Tarvitsen uuden sähköpostiosoitteen ja ehdolla on tuo outlook. Mitä kokemuksia, hyviä ja huonoja teillä on siitä ?
Outlook sähköposti
PirjoTellervo
236099
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Huviä puolia on ilmaisuus ja helppokäyttöisyys. Huonoina ettei toimi niin hyvin esimerkiksi Android kännyköissä.
Mihin vertaat?
Minulla on anterossa toiminut Outlook-sovellus ihan hyvin. Kuten myös Onedrivekin, joka kuuluu samaan tiliin.
Huonoja puolia on (joidenkin mielestä), että se on Microsoftin.
Hyviä puolia on (joidenkin mielestä), ettei se ole Googlen.
Itse käytän sitä nykyään pääsähköpostina.
Toimii Androideissa yhtä hyvin tai paremmin kuin Windows Phonessa. Asian tiedostaminen vaatii käyttöä, ei mutujuttuja.
Ei toimi. Gmail toimii Androidissa parhaiten ja WP ympäristössä taas Outlook.
Mihin tämä perustuu?
Käyttöjärjestelmiin.
Outlook-tili Gmail-sovelluksella toimii ainakin minulle riittävän hyvin kännykässä.
Mikä Tuki puhelin palvelu, kenen tarjoama
Hinta Tuki puhelin vaikuttaa yritys sähköpostit Telia ilmainen
Kaikista paras sähköposti on Suomi24 sähköposti!
(Ja ylläpitäjät voi sit lähettää ne lahjusrahat tililleni kuten tähänkin asti? ;) )
:D
Ja ihan oikeesti: Mä ottasin ennemmi kyl gmailin? Mikkiposti takkuilee vähän liikaa (kuten kaikki muukin mitä kökkösoft tekee! :/ )
Ihme lespaamista, mikkiposti ja blaablaasylkilentää kökkösoft...Aikuisen oikeasti, jos haluat, että joku ottaa sut todesta, lopeta toi lapsukaisten ulosanti.
Kappas kun minulla ei ole Microsoftin posti ikinä takkuillut? Mistä hatusta vetelet noita juttuja? Olisko mitään todellisuuspohjaa tarjota?
Gmailia ei ainakaan kannata ottaa, siellä ihan todistetusti kaikki sähköpostit skannataan Googlen maailmanvalloitusprojektin edistämiseksi.
Enpäs lopeta? :P
Noh? Harmittaako? :D
No kappas ihan siitä omasta hatustani vedin! :) Ja mul on ollu koht hotmail(KIN!) oso käytössä jo KAKSkymmentä vuotta, ja se ei yhtää sen nopeempi ku silloin kun sen otin! Ennemmin päinvastoin! Ja jos sul ei o ihan jokaikinen sähköposti koskaan takkuillu, niin sit sä joko käytät sähköpostia tosi harvoin, tai et ollenkaan? Molemmissa tapauksissa: Me vanhemmilles itkemään muo ei kiinnoata kuunnella kiukuttelua? :) Kiitos!
Ei minuakaan kiinnosta kuunnella sinun mihinkään perustumatonta paskanjauhantaa, joten mene vaikka navettaan jauhamaan.
Sinulla on ollut hotmail-osoite jo ennen kuin synnyit?
No jos suo ei kiinnosta, niin:
1. Miks sä sit yleensä luet näitä mun kirjotuksia?
2. Siinä vielä vingut?!
:D
Juu
Gmail on hyvä, sinne ohjautuu kaikki roskaposti, skannailkoon ihan vapaasti -piste
Tjoo ei Gmailin porukka sun sähköposteja LUE vaan skannaa ne HUIJAUSTEN ja HAITALLISTEN VERKKOSIVUJEN linkkien varalta, korkeintaan tarkistaa minkälaisia mainoksia saat jotta google hakupalvelulla löydät nopeiten liikkeen jossa on tarjous tuotteista joita netistä haet.
Oletteko edes lukeneet gmailin käyttöehtosopimusta? Sillä vaikuttaa ettette ole kuten useimmat eivät tee.
Yksikään sähköpostipalvelun ylläpitäjä ei saa lukea sinun sähköpostia (rikkoo kirjesalaisuutta samalla tavalla kuin Itella lähettäisi kirjeet kotiin valmiiksi avattuina).
Jokainen sähköposti palvelin joissa on automatisoitu roskaposti suodatus (= ei edellytä sinua erikseen merkkaamaan mikä on roskapostia ja mikä ei) skannaa sähköpostit samalla tavalla kuin google (Microsoft myös).
Googlen toiminta mainonnan suhteen on muutenkin ymmärrettävää, sillä jos google ei mainosta, olisi aika helvetin moni googlen palvelu (youtube mukaanlukien) maksullinen.
Itse en kyllä käytä outlookkia, mutta jos joku haluaa sitä käyttää niin käyttäkööt, ainakin saavat samalla onedrive pilvitallennustilaa joillekkin kuville yms.
"Googlen toiminta mainonnan suhteen on muutenkin ymmärrettävää, sillä jos google ei mainosta, olisi aika helvetin moni googlen palvelu (youtube mukaanlukien) maksullinen."
Juuri näin sen pitäisikin olla, vuosimaksu. Paljon parempi vaihtoehto yksityisyyden kannalta kuin viestien skannaus ja mainospaskan syytäminen.
Voit lähettää onanointikuvasi muuta kautta ja silti pitää gmailin, ei se skannaus sulle mitään tee :D jos olet normaali ihminen etkä joku anarkistin ja kouluampujan sekasotku.
Mitä sitten jos anarkisti-kouluampujat voivat viestiä vapaasti ilman, että viranomaiset pääsevät jäljille? Ehkä vuodessa tulee muutamia kymmeniä kuolonuhreja enemmän kuin nykyään, mutta se on pieni hinta yksityisyydestä, mikä on yksi länsimaisista perusarvoista. Kieltämällä jokin asia sen takia, että jotkut käyttävät sitä väärin, on sama kun myöntäisi väärintekijöiden voittaneen. Tanssimme heidän pillinsä mukaan.
Ok.