Kirjailijoilla tapansa

Toistoa

Olen lukenut monien eri dekkarikirjailijoiden tuotantoa. Luen yleensä lähes koko yhden kirjailijan tuotannon. Olen tutustunut esim. Henning Mankelin, Lee Childin, Robin Cookin ja pohjoismaisten naiskirjailijoiden Mari Jungsted, Karin Fossum ja Anna Jansson jne. Suomalaisista jotain mainitakseni. Mauri Sariola, Timo Sandberg, Reijo Mäki, Ilkka Remes, Tapani Bagge jne.
Dekkareissa vaihtuu juonet ja tarinat. Mutta jos luet peräkkäin monta saman kirjailijan kirjaa.
Vaikka et näkisi kirjailijan nimeä. Tunnistat hänet heti tyylistä. Heillä on kaikilla oma sama tyylinsä, omat tapansa kirjoittaa. He toistavat kaikissa kirjoissaan tavallaan samalla tyylillä, samoja asioita ja samaa kaavaa ja aiheita. Onko tämä tahallista, vai tahatonta?
Joidenkin kirjoissa saatetaan käyttää samoja juttuja useastikin.
Silti vaikka kirjassa seikkailee ihan eri henkilöt. He tekevät samoja asioita, samalla tavalla ja käyttävät samanlaisia sanontoja jne. Kuin kirjailijan luomat aikaisemmatkin sankarit, tai roistot. Jos päähenkilö on sama. Hänelle kirjoitetaan uusi tarina, mutta kirjan juoni on silti vanhan toistoa ja etenkin sankarin toiminta on liian samanlaista kuin edellinenkin. He eivät muutu koskaan, eikä tee mitään eritavalla, ei mitään piristävän poikkeavaa.
Tälläisen kirjailijoiden toiston huomaaminen herpaannuttaa joskus kiinnostuksen lukea kirjoja. Joiden sisällön jo melkein arvaa kirjailijan nimen perusteella.

2

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajanhukkaa

      Dekkarit ovat jo lähtökohtaisesti niin kaavamaisia, etten viitsi kajota niihin.

    • Kaavamaisuus

      Kirjailijoiden ei ole pakko sortua kaavamaisuuteen dekkareissaan. Aina voisivat keksiä jotakin uutta. Mutta jos kaavamaiset toistot myy. Eihän sitä mitään uutta tarvitse edes kokeilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      202
      11426
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      133
      10868
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      234
      6232
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      188
      5045
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3496
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3485
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2333
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      303
      1886
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      9
      1734
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1644
    Aihe