4G reititin, WIFI nopeus

Höynäytettykö

Olen testaillut jonkin aikaa valmiita 4G reitittimiä joilla jakaa 4G netti useammalle koneelle langattomasti. Ihmetystä on aiheuttanut se että reitittimet tukevat 4G LTE yhteyttä 150 Mbit/s
mutta laitteen WIFI ei lähetä dataa eteenpäin kuin 72 Mbit/s
Miten tällaiseen yhtälöön on päästy laitetta valmistettaessa?
Kokeilin laitteita käytännössä ja pettymys oli suuri.
Soneran 4G SIM kortti ZTE MF910 4G reitittimeen ja tietokoneella testaus. Verkosta tuli alas 5,7 Mbit/s
Sitten vaihdoin SIM kortin 4G USB mokkulaan ja se kiinni tietokoneen USB porttiin. Sama testaus ja nyt alas valuu sama data 10,3 Mbit/s
Vielä yksi testaus. USB mokkula laitetaan kiinni ASUS Dual Band reitittimeen joka jakaa mokkulan 4G yhteyden kotiverkon laitteisiin 5 Gigan taajuudella, 300 Mbit/s
Sama testaus ja netistä valuu alas edelleen 10,3 Mbit/s
Herää kysymys miksi kyseisiä 4G reitittimiä myydään jos niiden WIFI lähetys toimii kuristavana pullonkaulana 4G yhteydelle. Onko tällä haettu tarkoituksenmukaisesti sitä että käyttäjät eivät verottaisi verkkoa täydellä nopeudella?

5

626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • datavässykkä

      Ei sinua ole höynäytetty, testissäsi vauhtia rajoittaa palveluntarjoajan sijaintikohtaiset ominaisuudet sekä käyttämiesi laitteiden erot, ei sisäverkon nopeus. b/g/n, 3GPP sekä laitekohtaisissa whitepapereissa lisää aiheesta, hyvää lukemista ennen salaliittoteoriaa ja enempiä munauksia.

      • Testailua

        Laitteiden väliset erot tässä testissäni kiinnostivatkin, mitä myyjät yrittävät myydä ihmisille jotka eivät tätä tiedosta. Sanoit että sisäverkon nopeus ei vaikuta alas tulevan datan vauhtiin. Testeissäni kuitenkin 4G reitin ei antanut täyttä vauhtia WIFI verkon loppukäyttäjille, sen sijaan erillinen 4G mokkula liitettynä erilliseen reitittimeen kylläkin. Itse päädyin tuohon 4G USB mokkulaan ja se kiinni hyvään ASUS Dual Band reitittimeen. Nyt on kotona 4G verkko jaettuna laitteiden kesken max. nopeudella.


      • Kuristaa

        Täälläkin ollaan huomattu sama juttu. Jos testaan 4G nopeuden suoraan puhelimella, saan 2 kertaa nopeamman vauhdin verrattuna samasta puhelimesta Hotspotin avulla jaettuun wlan verkkoon. Puhelimessa download nopeus noin 10 megan molemmin puolin. Sitten jaan yhteyden puhelimen Hotspot ominaisuudella ja teen saman testin tietokoneella. Nopeus 4 megaa. Puhelin muodostaa 802.11 verkon Hotspotin avulla jonka nopeus on 72 megaa, eli kuristaa pahasti verrattuna sisään tulevaan 4G 150 megaseen liittymään. Jos jaan puhelimen 4G verkon käyttäen USB johtoa puhelimesta tietokoneeseen niin silloin nopeus on sama kuin suoraan puhelimessa mitattuna eli tuo 10 megaa koska USB nopeus on jo suurempi kuin 4G verkon.


    • vauhtiaon

      """""""" Ihmetystä on aiheuttanut se että reitittimet tukevat 4G LTE yhteyttä 150 Mbit/s

      mutta laitteen WIFI ei lähetä dataa eteenpäin kuin 72 Mbit/s """"""

      Tukee ja tukee, mutta ei todellisuudessa toteudu, tuo WIFI 72Mbit/s on turhankin nopea, ei tuollaisia nopeuksia 4geessä kuitenkaan ole olemassakaan.

    • mietilisää

      "blaa blaa 5,7 Mbit/s blaa blaa blaa 10,3 Mbit/s"

      Eihän noista kumpikaan ole lähelläkään WLANin 72Mbit/s -nopeutta. Eli syy on jossain muualla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      172
      10422
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2833
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2568
    4. 86
      2402
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2129
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1978
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1421
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1225
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      883
    Aihe