aven lasinnostin

Mikäköhän vikana kun vänkärin lasi laskeutui alas, mutta ei suostu nousemaan enää ylös kummastakaan katkaisijasta (kuskin puolen/vänkärin). Kuskin puolen katkaisijassa ei mitään eloa, vänkärin katkaisijalla alaspäin yrittäessä kierrokset laskee muttei ylöspäin mitään... Virta tulee oik.puolella yhteen napaan pistokkeessa kuin myös toisella puolen...?
679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se, että olet lisävarustelistalta ottanut pelkästään sähköisen sivulasin laskimen, mutta et huomannut ottaa nostinta. Luottomyyjä ei muistanut varmaan kertoa.

Äänestä

Taitaa olla sen verran vanha kosla, ettei ole vielä väyläsähköjä? Johto poikki oven kumihaitarissa tai katkaisija rikki.

Äänestä
  • Ei niitä väyläsähköjä ole uusimmassakaan kuin vain moottorin ohjauksessa. Japsit kulkee tuossa tekniikassa yli 10 vuotta jälkijunassa.

    Äänestä

Auton vuosimalli auttaisi asiaa. Oletetaan että kyseessä on alkupään Avensis niin todennäköinen syy olisi lasinnostohissin pettäminen. Siellä on muoviset kourut joiden kautta vaijerit kulkee ja vanhemmiiten muovi pettää eikä nosto enää onnistu.

Se virta vaihtaa siellä napaisuutta sen mukaan mitä siltä halutaan. Se hissi on kysytty osa romiksella, mutta kannatta tietenkin kysellä. Esim. Vakuutusyhtiöiden varikolta. Kun vaihdat sitä osaa niin teippaa lasi yläasentoon vahvalla teipillä työn ajaksi.

Äänestä
  • Aloittaja

    ..lasi kyllä nousi ylös kun kaveri yhdisteli johdolla katkaisijalle tulevaan pistokkeeseen, pistoke 5-napaa, yhteen tulee virta.. onko ok? Ave on 1.8 -99

    Äänestä

  • Nyt kyllä vaikuttaa siltä että siellä on johtovika? Esim. se oven taitekohta missä ne joutuvat kovimmalle. Ei siellä pitäisi olla lepotilassa jännitettä kuin yhdessä johdossa (olikohan sininen). Kun oven kytkintä liikuttaa ylös/alas niin sieltä löytyy sitten sen mukaan jännite.

    Kuskin ovessa oleva keskuskytkinyksikkö on myös syytä ottaa mukaan tarkastukseen, sillä sitä kautta tulee se viimeinen sana sinne ovikykimelle, eli saadaan se ovikykin tarvittaessa pois pelistä. Ota sitten huomioon että siellä oven läpiviennissä on myös keskuslukon ja peilien johdot, jos sitä alat perkaamaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sak74sk kirjoitti:

Mikäköhän vikana kun vänkärin lasi laskeutui alas, mutta ei suostu nousemaan enää ylös kummastakaan katkaisijasta (kuskin puolen/vänkärin). Kuskin puolen katkaisijassa ei mitään eloa, vänkärin katkaisijalla alaspäin yrittäessä kierrokset laskee muttei ylöspäin mitään... Virta tulee oik.puolella yhteen napaan pistokkeessa kuin myös toisella puolen...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu