Millanen paikka kuva? Kannattako muuttaa? Missä hyvä asuin alue? Lähelle keskustaa mut ei ihan kylälle kuitenkaa haluaisi. Harrastus mahdollisuus? Kuntosali? Millanen uimahalli on?
Kertokaa hyviä juttuja kun meinaa löytää ;)
millanen paikka juva?
17
2536
Vastaukset
- juvalainenhomo
Ei.
- juvalainen1
Hyvä paikka, kannattaa muuttaa. Ihan kohtuullinen kunnallisveroprosentti ja tarvittavat palvelut saatavilla. Keskustan lähettyvillä hyviä asuinalueita on kirkontausta eli siellä on mm. välikankaantie, puutarhatie ja elotie. Ei kannata muuttaa piikkilänharjulle ja sopentielle.
Monipuoliset harrastusmahdollisuudet:jääkiekkokaukalo, muut luistelukentät, pururata, hiihtolatuja ylläpidetään, frisbeegolf, urheilukenttä, ulkokenttä jossa kuntolaitteita, tenniskenttä, pesiskenttä, kaarihalli jossa erilaisia harrastusryhmiä mm. sähly ja sulkapallo yms.... Kuntosaleista paras on ehkäpä Metal Sport, monipuoliset laitteet, mutta onkin vähän arvokkaampi verrattuna uimahallin yhteydessä olevaan kuntosaliin. Uimahallin kuntosali ei oo hyvä, pieni ja tylsät laitteet, pukeutumistilakin tosi ahdas. Uimahalli itsessään on aika iso, löytyy kuuma ja kylmä vesiallasta ja lastenallas ja olikohan muutakin ? Ja siinä yhteydessä on kahvila.
haluatko tietää vielä muuta? Voin kertoo. :)- juvalla_asunut
ja mikähän vika mahtaa olla sopentiellä??
- turtsi66
Krossari on paras sali
- juvemmalle
Juu kiitos vastauksista :) kyllä noista nyt sai aika paljon irti:) kuulostaa ihan hyvältä :)
- juvemmalle
onko muita asuinpaikkoja hyviä jotain vähän kauempaa?
- sinne
Mikkeli ja Kuopio
- ontuva
Pieksämäki alle vuodessa on sulta varastettu kaikki tavarat ja tehty hullu ihan papereiden kanssa.
- kolkytkaks
sinne kirjoitti:
Mikkeli ja Kuopio
MIKKELI :D
- emertus
Pieksämäki älä edes harkitse jos sinulla ei ole rikollista tai huume taustaa kierrä kaukaa koko paikkakunta.
- juvemmalle
tarkotin juvan aluelta ku sinne pitää muuttaa näköjään :) mikkelistä pääsee pois :D
- juvalla_asunut
Minkälaista asumismuotoa oot miettiny? omakotitalo, rivitalo vai kerrostalo?
- kuikeloinen.kielo
Minkä nimiset pärjää juvalla jos muuttaisi.
- NIMET
HAAGERT,MULINOF,ASHAN,SIDAN,MOILANEN,ISIDIT.
- toptykkänää
stop rasismille!
- ylilentoeväidenkans
Juvalla olisi kiva käydä, mutta ei siellä ole hotellia ja pitäisi mennä Mikkeliin yöksi, myös bussit kulkee harvoin.
- tervetulemas
Syntyperäisille juvalaisille paras paikka, vähä pieni, mut peruspalvelut löytyy.
Muualta muuttaneille - no, se vähä riippuu. Aika moni on kuiteskin sopeutunut ihan hyvin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657562Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305199Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712318
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont702092Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911087Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661075