Pirteä ja muuten terve kissani hilseilee runsaasti. Ravintona possun suikaleliha ja kunnolliset "nappulat". Juomana vesi. Sisäkissa. Karstaan kevyesti ja kampaan. Mustassa katissa hilse näkyy. Tarvitsen hyviä neuvoja!
Hilseily ja karvanlähtö
5
143
Vastaukset
- liianvähän
Jos kissa ei saa muuta niin sen ravinto on hyvin yksipuolista ja se aiheuttaa juuri mainitsemiasi oireita ihan millä tahansa elävällä olennolla. Kannattaa siis katsahtaa siihen ihan esin JA lisäksi (ei korvikkeeksi) ostaa eläinkaupasta taikka apteekista sopivaa sisäisesti nautittavaa öljyä.
- TepaK
Ystäväni kissalla oli samainen ongelma, mutta se loppui siihen, kun hän alkoi syöttämään kissalle pääsääntöisesti raakaruokaa (kokonaisia hiiriä, broilerin siipiä ja kauloja, sisäelimiä, broilerin ja naudan jauhelihaa, jauhettua lohta jne.) sekä nm. liianvähän mainitsemaa öljyä, jota hän antaa kuurimaisesti silloin tällöin. Ainakin lemmikkieläinliikkeissä osataan varmasti neuvoa öljyn käytöstä ja toki niitten purkkien kyljistäkin löytynee ohjeet ja suositukset.
- 207
Possu tai nauta ei nyt ensinnäkään kuulu kissan ruokavalioon. Niissä on enemmän rasvaa kuin proteiinia ja kissalle syötettävissä lihoissa sen pitää olla toisinpäin.
- kissatar
Anna kissallesi eläinkaupasta ostettuja viljattomia ruokia.Ei kissa ole ennenkään leipää tarvinnut. Ovat nimittäin lihansyöjiä.
- 1000expettiä
Kun pistät Latzin kaupasta esille, tulet hämmästymään, loppuu hilseily. Tietenkin edelleen se nappula, ja sitä possuakin voi muutama lusikallinen olla päivässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1024672Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493182Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852929- 801690
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411470450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1021274- 151007
Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan40921Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah25900- 184894