Rellun takavalo-onkelma

Rellu

Renault Laguna farmari on alkanut reistailemaan. Vasen parkki- ja takavalo eivät millään suostu palamaan, vaikka lamput on vaihdettu ja sulake. Missä vika? Ei viitsis mennä kallille korjaajalle, jos itse pystyis tekee jotain. Vinkkejä?

4

496

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öömiäs

      Vaihda koko auto niin pääset eroon virta vikaisista ranskanpullista.

      • brumm

        ranskalaiset saa vain grilli-kioskilta.


    • kili

      mulla oli samallainen ongelma viime kesänä,vika löytyi johto nipusta. takaluukkuun tulevista johdoista.ota johto nippu esille takaluukun aukiollessa ylhäältä vasemmalta puolelta ja tarkista että johdot eivät ole hankautuneet eristeistä rikki.mulla oli kaksi johtoa melkein poikki juuri saranan kohdalta.ei muuta kuin penkomaan johdotusta sieltä se vika löytyy.ps. joissakin vuosimalleissa johdotus tulee oikealta puolelta.

      • Aina varma konsti on mitata, tuleeko lampun kantaan jännite. Mittarit on nykyään halpoja - johtojen väliin kytketty 12 voltin lamppukin kelpaa.
        Jos jännitettä tulee, on vika kyseisen lamppuryhmän maadoituksessa. Silloin kyllä yleensä muutakin omituista näkyy valoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1333
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. 60
      651
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe