Villisika-asia

SkärdgårdsboFinsk

Mitä mieltä väki on? Henk.koht. en tykkää lainkaan.
(paikalliset tietävät mistä puhun ja muilta en kommenteja kaipaakaan kun eivät tunne asiaa)

6

190

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukekaahistoriasta

      Villisika on eläin joka kuuluu luontoon ja on sopiva eläin Ahvenanmaan lehtometsiin se pitää huolen siitä että tammenterhot eivät jää mätänemään metsiin. Villisika on myös Ahvenanmaan eläimistöön kuuluvana alkuperäinen ja jo aikoinaan ruotsin kuninkaalliset kävivät ahkerasti metsästämässä villisikoja. Näin he saivat juhlapöytiinsä tuorettalihaa ja nahoista tehtiin kuninkaille nahkahousuja joissa oli valmiina kalukukkarot.

      • dhdvhrvjtyjrtyju

        Buahhahhhaahhhaaaaa.. :D
        Joku ei nyt tiennyt mistä on kyse.

        Joo, ei todellakaan mikä hyvä juttu. Tullille töitä! Tehköön tiukempia tarkastuksia.


      • SkärdgårdsboFinsk

        HöpöHöpöä kommentoit villisika-asiassa.
        Kuten mainitsin, olen kiinnostunut ahvenanmaalaisten mielipiteistä enkä ulkopuolisten mutuista.


      • SkärdgårdsboFinsk
        dhdvhrvjtyjrtyju kirjoitti:

        Buahhahhhaahhhaaaaa.. :D
        Joku ei nyt tiennyt mistä on kyse.

        Joo, ei todellakaan mikä hyvä juttu. Tullille töitä! Tehköön tiukempia tarkastuksia.

        Tulli voisi todellakin tarkentaa käytäntöään!


      • Historiahavinaa

        Totta tullissa voisivat höllentää villisikojen pääsyä Ahvenanmaalle eli siellä katsottaisiin kuin sormienvälistä villisikojen karkaamista metsiensiimeksiin. Muuten kuninkaalliset rakastivat villisikoja niitten maukkaanlihan ja arvokkaan nahan takia ja harjaksista he saivat oivia hammasharjoja. Me muistamme historiasta miten Kustaa Aadolfilla oli jo hautajaisissaan villisian nahoista kurotut kalsarit ja jaloissaan oli siannahkaiset lipposet.
        Muuten suomessakin kunnioitetaan vielä tänäkinpäivänä Kustaa Aadolfia ja hänen villisikametsästäjän taitoaan kun hän uljaasti ratsasti halki metsien Kastelholmaan jossa kuninkaan tallirenki odotti häntä pelokkaana sillä Kustaa oli joskus sekapäinen.
        Kaikki on historiaan kirjoitettua ja jokaisen kannattaa raottaa vielä muistiaan sillä se on kansallista katoavaisuutta joka ei uusiudu koskaan.


      • Historiankertomana
        SkärdgårdsboFinsk kirjoitti:

        HöpöHöpöä kommentoit villisika-asiassa.
        Kuten mainitsin, olen kiinnostunut ahvenanmaalaisten mielipiteistä enkä ulkopuolisten mutuista.

        Onko totta, että Ahvenanmaan kansalliseläin on villisika? Olen aina luullut että se olisi ollut Saksanhirvi, mutta olen ollutkin väärässä? Täällä Manner-Suomessa tunnetaan vähän ahvenanmaalaisista ja sen oudoista tavoistaan kun saaren asukkaat ovatkin sanken umpimielisiä eivätkä anna tietojaan ulkomaailmaan mitä joskus pullopostia sieltä ajautuu rannoillemme. Muistan historiasta sen, että Ahvenanmaan vaakunassa on urosvillisika harjakset tanassa ja siniselläpohjalla kultareuksin kuvaten näin vahvaa ruotsalaisuutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      106
      9616
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4711
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1961
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1660
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1401
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      40
      1329
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      937
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      913
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      912
    Aihe