http://www.hs.fi/kaupunki/a1424758308379
"Maija Kajanto luuli asunnon ostaessaan, että merinäkymä parvekkeelta on ikuinen ja asunnon arvo pysyvä. "
"Luulimme tehneemme investoinnin. Nyt asunnon hinta laskee varmaan toistasataatuhatta euroa"
"Maija Kajanto luuli asunnon ostaessaan, että merinäkymä parvekkeelta on ikuinen ja asunnon arvo pysyvä. "
"Luulimme tehneemme investoinnin. Nyt asunnon hinta laskee varmaan toistasataatuhatta euroa"
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kolme aloitusta samasta aiheesta, sinun on varmasti paha olla, ota nyt ne mielialalääkkeesi ja alusastiasi.
Ota toki, jos siltä tuntuu.
Sama se on maalla, jos rakentaa ikkunat synkkää metsään päin ja yhtenä päivänä sen metsän omistaja tuleekin ja kaataa kaikki puut pois. Kenelle siitä valitat :-)
Ihan turha valittaa ja pyytää vielä jotain korvauksia. Onko tuolla ostajalla joku kirjallinen lupaus kaupungilta että tontille ei rakenneta? Ei varmasti ole, oikea valitusosoite on asunnon myyjä joka parhaillaan varmaan naureskelee kun sai myytyä ennen kuin asia oli tiedossa. Sellaista se kassuelämä on ja eikös se elementtiseinä ole ihan kiva näköala, voi keskittyä seuraamaan naapurien elämää. Yksi asia on aivan varma, kukaan ei osta nykyhinnoilla noista taloista enää.
Itse asiassa, jos myyjä on ollut tietoinen tällaisen muutoksen tulemisesta, niin siinä voi jo täyttyä kriteerit kaupan purulle... Tai jopa petossyytteelle.
Kuplan huipulla ostetusta asunnosta on se satatonnia kadonnut jo muutenkin. Parvekekuva kertoo mainiosti koko totuuden Suomessa asumisen kamaluudesta. Vesisade, sumu, pipo, Neuvostoliitto.
Nuo talot on vielä kaupungin vuokratontilla ja pyynnöt silti 7000 neliö. Turha huudella näköalan ja arvon menetystä, hyvä vaan, että tulee jotain tuulensuojaa parvekkeen eteen.
Osuvasti paukautettu. Tuossa näköalassa ei ole kehumista edes paremmalla kelilläkään, tyypillinen kassu-view jossa paljastuu 70-lukulainen halpisrakentaminen. Ei puutu kuin Taunus ja Talbot pihasta.
pyllyaukisen turha havitella niitäkään, pysy vaan siellä Kiiminginmutkassa sukurutsassa.