Miten suojata hampaat?

ahmatti1

Miten hampaita vois suojata oksentamisen aikana? Jotain vinkkejä... Oon pohtinu jos ostais jotkut muksujen tekohampaat ja pitäis niitä.. Vinkkejä!

4

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öksy

      En tiedä, miten vois suojata oksentamisen aikana. Mutta oksentamien jälkeen ei saa pestä hampaita hammastahnalla vaan purskuttele monta kertaa vedellä.

    • Sokopk

      Noh bulimikkona, joka on menettänyt hampaita(2 hammasta) alle kolmekymppisenä, voin sanoa, että eipä siihen muita keinoja ole kuin lopettaa oksentaminen. Omat hammasongelmat eivät ironisesti tulleet edes bulimian aikana vaan vuosia myöhemmin jo parantuneena. Jos et saa tarpeeksi ravintoaineita(mikä on hyvin tyypillistä syömishäiriöissä), keho voi alkaa ottaa niitä mineraaleja hampaasta, jolloin hampaasi alkavat lahota. Tähän päälle oksentaminen, niin voit olla varma, että jos tuota kauan jatkat, niin ei sinulla kyllä kovin kauan hampaat ehjinä säily. Sitä ei pelasta hampaiden harjailu. Kiille kun häviää, hammaslääkärit tulevat tutuksi. Juuri pistin implantit ja maksoi tuhansia euroja. Ja implantteja ei valtio maksa.

      • vilmeriina

        Itselle myös käynyt niin, että suurimmat hammasoireet tulleet parannuttua ja oksentamisen loputtua. Oksentamisen aiheuttama refluksitauti, eli mahahappoa ja ruokaa nousee suuhun, edelleen vaurioittaa hampaita.

        En ihan ymmärtänyt aloittajan tota "muksujen tekohampaita"?


    • parivinkkii

      Paras tapa suojata hampaat ja parantaa elämä on lopettaa oksentaminen, se ei oo mahdotonta kannattaa kokeilla, piristää elämää meinaan aika helvetisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      34
      2735
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2581
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2084
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1951
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1732
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1113
    Aihe