Etsiessäni tietoa malleista joihin Lenovo on asentanyt skadaaliohjelmansa, niin osuin seuraavan sivuun jolla luetteloitu ko. mallit. En tiedä onko laite lista kattava. Itselläni L520-malli.
Ne koneet joita ongelma koskee, niin ilmeisesti edes käyttiksen uudelleenasennus ei ole lääke asiaan, sillä imeisesti tuo törkyohjelma on recoveryosiolla tai recoverylevyllä?
"This advisory only applies to Lenovo Notebook products.
(ThinkPad, ThinkCentre, Lenovo Desktop, ThinkStation, ThinkServer and System x products are not impacted.)"
- http://support.lenovo.com/us/en/product_security/superfish
"Kiinalainen pc-valmistaja paljastui haitallisen ohjelman levittäjäksi. Kuonaa on esiasennettu kannettaviin tietokoneisiin."
- http://www.digitoday.fi/tietoturva/2015/02/19/lenovon-vuoro-hikoilla-mita-himskattia-tama-koodi-tekee-koneissanne/20152215/66
"F-Secure kumoaa uuden väitteen Superfishistä"
"Superfishin poistamisen Lenovon omalla työkalulla väitetään laukaisevan troijalaisen. F-Securen tutkija suhtautuu väitteeseen kriittisesti, mutta kertoo samalla, miksi Superfish on erityisen vastenmielinen ohjelma."
- http://www.digitoday.fi/tietoturva/2015/02/24/f-secure-kumoaa-uuden-vaitteen-superfishista/20152411/66
"Lenovon koneisiin valmiiksi asennettu Superfish ei ole ainoa vaarallinen ohjelma. Löydön jälkeen on paljastunut joukko muitakin ohjelmia, joissa käytetään samaa suojaukset ohittavaa temppua."
- http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1424663465578.html
Ne koneet joita ongelma koskee, niin ilmeisesti edes käyttiksen uudelleenasennus ei ole lääke asiaan, sillä imeisesti tuo törkyohjelma on recoveryosiolla tai recoverylevyllä?
"This advisory only applies to Lenovo Notebook products.
(ThinkPad, ThinkCentre, Lenovo Desktop, ThinkStation, ThinkServer and System x products are not impacted.)"
- http://support.lenovo.com/us/en/product_security/superfish
"Kiinalainen pc-valmistaja paljastui haitallisen ohjelman levittäjäksi. Kuonaa on esiasennettu kannettaviin tietokoneisiin."
- http://www.digitoday.fi/tietoturva/2015/02/19/lenovon-vuoro-hikoilla-mita-himskattia-tama-koodi-tekee-koneissanne/20152215/66
"F-Secure kumoaa uuden väitteen Superfishistä"
"Superfishin poistamisen Lenovon omalla työkalulla väitetään laukaisevan troijalaisen. F-Securen tutkija suhtautuu väitteeseen kriittisesti, mutta kertoo samalla, miksi Superfish on erityisen vastenmielinen ohjelma."
- http://www.digitoday.fi/tietoturva/2015/02/24/f-secure-kumoaa-uuden-vaitteen-superfishista/20152411/66
"Lenovon koneisiin valmiiksi asennettu Superfish ei ole ainoa vaarallinen ohjelma. Löydön jälkeen on paljastunut joukko muitakin ohjelmia, joissa käytetään samaa suojaukset ohittavaa temppua."
- http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1424663465578.html
Vastaukset 18
Vanhimmat
No älä uudelleenasenna sitä sitten siltä recovery-osiolta, vaan imaset netistä puhtaan verision Windowsista joka siinä on ja asennat siltä? Ja teet sitten uuden recoveryn siitä niin jää noi kaikki muutkin Lenovon tahmat historiaan!
Ei onnistu niin vain, pitää olla juuri läppäreille optinoitu versio.
Hypoteesi. Mikäli ostaisi vaikkapa nyt koneella olevan W7 Pro-lisenssin CD:nä, niin eikö käyttis asennu (kannettaviin)?
Tietenkin siinä tapauksessa tulisi myös löytää ja osata edeltä valita kaikki tarvittavat ajurit erikseen Lenovon sivujen viidakosta (tikulle?).
Asentuu, kuka sellaista on väittänyt ettei asentuisi?
Sellaiseen läppäriin jossa on jo Win8 et voi asentaa normaalia Windows 8 uudestaan.
>> Ei onnistu niin vain, pitää olla juuri läppäreille optinoitu versio.
Aivan turhaa agressiivisuutta väittämis-epäily-väittämineen. Aiemmin kommentoit yllä olevalla tavalla ja nyt täysin vastakain ilman lisäselvennystä, kuten ensimmäinen tuo opitimointi-kommenttikin ilman täsmennyksiä.
Sitten XP-Pro-OEM:n palikoista kasaamaani koneeseen asentamisen jälkeen käyttiksen ostaminen ei ole ollut ajankohtaista, enkä siten ole perehtynyt onko jo lähtökohtaisesti eri versiot pöytäkoneille ja läppäeille (kuten annat ymmärtää), mikäli käyttiksen CD:llä haluaisi ostaa.
Läppäreissä käytetään aivan samaa Windowsia kuin pöytäkoneissakin. Windows RT on sitten oma lukunsa.
Eli kyllä Windows asentuu läppärille oikein hyvin. Ajurit toki joutuu valmistajan sivulta kaivamaan, mutta ei sekään ylivertaisen hankalaa ole.
