Peritäänkö ruuhkamaksu, kun ajaa Vikingin terminaalista suoraan etelään menevälle moottoritielle? Olen lukenut pari erillaista ohjetta asiasta. Toisen mukaan peritään ja toisen mukaan ei. Maksukin on hankala, kun se tulee postissa ja pitäisi maksaa heti, mutta palaamme takaisin vasta pitemmän ajan kuluttua. Koko riesa vielä vain muutaman euron vuoksi.
Ruuhkamaksu Tukholmassa
harmistunut
5221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä, tämän vuoden alusta niin on.
http://www.poptravel.fi/uutiset/ruotsin-ruuhkamaksut-vuoden-alusta-postissa-kotiin
http://www.se-makinen.fi/node/index/details/node/ruuhkamaksu-kaikkien-maksettavaksi-ruotsissa/format/html/language/fi/page/etusivu
http://www.stockholmsforsoket.se/upload/Vägverket kartor/Trangselkarta1100x777.gif
Maksaa voi myös kioskille
http://www.stockholmsforsoket.se/templates/PageWide.aspx?id=2458
Tästä löytyi ihan viralliseltakin sivulta tietoa suomeksi
http://www.transportstyrelsen.se/en/Other-languages/Suomi-Finnish/Ruuhkamaksut-Tukholmassa-ja-Goteborgissa/
Kiitos vastauksista! Laivayhtiön sivuilta löytyi vielä tieto, että voi antaa luottokortin numeron ja maksu menee automaattisesti, eikä tarvitse maksaa myöhästymismaksua,joka on varsinaiseen maksuun verraten kohtuuton.
Mitenkä tilanne moottoripyörien kanssa, meneekö niiltäkin tuo maksu?
No se olisi selvinnyt, kun olisit katsonut virallisilta sivuilta...
"Ruuhkamaksuja maksetaan henkilöautoista, kuorma-autoista ja alle 14 tonnia painavista busseista. Maksua ei peritä hälytysajoneuvoista, ajoneuvonostureista ja yli 14 tonnin painoisista busseista, eikä moottoripyöristä ja mopoista."