Renault Laguna farmari on alkanut reistailemaan. Vasen parkki- ja takavalo eivät millään suostu palamaan, vaikka lamput on vaihdettu ja sulake. Missä vika? Ei viitsis mennä kallille korjaajalle, jos itse pystyis tekee jotain. Vinkkejä?
Rellun takavalo-onkelma
4
455
Vastaukset
- öömiäs
Vaihda koko auto niin pääset eroon virta vikaisista ranskanpullista.
- brumm
ranskalaiset saa vain grilli-kioskilta.
- kili
mulla oli samallainen ongelma viime kesänä,vika löytyi johto nipusta. takaluukkuun tulevista johdoista.ota johto nippu esille takaluukun aukiollessa ylhäältä vasemmalta puolelta ja tarkista että johdot eivät ole hankautuneet eristeistä rikki.mulla oli kaksi johtoa melkein poikki juuri saranan kohdalta.ei muuta kuin penkomaan johdotusta sieltä se vika löytyy.ps. joissakin vuosimalleissa johdotus tulee oikealta puolelta.
Aina varma konsti on mitata, tuleeko lampun kantaan jännite. Mittarit on nykyään halpoja - johtojen väliin kytketty 12 voltin lamppukin kelpaa.
Jos jännitettä tulee, on vika kyseisen lamppuryhmän maadoituksessa. Silloin kyllä yleensä muutakin omituista näkyy valoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t655726Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset113733Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo1093617Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel573458Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti563090Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L942695SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral732548IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k192482Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi871985Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3421924