Eksyneelle

yritäedes

20

332

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hämärää

      Sytytän valot!

      • Minä-puolestani

        sammutan valot.


    • Ineedyou

      Aurinlo paistaa mutten näe sitä. Vesi virtaa noroina poskilleni mutten pysty puhumaan. Haluaisin jäädä peiton alle ja antaa kyynelten virrata mutta joku tarvitsee minua. Ei anneta enempää kuin jaksaa kantaa mutta nyt tunnen olevani eksyksissä. Olet aurinkoni. Jäähyväisten jättäminen riipii todella syvältä, ei sinulle.

    • Hetkeksi_eksynyt

      Hän ei katkaissut yhteyttä mihinkään suurempaan viisauteen, ainoastaan minuun, minuun pieneen ihmiseen, ilman sydäntä en ole ollut koskaan, se on mukana kaikessa tekemisessäni ja olemisessani, se oli olemassa hänenkin kohdallaan mutta jokin vain vei reilleen ja kauas toisistaan. Hän ei arvostanut minua ihmisenä eikä nähnyt minussa valoa. Kaikkea hyvää hänelle.

      • nipsjanaps

        kyse ei ollut mistään arvostusaspektista vaan siitä ennen vaan jaksanut enää. Kertakaikkiaan liian raskasta oli.


    • Ilmansydäntä

      Ihminen on vain ontto tyhjä kuori.

      • Niin.on

        Tuo ontto kuori kerran kuolee pois. Mutta se mikä on sen kuoren sisällä jää elämää ikuisesti joko ilossa tai kärsimyksessä omien valintojen seurauksena. Se alkaa täällä jo maitten päällä ja jatkuu iäti taivaassa. Aloitus oli hyvä.


      • ei_ole_helvetin_lieskoja
        Niin.on kirjoitti:

        Tuo ontto kuori kerran kuolee pois. Mutta se mikä on sen kuoren sisällä jää elämää ikuisesti joko ilossa tai kärsimyksessä omien valintojen seurauksena. Se alkaa täällä jo maitten päällä ja jatkuu iäti taivaassa. Aloitus oli hyvä.

        Mä en usko, että kärsimyt olisi ikuista, koska rakkaus on suurin. Mutta ne jotka toiselta puolelta ovat tulleet tuonpuoleisesta kertomaan sanovat, että pahinta ovat itsesyytökset ja itsensä tuomitseminen. Eli se on se kärsimys... silloin tajuaa tekemänsä vääryydet ja katuu niitä syvästi, jos ei ennen kuolemaansa tajunnut.


    • Hapuilua

      Olen ollut niin traumatisoitunut kaikesta, ja pahemmaksi vaan menee, mitä uskomattomampia käänteitä eteen tippuukaan kokoajan. Esim. kaikki se rikollinen toiminta, mitä mua kohtaan on harjoitettu - itselläni vain ei ole käytännössä esittää mitään todisteita tästä. Mutta TIEDÄN sen.

      Toki haluan antaa anteeksi, mutta tämä epäkohta on niin suuri. (Rikokset on myös sovitettava maallisen lain edessä.) Ja he kaikki kyllä tietävät sen. Ja yrittävät vain keplotella tilanteesta ulos myöntämättä totuutta. Sitä miten ovat toiminneet jopa rikollisiin toimiin asti. Unohtamatta näitä toisen ihmisarvon polkemisia, vallankäyttöä, painostamista ja manipuolintia.

      Lamaannus, lukittuneisuus. Pystymättömyys, kykenemättömyys (jos ei ole vain ole välineitä / sanoja asian käsittelyyn). Näitä ei sovi hengellistää. Ei tästä kohta ole enää psykoosi kaukana.

      • Lisään_

        jos tämä edes mulle oli.

        Päässä voi myös heittää jo tässä vaiheessa.


      • vielä_

        eipä sillä ettäkö synnitön olisin. Parannusta sitä saa / saisi tehdä varmaan joka päivä, tällä hetkellä erityisesti näistä negaatioista toisia kohtaan.

        Mutta kaikki ne emätörkeydet, mitkä eivät pidä lainkaan paikkaansa.. pystyykö asiat enää oikenemaan oikeille urille?

        Uskon, että Jumala haluaa auttaa. Ja että (edes) hänellä on hyvä tahto minua ja ylipäätään meitä ihmisiä kohtaan.

        Tilannetta auttaa, jos toiset tulevat vastaan ja omalla toiminnallaan osoittvat / tekevät tyhjäksi ikävät pelot, ennakko-oletukset ja -luulot.

        "Rakkaudessa ei ole pelkoa." Mutta ei se myöskään vihaan syty - ja jos joskus leimahtaisikin, niin ettei jäisi kantamaan sitä vihaa; tärkeää muistaa itse kunkin.

        Anteeksiantamuksessa on voimaa. Puolin ja toisin; tämä koskee kaikkia; tästä saamme jokainen kiinni itsemme.


      • Lopuksi

        klikkasin klipin youtubesta; ei ollut mulle tämä keskustelunaloitus siitä päätelle.

        Mutta eläytyen tilanteeseen; jos olisi - ajattelen, että jotkut voisivat haluta sanoa mulle jotain tämän aloituksen kaltaista.


      • vielä_

        en ole siis syyllistynyt mihinkään rikolliseen, enkä muuhunkaan "poskettomaan" mistä mua on syytetty.

        That`s the point.

        Lähipiiri tuntee mut "napin alta", se tärkeintä.


    • Viinakset

      Aloituksen kappale tuo huonot muistot mieleeni.

    • sateentaa
    • iiinvisible

      Jepjep, ite kans tänään tajusin et ihastus tykkää toisesta.. :( ei voi mitää, pakko koota ittensä nyt

    • älyyymitäänikinä

      Tää ei o nähnyt älyn väläystäkään..

    • Kkkkkkkkkuikui

      Minä juon nyt kahvia.

    • Paremmissa

      ruumiin ja sielun voimissa olen kuin aikoihin kyllä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      252
      16645
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5361
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2544
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2002
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1741
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      972
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      936
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      842
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      840
    Aihe