aloittelija!

Liilli

Olen saanut lahjaksi akvaarion se on 50litrainen. Täytin sen vedellä ja laitoin soraa pohjalle ja pari kasvia (keihäslehteä) ja suodatin päälle ja vedenparannusainetta kun meidä vedessä on klooria. Ja sitten kaloja laitettiin sinne heti. Partamonneja 2 ja kaksi kultakalaa ja 10neontetraa. Haluaisin vielä lehtikalan. Olenko tehnyt oikein asiat kerrotteko

8

148

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • djgidjgidj

      Et ole tehnyt asioita oikein. Akvaario pitää kypsyttää ennen kuin sinne laitetaan kaloja. Kohta akvaarioon iskee sellainen nitriittipiikki joka pahimmassa tapauksessa tappaa kaikki kalat. Noin pieneen akvaarioon ei kultakaloja laiteta. Kultakalat vaativat 500l akvaarion ja mielellään isommankin. Lehtikala vaatiin yli 200l akvaarion. Opettele perusasiat oloittamalla tuosta akvaarion kypsyttämisestä.

    • Voivoivoivoi

      Oon lähes samaa mieltä djgidjgidj:n kanssa!Kannattais vähän tutustua akvaarioihin ennen,kun niitä haluaa alkaa harrastamaan!Akvaariosi ei tule toimimaan!Terv.Akvaarioitten harrastaja

      • Liilli

        Me palautettiin kultakalat ja monnit. Nyt on vaan neontetroja. Ostin bakteerivalmistetta ja laitoin akvaarioon ja ostin myös lisää kasveja ja lannoitetta. Nytten siis akvaario o ollut jo mulla kaksi viikkoa. EI OO KALOJA KUOLLUT! Ne tykkää olla tuolla ei oo tullu nitriittipiikkii me vietii vettä akvaliikkeesee ja ei ollu nitriittiä.


    • djgidjgidj

      Oliko nitraattia? Jos ei niin allas ei ole vielä kypsä ja mahdollinen nitriittipiikki on vasta tulossa. Mitä bakteerivalmistetta käytit.

    • Liilli

      Prodibio bio digestiä käytin ja nitraatti 0,4mg. ETTÄ NIIN.

      • Kirjoviiripystö

        Kypsyneessä altaassa nitraattia on n. 5-10 mg/l eli nitriitti-piikki on vielä tulossa. Silloin kun nitriitti lähtee nousemaan kannattaa vaihtaa päivittäin puolet vedestä ja toivoa että edes osa kaloista selviää hengissä
        Hyvä että palautitte sopimattomat kalat kauppaan. Valitettavasti 10 neontetraa on jo enimmäismäärä kaloja 50 litraiseen altaaseen, eli lisää kaloja ei voi enää hankkia. Neontetroille sopivat vesiarvot ovat pH hapan (6,5-7,0), kovuus pehmeä, lämpötila 22-24 astetta, turveuutteen lisäys suositeltavaa, nitraatti alle 25 mg/l ja nitriitti ehdottomasti 0,0 mg/l. Toivottavasti sinulla on perusvesitestit nyt myös kotona.
        Onnea harrastuksen aloittamiseen ja toivon mukaan tästä eteenpäin lähtee sujumaan paremmin. Kannattaa hakeutua aquaweb foorumille, sieltä löytyy runsaasti luotettavaa tietoa akvaarioista.


    • Jotainopit

      Hyvä että veit kaloja pois :)

    • voijysäys

      alle 150 litrasesa liian kova hoitaminen japutsailu, eritoten ensikertalasielle...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      82
      3250
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2060
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      169
      1830
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      299
      1376
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      34
      1278
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1200
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      109
      1196
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1090
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1084
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1061
    Aihe