Kodinhuoltaja ja laitoshuoltaja

lukihäiriöinen

Tämä saattaa olla ehkä väärällä palstalla, mutta ei nuo ammatit pelkkää siivoamista ole, vaan molemmat auttaapi myös ihmisiä.

Olen miettinyt jompaa kumpaa toiseksi ammatiksi, koska molempien työtehtävät muistuttaapi lähihoitajien hommia paitsi lääkkeidenjako ja toinen ero on se, että niitä töitä tehdään kodinomaisissa suhteissa, etenkin kodinhuoltajat. Voihan sitä tietenkin olla päiväkodissa tai vanhainkodissakin töissä, oli sitten jompi kumpi.

On ihan ok, jos myös siivoankin, sillä nykyisessä ammatissanikin siivoan asiakastiloja asiakaspalvelun ja leipomisen lisäksi. Minulla on ollut kesätyökokemustakin päiväkodista, ja siellä lasten perushoidon lisäksi tuli siivottua, ei paha itselleni ainakaan.

Voiko vammaisten parissa työskennelä kodinhuoltaja tai laitoshuoltaja? Itseäni kun kiinnostaisi työskennellä joko vammaisten tai lasten kanssa, jossakin päiväkodissa tai vammaisten palvelutalolla (vai mikä onkaan).

En vaan itse usko läpäiseväni lähihoitajien pääsykoetta matemaattisen hahmotushäiriön (vaikeat laskukaavat tuottaa ongelmia) ja lukihäiriön takia. Nuo ovat sulkeneet ovet myös merkonomipuolellekin, näin terveydenhoitajakin minua pahoitteli, ja mielestäni hän olikin oikeassa. Päätin sitten korvata sen toisella palveluammatilla, ja niin joudun varmaan tuon lähihoitajan urasta haaveilunkin murskata.

10

2393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysillä

      Itse työskentelin laitoshuoltajana Kys:ssä vuodeosastoilla.työ sisältää osaston siivouksen lisäksi vuodehuoltoa ja osaston aterioitten valmistelua ja tarjoiluun osallistumista.siellä ei potilasta syötetä eikä yleensä saa auttaa edes ruokailuasentoon turvallisuus syistä.potilaan avustaminen oli hyvin pienimuotoista,esim juomien tuontia ja vaikka ihan sen juomalasilla ojentamista, tai joitain muita tuon tyyppisiä juttuja,sukan laittoa jalkaa tms.juomatarjoilu esim heti aamusta koko osaston porukalle voi myös kuulua joillakin osastoilla palveluun.tykkäsin työstäni.

    • kotihoidossa.töissä

      Laitoshuoltajat eivät saa osallistua mitenkään hoitotyöhön, koska heillä ei ole alalle minkään näköistä koulutusta. On jo ihan vastuu ja potilasturvallisuus kysymys. Kodinhuoltajalla tarkoitat varmaan kodinhoitajia, mutta heitä ei enää kouluteta. Kotiavustajana voi työskennellä ilman suurempaa koulutusta. Silloin et saa osallistua haavanhoitoon, lääkejakoon, insuliinia ei saa pistää yms.

      • strangelet

        Päivitäpä tietosi. Laitoshuoltajan koulutuksella työskennellään edelleen avustavassa työssä mm. vanhainkodeissa ja päiväkodeissa, Vastuu potilaasta on hoitajalla, jonka työparina perushoidolliset tehtävät - pesut, pukemiset, vessatukset, syötöt ym. tehdään (esim. vanhainkotien hoivaosastot). Lääkehoito ei laikkareille kuulu.
        Oma työni on sairaalassa, osastolla, jossa potilaiden avustaminen tutkimukseen valmistautuessa ja sen aikana/jälkeen kuuluu työnkuvaani. Siitä maksetaan palkanlisä, sillä sairaalapuolella laitoshuoltaja ei _yleensä_ osallistu hoivatyöhön.
        Koulutuksessa (laitoshuoltajan ammattittutkinto) on valinnaisena osiona hoiva ja huolenpito (nimi saattaa olla muuttunut), joka suoritetaan myös näyttöinä. Ko. osion suorittaneet voivat osallistua hoivatyöhön em. edellytyksin, tosi työpaikka määrittelee käytännön työnkuvan ja monestihan se supistetaan siivouksen ja keittiöpuuhien ympärille, niitä mitenkään väheksymättä.


      • strangelet

        Korjaus: tosi=tosin


      • strangelet

        Tarkennan vielä omaa tekstiäni: avustava työ voi siis olla osa laitoshuoltajan työnkuvaa, ei sen koko sisältö. Tästä johtuen laitoshuoltajan työpaikat jakautuvat esim. mol:in sivuilla kahteen kategoriaan: "hoitoa ja tutkimusta avustavaan työn" ja "siivoustyön" alle, riippuen siitä, minkälaisia sisältöjä työssä on.


    • kjhyhyy

      kodinhuoltaja kai uusi suuntautuminen siivousalalla entinen nimike toimitila huoltaja. Kyllä se on paljon koulusta kiinni mitä opetetaan ja missä. Nimimerkillä hyvä nostoja siirtokoulutus siivouskoulussa.

    • suutari_pysykööt.._jne

      Niin siis oliko pointtisi se, että siivoojan papereilla tekisit hoitsun hommia? Toivottavasti ei.. Eikös kodihuoltaja ole vähän samantapainen, kuin aikoinaan "vanahan ajan" kodinhoitaja? Eli siivoaa, laittaa ruokaa jne kodeissa, mutta ei osallistu hoitotyöhön.

      • kijuhy

        Kyllä ihan hoitohommia ja paperitkin on. En ymmärrä miksi ylipäätään täällä puhutaan siivousalasta kun ihan eri ala.


      • amk-opiskelija

        Hei, miten voit tehdä ilman koulutusta "hoitohommia"? Mitä nämä "hoitohommat" ovat?

        Päiväkodissa lapsiryhmästä voi olla vastuussa vain koulutettu lastentarhanopettaja, amk-koulutettu sosionomi tms. tai lähihoitaja. Vanhustenhoidossa ja kunnallisessa kotihoidossa on töissä hoitoalalle kouluttamattomia henkilöitä. Laitoshuoltajat ovat siivoustyössä ja kotiavustajat tekevät kodeissa kodinhoitotöitä. Kouluttamattomat henkilöt eivät saa huolehtia esim. lääkehoidosta; siis antaa asukkaille tai asiakkaille lääkkeitä.


      • rfdwews
        amk-opiskelija kirjoitti:

        Hei, miten voit tehdä ilman koulutusta "hoitohommia"? Mitä nämä "hoitohommat" ovat?

        Päiväkodissa lapsiryhmästä voi olla vastuussa vain koulutettu lastentarhanopettaja, amk-koulutettu sosionomi tms. tai lähihoitaja. Vanhustenhoidossa ja kunnallisessa kotihoidossa on töissä hoitoalalle kouluttamattomia henkilöitä. Laitoshuoltajat ovat siivoustyössä ja kotiavustajat tekevät kodeissa kodinhoitotöitä. Kouluttamattomat henkilöt eivät saa huolehtia esim. lääkehoidosta; siis antaa asukkaille tai asiakkaille lääkkeitä.

        Miksi kuvittelet etten omista alan koulutusta ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1567
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1440
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1250
    5. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      93
      1114
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      961
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      256
      958
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      897
    Aihe