Lauri Törnille tunnustus USA:n armeijan erikoisjou

jhyt5

Lauri Törnille tunnustus USA:n armeijan erikoisjoukoilta

Suomalainen Mannerheim-ristin ritari Lauri Törni sai korkean tason tunnustuksen Yhdysvaltain armeijan erikoisjoukoilta.

Vihreiden barettien sankariksi Larry Thorne -nimellä kohonnut Törni on nimetty Special Forcesin 1. rykmentin kunniajäseneksi. Tunnustus myönnetään vain noin kerran kymmenessä vuodessa.

Erikoisjoukkojen komentaja kenraali Thomas R. Csrnko luovutti kunniataulun Ft. Braggin tukikohdassa 2600 veteraanin läsnäollessa. Monet heistä tunsivat Törnin henkilökohtaisesti. Tilaisuudessa muutama Törnin kouluttama nuorempi upseeri muisteli "pelonsekaisesti" kutsuja viikonlopun viettoon Törnin mökillä. Ilta alkoi heidän mukaansa aina 50 etunojapunnerruksella, ennen kuin vapaa-aika alkoi.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010090812313541_uu.shtml

1

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OperaatioBarbarossa

      "Ilta alkoi heidän mukaansa aina 50 etunojapunnerruksella, ennen kuin vapaa-aika alkoi."

      Ensin hiki pintaan ennen kuin aletaan homoilemaan. Vanha Suomen armeijan traditio. Ei ihme että jenkkipoikia pelotti. Tiesittekö muuten, että näiden veijareiden taistellessa natsien puolella "jatkosodassa" ne tykkäsivat enemmän nussia toisiaan ja eläimiä, kuin raiskata vallattujen aleiden naisia? Tästä on kenttäoikeuden dokumentit tallella; homosodomiasta ja eläimiinsekaantumisesta tuli suomalaisille enemmän tuomioita kuin raiskauksista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4826
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4328
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      3993
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3922
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3721
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3538
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      100
      3088
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2915
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2534
    Aihe