Mitä tehdä naakalle, jolta siipipoikki, mutta ei saa kiinni?
Siipipoikki naakka
8
393
Vastaukset
- ystävähädässä
No niksnak niskat poikki tietenkin.
- variseläin
Itse olen ottanut kiinni harakan jolla vamma. Jouduin juoksemaan kiinni ja astumaan pyrstölle. Erikosta tilanteessa oli se,että saatuani siipensä murtaneen harakan kiinni,oli puissa olevat linnut hiljaa. Mutta kun tapoin kärsivän niin välittömästi alkoi hirmuinen metakka oksistossa. Joka loppui vasta kun laitoin raadon kannelliseen roskikseen.
Tämä todistaa,että variseläimet on tosi älykkäitä. - on_tää
Mitä tuommoisessa tilanteessa voi sitten tehdä kun ei kerta saa kiinni, katsella.
- Turhaa_kidutusta
Ammu se tai soita hätäkeskukseen!
- autahädässäolevia
Turhaa_kidutusta kirjoitti:
Ammu se tai soita hätäkeskukseen!
Kaikilla ei (onneksi) ole ampuma-asetta, mutta jotain raskaampia työkaluja löytyy joka taloudesta tai iso kivi pihalta ja lyö lujaa päähän. Siipi pahasti murtuneena lintu ei lennä, sen saa kiinni houkuttelemalla ruualla, haavilla tai heittämällä lakanan päälle.
Suomen (jo vanhentuneen) eläinsuojelulain mukaan kaikkia sairaita, vahingoittuneita tai muuten avuttomassa tilassa olevia, myös luonnonvaraisia eläimiä on autettava tai tarvittaessa lopetettava. Näin inhimilliset,järkevät ihmiset toimivat luonnostaan.
Hätäkeskukseen soittaminen on mielestäni viimeinen vaihtoehto. (haloo palokunta, mun kissa tai lapsi kiipesi puuhun, eikä pääse alas! paljonko puissa näkyy kuolleita kissoja tai pikkulapsia?) - Tollonpuisto
Nykyiset uusavuttomat eivät osaa itse toimia vaan kyselevät typeriä ja saavat yhtä typeriä vastauksia.
- minävaan-
Kannattaa antaa vaan olla. Kyllä luonto siipirikon pois korjaa.
- Anonyymi
Miten kun meidän pihalla on ollut kk verran naakka ja sillä on vasen siipi alas asti ja tuntuu että ei korjaannu ollenkaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322299Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749506Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297490Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806335SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825980Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084636Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872070Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801367