Remontin yhteydessä käytin pois. Enkä tietenkään muistanut kahtoa missä piuhat oli. nyt sitten polttaa aina vaan sulakkeen eikä valo syty, missä vika? eli kytketty näin. syöttö ruskea, ja lähtevä vaihe sininen. Lisäksi tulee kyllä harmaa ja ruskea ja kevi jotka katkaisin lyhyeksi että eivät sekoita enään. Onko ideoita?
wc kytkin.
tuleväsähkärijari
14258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lisäksi huolettaa ku kyseessä on kaverin wc..:) kehuskelin että sähköalan opiskelija voi tehdä sille sähkötyöt..
Mikä "wc kytkin"? Kehuskelit väärin kun et osannut edes noin helppoa hommaa tehdä, kun olikin kytkimen lisäliittimistä ketjutettu nollaa ja keviä eteenpäin, ja onnistuit kytkemään ne väärin. Nyt ei muutakun oikea sähkäri paikalle tekemään kytkennät oikein ettei käy kuten:
No eikös jos ketjutettu ois niin tulis useampi mmj?? nyt vaan yksi 5 kertainen
Vain viisi piuhan päätä, ei ole vaikea homma selvittää kokeilemalla.
Hjälpö naki!
Suottaapi se sulake napsataa jos kytkimelle värien perusteella laitoit vaiheen ja nollan?
Jos sinne on viisinkertainen vetäisty niin miksi ihmeessä lampulle menevä olisi sininen?
Toivottavasti leikkasit sen tarvittavan karvan juuresta poikki?
Sininen on Nollajohdin ja myöskin vaihejohdin. Todennäköisesti siellä on shukorasia, jossa on tehty "nollaus". Sulake palaa, koska nolla ja vaihe on yhdessä !!!
HöpöHöpö. Se sininen merkataan vaiheeksi jos muuta ei ole. Itaruutta tai tietämättömyyttä jos sitä vielä harrastaa.Tuossa 5x riittää karvoja oikeaan kytkentään jossa EI laiteta vaihetta.
Miten muuten toi nollaus mitenkään liittyy tähän? Hä?
Vittu että repesin :D
Ei hemmetti. Kutsu nyt sähkömies paikalle jos et saa selvää ilman arpomista. Kohta virityksesi tappaa jokun.
Vittu että repesin :D
No mihin nää nyt repesit?:)
Joo nyt ollaan vähän paskat housut ku ei wc valot toimi. Onneksi saatiin pistorasian kautta pöytä valosinne. Sulake pysyy ehjänä kyl jos ei katkaisimeen koske, mutta heti ku laittaa päälle napsahtaa sulake. Laitoimme kumminkin katkaisimeen lapun että ei käytössä. Näillä mennään tällä hetkellä ja tutkimme vikaa eteenpäin joko itse tai sitten joku amattimies, vieläkö ois vihjettä missä vika? Aika juuresta meni poikki nuo harmaa ja musta johto, mut saiskohan ne viel jollakin jatkettua että sais niitäki kokeilla paikoilleen. Mitatahan sitä varmaan hankala on tuota katkaisijaa ku eihän siel oo ees nollaa, ainakaan välttämättä.
Jos kytkin on vähänkään ammattilaisen laittama alkujaan, niin ruskea ja musta ovat oikeat johtimet.