Nyt alkaa sota sossulaa vastaan. Ihmisoikeuksia rikotaan yksittäisten virkamiesten toimesta ja sosiaalilautakunta siunaa. Ei sano kuitenkaan viimeistä sanaa, koska vittuilivat ensimmäisen ja viimeisen kerran väärälle miehelle!
Savonlinnan sossut oikeuteen!
oikeuttapukkaa
19240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tälläinen ei onnistu valkoihoiselta suomalaiselta, eli sinultakin puuttuu suojaväri!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1424705399081.html
Kuka vetäisi asiassa mukana olleet tahot oikeuteen väärinkäytöksistä, sillä miten muuten on mahdollistas ettei mamulta kyselty mitään pankissa. Kelassa, sosiaalihuollossa?
Onnistuu kyllä, älä hätäile!
Tutustu sosiaali lakiin olet oikeassa että savonlinna soveltaa omia sääntöjään ja pimittää välillä yhden kuukauden rahat vuodessa vaikka tilanne on aina katsottava kuukausipohjalta myös tiputtaa korvauksia välillä mielivaltaisesti lisäksi normiin kuuluu paljon muutakin kuin mihin täällä on totuttu jotkut virkailijat ovat oikeasti ilkeitä en ole itse asiakas olen kauan sitten ollut lisäksi olen tutustunut joihinkin tapauksiin
Teidän olisi hyvä koota joukko asiakkaista tutustua lakiin riitauttaa asia rahoja on maksettava kumminkin kuuluu nimittäin perustuslakiin kysellä lakimiehiltä (ei savonlinnasta)
Joo se on se anoreetikko tikkujalka pahin. Todella kettumainen.
Miksi sinne on hankittu uusi väliovi? Vaikuttaa pelolta?
Kyllä,sosiaali tapaukset voivat olla arvaamattomia.suomen laki ei anna työntekijälle mahdollisuutta vastata uhkaan esim haulikolla tai kirveellä,näin ollen on parempi suojata itsensä ja muut Apua odottaessa.
Se johtuu siitä kun ei ole euron euroa tilillä niin alkaa jokaista viiraamaan.
Kansalaispalkka niin kenenkään ei tarvitse kopioida sataa dokumenttia ja odottaa kuukautta rahojaan.
toivovat ainoastaan ne tahot joita ei työnteko kiinnosta ja ovat laiskoja hakemaan edes lain heille turvaamat etuudet. Kaikki pitäisi saada valmiina siihen sohvalle. Lisäksi tämä menettely mahdollistaisi pimeän työn tekemisen entistä helpommin yhteiskunnan kontrollin vähentyessä. Lopputuloksen arvaa jo edeltäkäsin.
Sinäpä se vasta viksu immeine oot, voi hyväne aika sentään!
Täyvellisellä varmuuvella oot alakuperäne savolaine jostain helevetinkuusesta, sillä keneltäkkää muulta ei onnistu noin nerokas ajattelu.
Juuri toisinpäin. Yhden tunnin työnkin tekeminen olisi näin kannattavaa kansalaispalkan takia.
Työttömälle oikeusturvaa ja parempaa toimeentuloa
TYÖTTÖMILLE OIKEUSTURVAA JA PAREMPAA TOIMEENTULOA
ME ALLEKIRJOITTANEET VAADIMME:
* Elvytystä, uusien työpaikkojen luomista, riittäviä palkkatukimäärärahoja ja niiden tehokasta käyttöä PALKATTOMIEN PAKKOTÖIDEN SIJAAN.
* Karensseja (korvaukseton aika) ei saa enää määrätä lainkaan ja voimassa olevat karenssit on purettava. Viiden päivän omavastuu kaikista työttömyyskorvauksista sekä 5 kk:n odotusaika työmarkkinatuesta on poistettava.
* Työttömyyspäivärahaan saa määrätä 10 %:n alennuksen ainoastaan, jos työnhakija ei ota TES-palkalla ja yleisesti hyväksyttävin ehdoin työnhakusuunnitelmaan kirjattua työtä.
*Aktivointitoimista (kuntouttava työtoiminta, työkokeilu ja tulevaisuudessa sosiaalinen kuntoutus ja osallistava työ) kieltäytymisestä ei saa määrätä työttömyyspäivärahan alennusta.
* Selvityspyynnöillä ei saa katkoa työttömyysturvaa. Päivärahan alennuksen saa määrätä vasta moitittavan menettelyn ollessa todettu ja todennettu. Takaisinperintää ei saa tulla. Alennus lasketaan työttömyyspäivärahasta, ei lapsikorotuksesta.
* Työttömyysturva-asioiden siirtämistä puolueettomille hallintotuomioistuimille.
* Työmarkkinatuen ja peruspäivärahan korottamista 10 % eli 70,5 €/kk sekä kansaneläkeindeksin palauttamista täysimääräiseksi.
NYKYKÄYTÄNNÖN ONGELMIA ‒ PERUSTELUT VAATIMUKSILLE
1. Työttömän oikeusturva on erittäin heikko
* Työttömän ja hänen perheensä toimeentulo voi katketa esim. yhden virkailijan mielivaltaiseen päätökseen.
* Pelkkä selvityspyyntö katkaisee työttömyyskorvauksen, vaikka mitään rikkomusta ei olisi tapahtunut.
