Lauri Törnille tunnustus USA:n armeijan erikoisjou

jhyt5

Lauri Törnille tunnustus USA:n armeijan erikoisjoukoilta

Suomalainen Mannerheim-ristin ritari Lauri Törni sai korkean tason tunnustuksen Yhdysvaltain armeijan erikoisjoukoilta.

Vihreiden barettien sankariksi Larry Thorne -nimellä kohonnut Törni on nimetty Special Forcesin 1. rykmentin kunniajäseneksi. Tunnustus myönnetään vain noin kerran kymmenessä vuodessa.

Erikoisjoukkojen komentaja kenraali Thomas R. Csrnko luovutti kunniataulun Ft. Braggin tukikohdassa 2600 veteraanin läsnäollessa. Monet heistä tunsivat Törnin henkilökohtaisesti. Tilaisuudessa muutama Törnin kouluttama nuorempi upseeri muisteli "pelonsekaisesti" kutsuja viikonlopun viettoon Törnin mökillä. Ilta alkoi heidän mukaansa aina 50 etunojapunnerruksella, ennen kuin vapaa-aika alkoi.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010090812313541_uu.shtml

1

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OperaatioBarbarossa

      "Ilta alkoi heidän mukaansa aina 50 etunojapunnerruksella, ennen kuin vapaa-aika alkoi."

      Ensin hiki pintaan ennen kuin aletaan homoilemaan. Vanha Suomen armeijan traditio. Ei ihme että jenkkipoikia pelotti. Tiesittekö muuten, että näiden veijareiden taistellessa natsien puolella "jatkosodassa" ne tykkäsivat enemmän nussia toisiaan ja eläimiä, kuin raiskata vallattujen aleiden naisia? Tästä on kenttäoikeuden dokumentit tallella; homosodomiasta ja eläimiinsekaantumisesta tuli suomalaisille enemmän tuomioita kuin raiskauksista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7887
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4553
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      31
      4325
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3569
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2753
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2616
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2339
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2323
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2023
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      50
      1660
    Aihe