Tänään. Nukkuu pommiin. Päättää jäädä sänkyyn loppupäiväksi. Miten voi ihmisen mieli järkkyä noin pienestä? Hän haluaa kaiken tai ei mitään. Jos ei voi aloittaa päivää ajoissa, ei aloita sitten ollenkaan. Nyt miettii, miten saa unta oltuaan ylhäällä vasta kahdeksan tuntia.
Johtuuko se pimeydestä, joka valtaa kaiken tähän vuodenaikaan? Väsyttää. Nälättää. Aivan kuin ruumis haluaisi olla talviunilla ja kerätä rasvakerrosta sitä varten. Tulee mieleen, onko paino noussut. Hitto, tätä feminiinistä turhamaisuutta. Onneksi ei ole peiliä kotona. Se tästä vielä puuttuisi. Eikä vaakaa.
Äiti sanoo: ”Hanki joku mies.” Siitäkös se pieni mieli vasta meneekin raiteiltaan. Kuka pitää pystyssä? Sinkkuelämääkin loppui. Ja Frendit. Onneksi on oikeita ystäviä. Juoppoja tosin. Ja neurootikkoja. Mutta niinhän hän on itsekin, vähän sekaisin ja eksyksissä.
Tv-ohjelma naurattaa. Kuuntelee samalla levyä, joka on lähes täydellinen. Uni tulee, kuitenkin
Tänään
Eevie
1
190
Vastaukset
- karju
jouto aikasi on mennyttä. hanki itsellesi karju. varpaan kynsiä et jouda maalaamaan. karju kun karjuu maineesi on maalattu. posket omenaiset. punaiset.ajan ja paikan taju järkkyy. liima liitokset kalustosta järkkyy. hanki itsellesi karju.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3193782Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322078- 1021755
Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461695Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101450- 1451225
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041196- 821133
Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja104994Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74924