niiralan tulli

juppana

niiralan tullissa asioidessa pitää olla passi mukana vaik.käyt yleisötiloista esim. lehden hakemassa.kun sitä ei ollut kaupan taxfriissä suomen puolella,ja erittäin töykeä nuorehko pullukka rajamies ja virkaintoinen.tyypillinen pohj.karj.arvalla saanu fakansinssa.vaalimaa nuijamaa asemilla ei tarvinnu jos suomesta tuut asemalla käymään nim.mark.300 krt moskovas käyny ja 30 krt kiovassa maata pitkin.ja tässä ei ole lapinlisää pätkääkään.tapaus sattui v.2013.

6

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sepetti

      Mitä oikein yritit sanoa ?

    • kjgytfdyujhoh

      Arvoisa Sepetti, lue tuo lyhykäinen kirjoitelma uudestaan oikein asiaan keskittyen ja hillitse himosi. Ehkä sinäkin jonakin kaukaisena päivänä opit ymmärtämään suomenkieltä. Juo vähemmän energiajuomia ja istu alas.

      • hjuvanenaikasentäänniin

        Kyllä tuohon sepustukseen pitääkin keskittyä. Sinällään pari kolme vuotta vanha asia, onko väliä? Tosin kiinnostaa, missä on Suomen puolella tuo mainittu "taxfrii" ?


    • Niirala-Wärtsilä

      Onko tuossa nyt jotain ihmeellistä, että passi pitää olla mukana. Kysehän on kuitenkin rajan läheisyydestä, vaan täällä sisämaassa henkilöllisyyden todistaminen passilla alkaa jo olemaan saivartelua.
      Ostin metsätilan aivan umpi-Savosta ja nostin vieraassa pankissa omalta tililtäni rahaa, todistin henkilöllisyyteni voimassa olevalla ajokortilla ja kuvallisella Kela-kortilla, lisäksi osasin luetella itseäni koskevia tietoja ihan riittävästi virkailijalle. Sain rahat kauppaa varten ja kaupanvahvistaja vahvisti kaupan hyväksymällä ajokortin henkilöllisuuden toteamiseksi. Jälkeenpäin pankki vaati minua vielä todistamaan henkilöllisyyden passilla, kun olin ehtinyt kotiini tuolta kauppareissultani.
      Ei tulisi mieleenkään lähteä Venäjän rajan läheisyyteen ilman passia, edes lehteä ostamaan, sen verran monta kertaa olen käynnyt ko. maassa ja sitä edeltävässä Neuvostoliitossa, että tälläiset asiat on jo selkärangassa. http://postimg.org/image/ogasl78d9/

    • ksusha

      Itse pidän aina passin taskussani Venäjällä ollessani. Samoin auton paperit jos olen kuljettajana. Eihän sitä järkeä ole pakko käyttää tosin.

    • Huooohhhhhh

      Passi ja pili taskussa rajan yli mennessä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe