Olen lukenut monien eri dekkarikirjailijoiden tuotantoa. Luen yleensä lähes koko yhden kirjailijan tuotannon. Olen tutustunut esim. Henning Mankelin, Lee Childin, Robin Cookin ja pohjoismaisten naiskirjailijoiden Mari Jungsted, Karin Fossum ja Anna Jansson jne. Suomalaisista jotain mainitakseni. Mauri Sariola, Timo Sandberg, Reijo Mäki, Ilkka Remes, Tapani Bagge jne.
Dekkareissa vaihtuu juonet ja tarinat. Mutta jos luet peräkkäin monta saman kirjailijan kirjaa.
Vaikka et näkisi kirjailijan nimeä. Tunnistat hänet heti tyylistä. Heillä on kaikilla oma sama tyylinsä, omat tapansa kirjoittaa. He toistavat kaikissa kirjoissaan tavallaan samalla tyylillä, samoja asioita ja samaa kaavaa ja aiheita. Onko tämä tahallista, vai tahatonta?
Joidenkin kirjoissa saatetaan käyttää samoja juttuja useastikin.
Silti vaikka kirjassa seikkailee ihan eri henkilöt. He tekevät samoja asioita, samalla tavalla ja käyttävät samanlaisia sanontoja jne. Kuin kirjailijan luomat aikaisemmatkin sankarit, tai roistot. Jos päähenkilö on sama. Hänelle kirjoitetaan uusi tarina, mutta kirjan juoni on silti vanhan toistoa ja etenkin sankarin toiminta on liian samanlaista kuin edellinenkin. He eivät muutu koskaan, eikä tee mitään eritavalla, ei mitään piristävän poikkeavaa.
Tälläisen kirjailijoiden toiston huomaaminen herpaannuttaa joskus kiinnostuksen lukea kirjoja. Joiden sisällön jo melkein arvaa kirjailijan nimen perusteella.
Kirjailijoilla tapansa
Toistoa
2
113
Vastaukset
- ajanhukkaa
Dekkarit ovat jo lähtökohtaisesti niin kaavamaisia, etten viitsi kajota niihin.
- Kaavamaisuus
Kirjailijoiden ei ole pakko sortua kaavamaisuuteen dekkareissaan. Aina voisivat keksiä jotakin uutta. Mutta jos kaavamaiset toistot myy. Eihän sitä mitään uutta tarvitse edes kokeilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.737977Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m876043Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,795519Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675436Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1124697Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1202441Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41311Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71304Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421139Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko501120