltään aika löysät, mutta mielestäni aivan siedettävästi ohjattavissa, vaikka eivät tässä suhteessa vedä vertoja perinteisesti jalkaville suksille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa843032Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei3102685Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1901493Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �621192Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2391098Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano281011- 70948
- 117940
- 76920
- 72904