Suomern laki kieltää laittoman uhkauksen. Onko laiton uhkaus ihminen kertoo hakkaavansa toisen ihmisen?
Laki kieltää laittoman uhkauksen
5
72
Vastaukset
Riippuu vähän siitä, kuka uhkaa ja ketä.
Jos kuulet jonkun kertovan aikeestaan hakata jonkun, joka ei ole läsnä, ei lain tarkoittamaa uhkausta ole esitettykään.
Jos tämä henkilö kertoo sinulle aikeestaan hakata sinut ja sinulla on hyvä syy uskoa, että hän aikoo näin myös tehdäkin, voisi kyseessä olla laiton uhkaus.
Laki edellyttää lisäksi perusteltua syytä uskoa henkilökohtaisen turvallisuuden olevan vakavassa vaarassa.
Lapsen tai raihnaisen vanhuksen esittämä "uhkaus" ei välttämättä ole perusteltu syy uskoa olevansa vakavassa vaarassa.
Jos uhkauksen esittää punttisalilla ahkerasti harjoitteleva ja väkivaltarikoksista tuomittu hormoonidouppaaja, täyttyy laittoman uhkauksen tunnusmerkistö selkeämmin kuin perhosten keräämistä harrastavan pikkutytön esittämä uhkaus.- Beduiininsandaali
Jos laiton uhkaus on LAITONTA ,niin mitenkä suhtaudutaan lailliseen uhkaukseen ?
Politikot tekevät sitä useasti .Vaalikansakin uhkailee potkivansa politikot pihalle
päivätyöstään ,heti ensi vaaleissa .USA uhkaa venäjää ,se hyväksytään lailliseksi .
Venäjä ei uhkaa ketään ,ja se on länsimaissa " LAITONTA " ???Nyt alkoi pyärryttään ,pitää mennä " pot - sojolleen " . Kitu - mitu - vitu " on swahili murretta . - 8-1
Laiton uhkaus on asianomistajarikos. Vain silloin uhkaus on virallisen syytteen alainen rikos, jos se tehdään hengenvaarallisella välineellä, ampuma-aseella, kirveellä, puukolla, jne.
- llllv
Tämä kertoo kaiken keskustelun tasosta täällä. Pohditaan, miksi laki kieltää laittoman uhkauksen, mutta ei laillista uhkausta. Ikään kuin lain kieltämät asiat voisivat olla laillisia.
- RahatTulee
Laittoman uhkauksen syytteen välttää sillä, että käy pieksemässä ko. tapauksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1506498- 322332
- 1872099
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101353Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.941303- 731077
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,271006Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11874