Villisika-asia

SkärdgårdsboFinsk

Mitä mieltä väki on? Henk.koht. en tykkää lainkaan.
(paikalliset tietävät mistä puhun ja muilta en kommenteja kaipaakaan kun eivät tunne asiaa)

6

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukekaahistoriasta

      Villisika on eläin joka kuuluu luontoon ja on sopiva eläin Ahvenanmaan lehtometsiin se pitää huolen siitä että tammenterhot eivät jää mätänemään metsiin. Villisika on myös Ahvenanmaan eläimistöön kuuluvana alkuperäinen ja jo aikoinaan ruotsin kuninkaalliset kävivät ahkerasti metsästämässä villisikoja. Näin he saivat juhlapöytiinsä tuorettalihaa ja nahoista tehtiin kuninkaille nahkahousuja joissa oli valmiina kalukukkarot.

      • dhdvhrvjtyjrtyju

        Buahhahhhaahhhaaaaa.. :D
        Joku ei nyt tiennyt mistä on kyse.

        Joo, ei todellakaan mikä hyvä juttu. Tullille töitä! Tehköön tiukempia tarkastuksia.


      • SkärdgårdsboFinsk

        HöpöHöpöä kommentoit villisika-asiassa.
        Kuten mainitsin, olen kiinnostunut ahvenanmaalaisten mielipiteistä enkä ulkopuolisten mutuista.


      • SkärdgårdsboFinsk
        dhdvhrvjtyjrtyju kirjoitti:

        Buahhahhhaahhhaaaaa.. :D
        Joku ei nyt tiennyt mistä on kyse.

        Joo, ei todellakaan mikä hyvä juttu. Tullille töitä! Tehköön tiukempia tarkastuksia.

        Tulli voisi todellakin tarkentaa käytäntöään!


      • Historiahavinaa

        Totta tullissa voisivat höllentää villisikojen pääsyä Ahvenanmaalle eli siellä katsottaisiin kuin sormienvälistä villisikojen karkaamista metsiensiimeksiin. Muuten kuninkaalliset rakastivat villisikoja niitten maukkaanlihan ja arvokkaan nahan takia ja harjaksista he saivat oivia hammasharjoja. Me muistamme historiasta miten Kustaa Aadolfilla oli jo hautajaisissaan villisian nahoista kurotut kalsarit ja jaloissaan oli siannahkaiset lipposet.
        Muuten suomessakin kunnioitetaan vielä tänäkinpäivänä Kustaa Aadolfia ja hänen villisikametsästäjän taitoaan kun hän uljaasti ratsasti halki metsien Kastelholmaan jossa kuninkaan tallirenki odotti häntä pelokkaana sillä Kustaa oli joskus sekapäinen.
        Kaikki on historiaan kirjoitettua ja jokaisen kannattaa raottaa vielä muistiaan sillä se on kansallista katoavaisuutta joka ei uusiudu koskaan.


      • Historiankertomana
        SkärdgårdsboFinsk kirjoitti:

        HöpöHöpöä kommentoit villisika-asiassa.
        Kuten mainitsin, olen kiinnostunut ahvenanmaalaisten mielipiteistä enkä ulkopuolisten mutuista.

        Onko totta, että Ahvenanmaan kansalliseläin on villisika? Olen aina luullut että se olisi ollut Saksanhirvi, mutta olen ollutkin väärässä? Täällä Manner-Suomessa tunnetaan vähän ahvenanmaalaisista ja sen oudoista tavoistaan kun saaren asukkaat ovatkin sanken umpimielisiä eivätkä anna tietojaan ulkomaailmaan mitä joskus pullopostia sieltä ajautuu rannoillemme. Muistan historiasta sen, että Ahvenanmaan vaakunassa on urosvillisika harjakset tanassa ja siniselläpohjalla kultareuksin kuvaten näin vahvaa ruotsalaisuutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10615
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      88
      7491
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7377
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7346
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7321
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7269
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      113
      6677
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6506
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      88
      5733
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5515
    Aihe