* Karenssin voi saada myös, jos työhönottaja lausuu väärän todistuksen työnhakijan työhalukkuudesta.
* 3 kk:n karenssi voi tulla tilanteessa, jossa on pakko sanoutua irti työstä, esim. työntekijällä on 0-tuntisopimus eikä työnantaja suostu irtisanomaan häntä.
* Joillakuilla on edelleen voimassa ns. ikuinen karenssi.
* Työttömyysturvan muutoksenhakulautakunnan ratkaisuista ani harva johtaa sanktiopäätöksen kumoamiseen.
* Valitus vakuutusoikeudessa kestää pari vuotta, ja päätös ei yleensä koskaan muutu työttömän eduksi.
* Toimeentulotuen perusosan alentaminen on perustuslain vastaista.
2. Suomi on joutunut Euroopan neuvoston sosiaalisten oikeuksien komitean tarkkailulistalle
* Suomen perusturvan taso on liian matala: kriteeri on puolet mediaanitulosta, eli perusturvan tulisi olla 900 €/kk.
* Korotusvaatimuksemme Kelan työttömyyspäivärahoihin on yllä mainittuun nähden vaatimaton.
3. Karenssin saa nykykäytännön mukaisesti määrätä palkattomasta työstä kieltäytymisestä
* Erilaisissa aktivointitoimenpiteissä työtön saa työmarkkinatuen tai toimeentulotuen perusosan ja vain 9 €:n kulukorvauksen/päivä toisten saadessa usein palkkaa samasta työstä.
* Kuntouttavassa työtoiminnassa on enimmäkseen työkykyisiä ihmisiä, joiden ainoana ongelmana on työttömyys.
* Toimenpiteet ovat usein tehottomia - vain 3 % työllistyy kuntouttavan työtoimintajakson jälkeen.
4. Sanktiot ovat taloudellisesti kohtuuttomia työttömän perheelle
* Karenssin aikana myös toimeentulotuen perusosaa voidaan alentaa 20 % tai 40 %.
* Sosiaalitoimistoon voi joutua jonottamaan 8 viikkoa, ja laskelmassa koko perheen tulot otetaan huomioon, sen sijaan esim. velan lyhennystä ei lasketa menoksi.
* Ansiopäivärahan kestoa aiotaan lyhentää, mikäli työtön kieltäytyy toimenpiteestä. Näin pakko palkattomiin töihin lisääntyy.
5. Suomen rikoslaki ei tunne työttömyys-nimistä rikosta eikä syyttömiä tuomita muualla kuin te-hallinnossa
* Työpaikkoja on avoimena mol.fi:ssä tänään 14 827 työpaikkailmoitusta, ja työttömiä on 407 000 (232 000 + toimenpiteessä 171 000 + työvoiman ulkopuolella olevia piilotyöttömiä 153 000).
* Päiväsakkoon verrattuna karenssissa työtön menettää kolminkertaisen rahamäärän.
* Rikoksista ei rangaista kahta kertaa, mutta karenssin lisäksi työttömältä leikataan usein myös toimeentulotuen perusosaa.
6. Osa vapaaehtoistyöstä on työttömiltä kielletty ja voi johtaa karenssiin
* Sitovia ennakkopäätöksiä ei anneta, on vain jälkikäteissanktio eli takaisinperintä.
7. Karenssien avulla TE-toimistosta sosiaalitoimistoon pudottaminen tulee yhteiskunnalle kalliiksi
* Kunnan toimeentulotukimenot kasvavat työttömyyspäivärahan puuttuessa.
* Työttömyyspäivärahalla palkattomassa työssä oleville 9 €:n kulukorvauksen maksaa valtio, mutta pelkällä toimeentulotuella oleville 9 €:n toimintarahan maksaa kunnan sosiaalitoimisto.
KÄY ALLEKIRJOITTAMASSA!
http://www.adressit.com/tyottomalle_oikeusturvaa_ja_parempaa_toimeentuloa
Kysymys aloittajalle: KUINKA OIKEUSPROSESSI ETENEE?
Oli tuossa itä-savonkin lukijapalstalle juttua että jättävät laskut maksamatta tilille. Minullekin käynyt niin. Kannattaa olla tarkkana. Myös tuo tietty yllämainittu virkailija muka vahingossa unohtaa usein. Jos vihaa köyhiä niin onko oikeassa paikassa töissä?
Virkamiehiä ei kannata haastaa oikeuteen, koska heillä on kansalaisia korkeampi suoja oikeusjuttuja vastaan. Kansalainen häviää jutut takuu varmasti. Ainoa ratkaisu on alistua virkamiesten päätöksiin ja opetella elämään asian kanssa. Katkeruutta ei kannata kenenkään elämäänsä haalia, vaan opetella antamaan anteeksi ja hyväksyä vääryys.
Ehkä virkamiehillä, mutta sosiaaliviraston henkilöt ovat viranhaltijoita, joten heitä saa (täytyy) kohdella kuin tavallisia kuolevaisia.
Se tikkujalka anoreetikko kyllä on niin aurinkoinen kun näkee sen. Muuten varmaan hyvä elämä?
miun asijoita hoitaa turska, se sama, joka vetää usein röökiä siinä pienen kirkon aidan lähellä. sinänsä huvittava homma, että savuttomaksi julistautunut kaupunki antaa vetää savuja kesken työpäivän.