Silmänpaineesta

Yli 40 v.

Voiko optikko mitata silmänpaineen ? Miten se tehdään ? Olisiko syytä mennä silmälääkärille, kun näen kauas hyvin, mutta lukemisessa tarvitsisin jo lukulasit ja ikää on yli 40 v. ?
Voivatko silmät rasittua siitä, kun otan lasit pois lehteä lukiessa, kun siten näkee paremmin. Silmissä on toisinaan väsymyksen merkkejä ja pientä päänsärkyä. Joskus esiintyy punoitusta ilman kutinaa. Liekö jotain allergiaa. Miten tietää, että on silmänpainetta ?

1

1259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Joillakin optikoilla on kone, jolla voidaan mitata silmänpainetta. Näissä laitteissa ilmavirta painaa sarveiskalvoa hieman kasaan ja tämän muodonmuutoksen perusteella kone voi laskea silmänpaineen. Tämä mittaustapa ei aina ole yhtä luotettava kuin silmälääkärin suorittama mittaus ns. applanaatiotonometrilla (jossa pyöreä sylinteri painaa kevyesti sarveiskalvoa ja määrättyyn muodonmuutokseen tarvittava voima mitataan ja sitäkautta päädytään silmänpainelukemaan).
      Ensin mainitussa mittauksessa sekunnin murto-osan kestävä painepurkaus tuntuu hieman epämiellyttävältä. Applanaatiomittausta sinänsä ei tunne, koska sarveiskalvo puudutetaan ennen mittausta, mutta puudutustipat ovat hieman epämukavan tuntuisia ja silmän pinta on puutuneena noin 10-15 minuuttia. Optikolla voidaan siis todeta esim. selvästi kohonnut silmänpaine, mutta silmänpainetaudin eli glaukooman diagnoosie ei optikko voi tehdä eikä tautia poissulkea, sillä näköhermomuutoksia voi esiintyä myös henkilöillä, joiden silmänpaine on "normaalina" pidetyllä tasolla, toisaalta kaikilla joilla on koholla oleva silmänpaine ei ole glaukoomaa (vaikka tällöin glaukoomariski on suurempi).

      Silmät rasittuvat enemmän kun lukee ilman lukulaseja, mutta varsinaista haittaa siitä ei silmille ole (tietenkin lukeminen vaikeutuu). Päänsärkyä voi toki esiintyä enemmän, mikäli ei ole sopivia laseja.

      Silmänpaine sinänsä ei välttämättä aiheuta mitään tuntuvia oireita. Ainoastaan silloin kun silmänpaine on jo erittäin korkealla aiheuttaa tämä yleensä niin massiivisia oireita, että vain kaikkein kovimmat "rambot" eivät hakeudu hoitoon. Oireita voivat olla näön hämärtyminen, sateenkaarivärit valonlähteiden ympärillä, silmäkipu, päänsärky, yleinen pahoinvointi, mahakivut, oksentelu, silmän punoitus, sokeutuminen. Näitä oireita voi esiintyä kun silmänpaine nopeasti kohoaa esim. yli 40 mmHg tasolle (normaali paine keskimäärin noin 15 mmHg, normaalina pidetään usein alle 21 mmHg arvoja, mutta tämä on yksilöllistä riippuen näköhermon tilanteesta).

      Lukulasit voi sinulle määrittää joko optikko tai silmälääkäri. Sinänsä suosittelisin kyllä myös silmälääkärin tarkastusta, mikäli et ole aiemmin käynyt silmälääkärin tutkimuksissa, sillä silmänpainetaudin esiintyvyys alkaa hiljalleen kohota 40 ikävuoden jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6808
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2006
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1045
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      909
    Aihe