Onko parempi kissaa ottaa kesällä vai talvella ja voiko jos kasvattajalta varaa pennun niin voiko se kasvattaja piettää sitä pentua esm. 2kk ylimäärästä aikaa siitä luovutusiäksestä jos vaikka haluaa ottaa sen kissan sitten vähän myöhemmin?
Talvi/Kesä
12
<50
Vastaukset
- ihanatkisunpennut
Kun itse otin kissan,en ajatellut ajankohtaa.Vaan sitä,että pentu on tietyn sukuinen ja rotuinen,ja että itsellä on riittävästi aikaa kissan totuttamiseen uuteen paikkaan ja sisäsiistiksi opettamiseen.
Kissan kasvattajat harvemmin pitävät pentua yliajan,ainakin puhtailla rekatuilla pennuilla on kova kysyntä.Riippuu tietysti roduista.Niin ei niitä varmuudeksi kellekkään varailla.
Tietysti voit kysyä,kasvattajia on monen laisia.Ja voihan ehdottaa,että maksat pennun,ja sen hoito kulut tuolta ajalta.
Mutta hiukan ihmetyttää,mikä on sinun syy ettet ottaisi pentua aikaisemmin itsellesi,siis jo kun se on luovutusikäinen?- Moh
Meillä on remontti menossa justiinsa talossa olisimme kiinnostuneet ottamaan yhdeltä kasvattajalta tietyn pennu
Kiitos kun vastasit☺️ - remonttitaiska
Tietysti varaat pennun, maksat sen kokonaan, ja sovit elatuksesta kyseisen remontin ajan. Onko tuossa jotain niin vaikeaa? Kyllä kasvattaja varmasti ymmärtää tilanteen. Eikä ne remontit yleensä ikuisuuksia kestä.
Mutta "minusta tuntuu, että voisin parin kuukauden päästä ottaa" voit unohtaa. - Moh
Ok, Kiitos!:)
- Moh
Onko lisää vastaajia?
- mukumauku
Kysy vaan reippaasti kasvattajalta.
Onnea kisunottoon,on ne vaan niin ihania :)
- Maahes
Ei kai siinä nyt hirveää eroa ole.. Oma tuli minulle talvella ja broidi otti omansa kesällä. Se kai vähän riippuu mitä aiot tehdä sen kissan kanssa. Jos otat talvella, niin voit saada siitä ulkoilukaverin jos ostat vaan kunnon valjaat.
- talventreeni
Paras aika kissan hankkimiseen on talvi. Mieluiten alkutalvi, niin kevään tullen kissa on varttunut jo niin, että keväällä kissaa voi hiljalleen totuttaa ulkoiluun. Syksyllä kissa on jo täysin oppinut ja valmis ulkoilemaan itsekseen, kuten kissalle parasta on.
- gettaLIFE
Laitonta touhua tuollanen suomessa,ja täällä on palstalla myös on kiellettyä laittomuuksiin yllytys.Onneksi.
Joten ...lopeta heti...ei kukaan kaipaa laittomia neuvoja. - siirink
Kiitos hyvästä neuvosta. Tietenkin kissamme tulee ulkoilemaan vapaana siihen totuttuaan. Kauhistuttava ajatuskin olisi pakottaa kissa elämään sisätiloissa vuodesta tposeen.
- Maahes
siirink kirjoitti:
Kiitos hyvästä neuvosta. Tietenkin kissamme tulee ulkoilemaan vapaana siihen totuttuaan. Kauhistuttava ajatuskin olisi pakottaa kissa elämään sisätiloissa vuodesta tposeen.
Sinähän tiedät että tekemällä noin lyhennät kissasi elämää jopa 15 vuotta?
- pehmotarvittaessa
siirink kirjoitti:
Kiitos hyvästä neuvosta. Tietenkin kissamme tulee ulkoilemaan vapaana siihen totuttuaan. Kauhistuttava ajatuskin olisi pakottaa kissa elämään sisätiloissa vuodesta tposeen.
Ehkä on parasta,että otat vaikka sen kultakalan.Kuulostais sopivan sulle paremmin.Pehmolelu,ehkä sitäkin viellä parempi.Helppo laittaa kaappiin,kun ei jaksa hoitaa ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521713931Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813119Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv472155Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232133Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?551935TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851341Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251278- 401270
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581058Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10768