Tällaista on Suomessa remontoida ja rakentaa koteja. Kun vielä jokin aika sitten kansalainen pystyi rakentamaan kodin ilman sen kummempia lupakortteja ja ilmiantoja ja maksuja ja lisenssejä, nyt meininki on niin dee dee ärräläistä, että ei ihme, että talous on romahtamassa ja työttömyys huipussaan.
Ajatelkaa. Pian on taas aika äänestää. Haluammeko me tällaista? Onko Suomessa kansa, me miljoonat, jotka päätämme, millaisessa maassa haluamme elää, vai olemmeko me virkamiesten ja poliitikkojen tottelijoita, asiakkaita ja palvelijoita? Olemmeko rikollisia, ellemme toisin todista? Lapsia, joita virkamiesten on opetettava kädestä pitäen ja kurssittamalla kaikkein yksinkertaisimmissakin asioissa? Olemmeko itsenäisiä, aikuisia kansalaisia vai valtiobyrokratian holhokkeja?
Puheenaihe: Voi tätä byrokratian määrää!
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194828521454/artikkeli/puheenaihe voi tata byrokratian maaraa .html
Pääkirjoitus: Rakentamisen byrokratia sen kuin lisääntyy
http://www.satakunnanviikko.fi/jutut/paakirjoitukset/paakirjoitus-rakentamisen-byrokratia-sen-kuin-lisaantyy
Rakennus- ja korjaushankkeiden byrokratia paisuu loppuvuodesta 2014 tuntuvasti.
http://www.asuntokiinteisto.fi/lehti.php?sub=artikkeli&jid=117
”Minulla on sata työntekijää, ja näistä viisi on palkattu pelkästään pyörittämään yritykseen liittyvää byrokratiaa. Tämän lisäksi käytämme säännöllisesti juristia.
http://rohkeasuomi.fi/2014/09/yrittajat-kertovat-tallainen-byrokratia-arsyttaa/
Byrolandian kansa, äänestetään pois nämä
3
95
Vastaukset
- Omakotiparaskoti
Kerran kun sen talon on saanut niin ei tartte byrokratiaa ihmetellä. Tekee itse tai tilaa keltä haluaa. Nuo on talonyhtiöiden ongelmia. Enää et saa kennostotalossa edes parkettia vaihtaa ilman lupaa tai ilmoitusta. Omakotitalossa saa jos ei emäntä pistä liikaa hanttiin. Eli ainut burokratia joka on käytävä on vaimon jallittaminen.
- 344324
Äänestämällä ylläpidetää tätä kommunistijärjstelmää. Välillinen demokratia ajaa vain kommunistien etua. Diktatuurikin olisi parempi, nyt on tuhansia diktattoreja kyykyttämässä suomalaisia.
- suojeluitseltään
Vihreäpunat pahimpia, ympäristövirasto/jätetoimistot täynnä viherdiktattoreja kun vaan olisi joku joka vähentäisi niiden valtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El786387MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415478Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624309NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun764179Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja683923Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.801317- 3281135
- 601090
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32910Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831