Työvoimakoulutus valinta

tulevaopiskelija

Hain logistiikan peruskurssille työvoimakoulutuksena ja hoiva-avustajan. Molempiin pääsen ja taidan valita logistiikan syystä että siinä saan C-kortin halvalla ajettua ja pelkällä hoiva-avustajan koulutuksella en tee yhtään mitään koska heille ei täällä töitä ole.

Sen lisäksi koska hoiva-avustajilla ei ole soveltuvuustestiä ja jos ajattelisin lukea sen jälkeen lähihoitajaksi enkä sitten pääsekkään soveltuvuustesteistä läpi niin en tee mitään tuolla pelkällä hoiva-avustajan koulutuksella.

C-kortillisille on enemmän töitä tarjolla. Mitään CE-korttia en tule ajamaan koska maksaa autokoulusssa 4000-5000e. Omaehtoisena opiskeluna jos sen suorittaisi niin sen saisi samaan hintaan kuin tuon C-kortin eli 200-300e.

Siinä on vaan se kun mulle on kaikki sanonut että en tarvitse mitään CE-kortteja enkä nyt vältämättä halausikaan mitään yhdistelmiä ajella. C-kortillakin töitä saa. Enkä tosiaan ala tuon logistiikan koulutuksen jälkeen jotain vuotta olemaan koulunpenkillä jotta saan CE-kortin. Siitä ajasta saan liiton päivärahaa mutta sitten ne loppuukin kun koulutus päättyy ja jos en heti saisi töitä niin tipun jollekkin huonommalle rahalle mitä liiiton rahat on.

Näin ollen käyn tuon 180päivää kestävän logistiikan/kuorma-autonkuljettajan koulutuksen ja sen jälkeen keskityn töiden etsimiseen ainoastaan.

6

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ullaja

      Hyvä suunnitelma. Menestystä!

    • johanpomppas444

      Mjoo niin ensi mannantaina alkaisi koulutus ja tänään tuli tuo ajokorttiote mikä maanantaina pitää esittää. Jotain rikesakkoa siinä on mutta tuo 2008 vuodelta oleva rattijuopumus alkoi vähän jänskäämään sekä toinen kortin pois otto 2006 vuodelta. No jos ei pääse niin sit taas etitään töitä tai toinen koulutus. Voihan himskatti kun ei tuollaisiakaan muistanut kun kysyttiin onko mitään rikkeitä. Rattijuopumuksen muistin sanoa mutta en sitä oliko millainen. Tuo ei kuitenkaan käsittääkseni ole törlkeä kun sitä ei siinä lue. no katotaan kuinka käy :)

    • johanonmarkkinat

      Lisään että hoito-avustajan koulutus alkaisi 9.3 mutta siihenhän on varmaan jo valittu mun tilalle joku varasijalta niin sekin meni sit siinä jos tuonne logistiikkaan en pääse. Huomenna soitan kouluttajalle kun en kestä odottaa ja miettiä maanatialle että mitä se sanoo.

    • abecede

      Kyllä sen ce kortin saa parhaillaan 6kk työvoimakoulutuksena.Vaatii kyllä että on c pohjana ja yleensä hieman työkokemusta kuorma-autoalalta.

      Hanki ce sitten myöhemmin ja jopa D. Parantaa ne työ mahdollisuuksia ja ajaminen on yhtä helppoa kuin pelkällä kuorma-autolla kun siihen tottuu/oppii.
      Autohommia vielä riittää kun hakee rohkeesti koko maasta.

    • valmis_hoiva-avustaja

      Hoiva-avustajakoulutusta voisin hieman valaista sen käyneenä. Kouluni loppui viime joulukuussa ja jo syksyllä sain jo alan sijaisuuksia harjoittelupaikoistani Tällä hetkellä jatkoin aikuisopiskeluna lähihoitajaksi ja käymättä oli vain hohu joka alkaa vasta huhtikuussa ja sen jälkeen suuntautumisopinnot. No töitä on tehty koko alkuvuosi, kolmessa eri paikassa. Tässäkin kuussa työpäiviä on yhteensä 19 joten aika hyvän tilin jo sain tehtyä. Kesäksi on töitä luvassa ja jatkossa katson harjoittelupaikat sen mukaan että missä haluaisin jatkossakin töitä tehdä koska töitä on tälläkin alalla tekevälle tarjolla, vaikka pelkästään jo tuollakin koulutuksella. Lähihoitajaksi jatkan koska haluan lääkeluvat ja tehdä myös yövuoroja. Tsemppiä sinulle valitsemaasi koulutukseen, varmasti sekin on hyvä vaihtoehto! Muille jotka miettivät hoiva-avustajakoulutusta, en voi kuin suositella, en uskaltanut kuvitella että ihan näin hyvin hommia olisi tarjolla.

    • Rahtihemmo

      Ei itä-suomessa ainakaan enää tahdo töitä saada pelkällä c kortilla. Itse kävin 6kk koulutuksen josta sain myös ce kortin ja päivääkään en ole katunut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe