Sijoitus pieleen?

Onko joku jonka mielestä sijoitus on joltain osin hoidettu huonosti tai muuten vaan on pettynyt sijaisvanhemmuuteen? Jos niin miksi? Salailtiinko tietoja lapsesta ja hänen taustastaan, oliko odotuksesi epärealistiset vai mitä on tapahtunut? Toivoisin ei-niin-syyttelevää keskustelua, ennemminkin vihjeitä aloittelijoille miten välttyä virheiltä.
4653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...sellaiset sosiaali-työntekijät, jotka lupaavat liikoja, tuovat tutustumiskäynnille ja sovitaan asiat ennen, kuin asia on ollut käsittelyssä, meille on ns. monta varmaa sijoitusta mennyt ohi, sen vuoksi, että lapsia ei ole sijoitettu mihinkään (tiedän sen).
Sijaiskoti on hankkinut tavaroita ym. ja sitten vaan ilmoitus, ne ei tulekaan ja toinen ääripää soitetaan, että sopisiko teille nyt heti ja ilman mitään muuta ilmoitusta, lapsen laukkua ei ole pakattuna, vaan hae hätiin vaatteet ym. mitä tarvitsee....eihän tämä ole pakko, jokainen ottaa tai jättää ottamatta, mutta sanon vaan, että näinkin toimitaan.

Ei en todella kadu, mutta totean, jos aloittaa sijaisperhetoiminnan, voi odottaa mitä vaan.
Koskaan ei kannata kieltäytyä, jos aikoo niitä lapsia hoitaa jatkossakin.
Minä en valita, mutta kerron vaan uusille, ettei kaikkikäy, kuin luvataan.

Äänestä
  • Aika ihmeellistä toimintaa sossun puolesta. Ainahan voi sijoitus purkautua ennenkuin se kerkee alkaakkaan, mutta että jos kieltäytyy jostain lapsesta niin ei enää välttämättä tarjottaisi uusia. Kuitenkin, kun on pulaa sijaisperheistä ja lapsia niin valtavasti niin luulisi, että kelpaa.
    Onhan tuo ikävää, mutta oikeesti, onko tässä "ammatissa" mitään normaalia muutenkaan.

    Äänestä

  • MollaMaija kirjoitti:

    Aika ihmeellistä toimintaa sossun puolesta. Ainahan voi sijoitus purkautua ennenkuin se kerkee alkaakkaan, mutta että jos kieltäytyy jostain lapsesta niin ei enää välttämättä tarjottaisi uusia. Kuitenkin, kun on pulaa sijaisperheistä ja lapsia niin valtavasti niin luulisi, että kelpaa.
    Onhan tuo ikävää, mutta oikeesti, onko tässä "ammatissa" mitään normaalia muutenkaan.

    Olen kuullut monestakin sijaisperheestä, jotka ovat kieltäytyneet jostain lapsesta, syystä tai toisesta. Eipä kovin monet kunnat enää perään soittele ja jos tahdot lasta ihan todella, saat pitkään perustella kieltäytymisen syitä.

    Äänestä

niin miettisin kaksi kertaa ottaako lasta jota suku toivoo laitokseen. miettisin miksi häntä on pidetty tähänasti laitoksessa ja nyt sijoitetaan kotiin, perheeseen.

tarkastaisin sosiaalityöntekijän kannan sukulaisiin, pelkääkö sossu bioja, taipuuko kaikessa heidän kiristyksiinsä. mm. biomummo yrittää estää bioäidin tapaamisia ja vaatii itselleen äidin "oikeuksia".

haastattelisin laitoksen työntekijöitä perusteellisemmin, yrittäisin päästä pinnan alle. vaatisin saada lukea kaikki lapsesta tehdyt kirjalliset muistiot ja paperit. pelkkä neuvolan vauvakortti kommentteineen kaunis lapsi, hyvin kasvaa ja kehittyy, ei enää riittäisi. kun siellä piilokortissa sitten kuitenkin lukee kaikki kehitysviiveet.

ja kaiken tämän tiedon kanssa olisin valmis alkamaan ja jatkamaan lapsen kanssa. hän on syytön tilaansa. mutta voi miten paljon helpompaa olisi ollut, kun olisi jo alunalkaen tiennyt sen mitä nyt lopultakin tietää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


omppu kirjoitti:

Onko joku jonka mielestä sijoitus on joltain osin hoidettu huonosti tai muuten vaan on pettynyt sijaisvanhemmuuteen? Jos niin miksi? Salailtiinko tietoja lapsesta ja hänen taustastaan, oliko odotuksesi epärealistiset vai mitä on tapahtunut? Toivoisin ei-niin-syyttelevää keskustelua, ennemminkin vihjeitä aloittelijoille miten välttyä virheiltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu