Rahastuksen makua

Nyt kuluttajille myydään analogisia taulutelevisioita ja tallentavia DVD-laitteita.
Vuoden päästä päästään sitten myymään uudet digitaaliset vastaavat.
Itse odottelen digitaalista DVD-tallenninta ja kohtuuhintaista projektoria. Odotukseni ei muodostune pitkäksi.
3708
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Aivan samaa mieltä.

Jos ostat nyt taulu tv:n ja tallentavan dvd:n, joudut ostaan kummallekkin oman digiboksin. Hienoa!
Neljä kaukosäädintä, neljä laitetta.

Itse meinaan odottaa vaikka uutta telkkaria tekisi mieli hankkia. Maksan mielummin vähän ylimääräistä digi-tv:stä kun että ostan analogisella virittemellä olevan.

Niin, ja nyt joku voi vedota että 42 plasman saa 2000 eurolla, ja 32 kuvaputki digitv maksaa 900 -1200 e.

No, hifilehdessä juuri haukuttiin tuo medionin plasma, kuvaputki tv:n kuvaaan vielä kuulemma matkaa, ja ainoa hyvä juttu oli hinta.

Äänestä

Koko DIG-TV tällä ikivanhalla kuvatarkkuudella on pelkkää rahastusta. Samat ohjelmat olisi hyvin voitu lähettää analogisina.

Parin vuoden kuluttua alkavat tarkkapiirtolähetykset (HDTV), ja silloin ostamme taas uudet laitteet! Hurraa kulutusjuhlat. HDTV-koelähetykset alkoivat Helsingin kaapeli-TV:ssä jo tämän vuoden kesäkuussa. Japanissa ja kohta USA:ssa lähes kaikki tuotanto tehdään HDTV-formaatissa.

Äänestä
  • No niin vihdoinki joku on tajunnut saman kun mä. Koko digiboksi on ihan turha välivaihe. Jotta päästäsiin samalle tasolle kuin nyt niin pitäisi olla digitaalinen tv sekä nauhoittava digitaalisella virittimellä oleva DVD soitin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Setä kirjoitti:

Nyt kuluttajille myydään analogisia taulutelevisioita ja tallentavia DVD-laitteita.
Vuoden päästä päästään sitten myymään uudet digitaaliset vastaavat.
Itse odottelen digitaalista DVD-tallenninta ja kohtuuhintaista projektoria. Odotukseni ei muodostune pitkäksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu