Tietääkö kukaan varmasti katsooko sosiaalihuollon työntekiät kaikkien pankkien tilit vai vaiko sen vaan jonne tulee tulot. Tarkoitan niin sanottuja sivutilejä.
Sosiaalipalvelukeskuksen toimeentulotuki
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Periaatteesa katsoo vain niiden tilien tiedot niistä tiliotteista jotka olet heille toimittanut. Toimeentulotukihakemuukseen pitää laittaa liitteeksi kaikkien tilien tiliotteet, tosin ei nekään ole pakollisia kiitos Petun sinnikyyden. Sossulla ei ole minkäänlaista pääsyä minkään pankin tilitietoihin suoraan pankista. Jos sossu epäilee vilppiä on sen maksettava tuki nyt niin kun olet tulosi ja varallisuutesi ilmoittanut ja sen jälkeen sossu voi erittäin painavsta syistä tehdä erillisen päätöksen tilitietojen pyytämiseksi pankeilta. Päätös on valituskelpoinen ja siitä voi hakea ensin oikaisua "perslautakunnalta" ja sitten siitä voi valittaa vielä hallinto-oikeuteen kun "persläpilautakunta" on hylännyt oikaisuvaatimuksen laittomasti. Eli ilman että sinä tiedät siitä ei sossu pääse tukimaan mahdollisia sellaisia tieljä joista et ole ilmoittanut.
Noin sen pitäisi lain mukaan mennä mutta nykyisin yhä useammin sossu rikkoo lakeja täysin tahallaan.
Tietosuojavaltuutetun kannanotto 6.9.2001
Dnro 982/45/2001
Ratkaistava asia
Ovatko tiliotteen tiedot tarpeellisia tietoja toimeentulotukea myönnettäessä ja voidaanko asiakasta siten pyytää toimittamaan tiliote? Voiko asiakas peittää osan tiedoista?
Kannanotto
Sosiaalivirastossa voidaan toimeentulotukea myönnettäessä tiliote pyytää. Tiliotteen tiedot ovat tarpeellisia tietoja toimeentulotukea myönnettäessä tai oikeutta sen saamiseen arvioitaessa. Tiliotetta pyydettäessä tulee kuitenkin myös henkilöiden yksityisyyden suoja ottaa huomioon. Jos tiliote sisältää hyvin arkaluonteisia tietoja (esim. uskonnollisten yhdyskuntien tai poliittisten puolueiden jäsenmaksut), joilla ei ole merkitystä toimeentulotukea myönnettäessä, tulee kyseinen kohta voida peittää. Tieto siitä, kuinka paljon tilillä on säästöjä, ei kuitenkaan ole sellainen tieto, joka voidaan peittää. Säästötieto tarvitaan toimeentulotuen myöntämistä varten, koska silloin otetaan huomioon käytettävissä olevat tulot ja varat toimeentulotukilain mukaisesti. Myös sosiaali- ja terveysministeriön toimeentulotukilain soveltajille antamassa oppaassa todetaan, että käytettävissä olevat varat kuten säästöt, arvopaperit ja muu helposti realisoitavissa oleva varallisuus otetaan huomioon kohtuullisuusharkintaa käyttäen. Samassa oppaassa todetaan myös, että sosiaalivirastolle annettavia tietoja voivat olla mm. kuitit ja tositteet suoritetuista/suoritettavista maksuista, tulo- ja pankkitilitositteet, vuokrasopimus tai vastaavat tukea myönnettäessä tarvittavat asiakirjat.
Sovelletut säännökset
Henkilötietolaki: 9.1 §
Erityislaki: Laki toimeentulotuesta 1-2 §, 6 §, 12 §
Laki sosiaalihuollon asiakkaan asemasta ja oikeuksista 12.1 §