Ainakin suuremmissa organisaatioissa, joissa tietoturvasta yhtään välitetään, kaikki koneet vedetään sileiksi ja asennetaan käyttöjärestelmät, ajurit ja ohjelmistopaketti koneelle. Yleensä samanlaisia koneita on useita, joten niitä varten luodaan oma asennuspakettinsa jossa kaikki tulee kerralla asennettua.
Käsittämätöntä ylimielisyyttä tietokonevalmistajilta asentaa ylipäätään bloatwarea koneisiin, koska se käytännössä pakottaa ostajat hankkimaan erikseen käyttöjärjstelmät ja muut, ja tekemään kovan työn vanhan poistossa ja uuden asennuksessa, kun firmat tunkevat myytävät koneet täyteen ties mitä sontaa. Itse en ole valmiskoneisiin yli kymmeneen vuoteen koskenut, enkä koske.
Näin olen asian mieltänyt ja siksi ihmettelin "Lenovoo" nikin yksilöimätöntä väittämä "Ei onnistu niin vain, pitää olla juuri läppäreille optinoitu versio".
Sitten on vielä eri Windows-versioiden erilaiset lisenssikäytännöt. Muistaakseni W8:sta alkaen voi ostaa boxiversion ja asentaa sen (siirrettävästi) yhteen koneeseen kerrallaan, eli se ei ole lisenssiltään konekohtaiseksi tarkoitettu.
Edelleenkin vierastan W7:n jälkeistä tuotantoa, mutta pitää katsella miten W:t kehittyvät.
"Windows 10: Everything You Need To Know About The New Windows"
- http://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2014/09/30/windows-10-launched-everything-you-need-to-know/?partner=yahootix
"Windows 10:n kuluttajille suunnatun esiversion julkaisu lähenee - nämä siitä ainakin löytyvät"
- http://www.mbnet.fi/artikkeli/tietokoneet/windows_10_n_kuluttajille_suunnatun_esiversion_julkaisu_lahenee_nama_siita_ainakin_loytyvat
Siitä vaan kokeilemaan sitten asentaa vaikkapa Windowsin sivuilta saatu levykuva läppäriin jossa on koodi luonnollisesti biossissa, eipä onnistu mitta kun mutuilette niin kokeilkaa ensin.
Lueppa ajatuksen kanssa ennen kommentointia.
Windows 7 voit asentaa, Windows 8 et voi asentaa normaali imagesta.
Typerää tuollainen inttäminen ja mutuilu, kokeile ja puhu sitten, minä puhun aina ja vain aina kun tiedän miten asiat on.
Anteksi, mutta ymmärrätkö normaalin-asiallisen keskustelun, informaation jakamisen ja provosoivan, sekä suorastaan riidanhaasteellisen uhoamisen eroa?
Mikä on ongelmasi, krooninen hatutus ja sen toisiin projisointi jossa mikä tahansa aihealue kelpaa keppihevoseksi?
>> Windows 7 voit asentaa, Windows 8 et voi asentaa normaali imagesta.
Yllä otin hypoteesiksi W7 lisenssin CD:llä ostamisen ja sen läppäriin asetamisen edellytykset.
"Hypoteesi. Mikäli ostaisi vaikkapa nyt koneella olevan W7 Pro-lisenssin CD:nä, niin eikö käyttis asennu (kannettaviin)?"
Täysin asiallinen ja neutraali kysymys johon katsot fiksuksi eleeksi alkaa v**tuilla epämääräisin määrein. Vaikuttaa ongelmia olevan jossakin aivan toisaalla kuin palstan aihealueella, vai onko nuori (?) real-tv-nykysukupolvi suorastaan henkisesti sairaita ja kykenemättömiä aivan normaaliin ja asialliseen kanssakäymiseen.
Eipä ollut omassa,Lenovo Miix 2 tabletissa tuota vaikka listasta löytyykin.
>> No älä uudelleenasenna sitä sitten siltä recovery-osiolta, vaan imaset netistä puhtaan verision Windowsista joka siinä on ja asennat siltä? Ja teet sitten uuden recoveryn siitä niin jää noi kaikki muutkin Lenovon tahmat historiaan!
Listan mukaan koneeni ei pitäis kuulua ko. malleihin. En tosin tiedä miten asian voi varmistaa.
Recovery-osiossa oli ongelmaa jo heti uutena ja Lenovo lähetti recovery-CD:n maksutta, joskaan en tiedä onko ko.levy vain ja ainoastaan tähän L520 malliin sopiva. Olettaisin sen ainakin sopivan vain rajattuihin malleihin, sillä eri malleissa on erilaisia ajureitakin.
Mitä tauhkaan tulee, niin sen suhteen L520 ei ole ongelmallinen ja Lenovon työkalut ovat ihna ok. Monet eri merkkien varsinaiset marketti-kuluttajamallit lienee sen suhteen ongelmallisempia.
Listalla oli muuten Ad-aware web companion
Mitä opimme tästä: jos ostat merkkikoneen, joudut vetämään kovalevyn sileäksi, hankkimaan haluamasi käyttöjärjestelmän asennusmedian tai tiedostot ja asentamaan kaiken alusta lähtien. Merkkikoneet ovat tässäkin asiassa kurja vaihtoehto. Harmi ettei läppäreistä valmisteta malleja, jotka voisi itse kasata ja valita haluamansa osat - taas yksi syy lisää valita pöytäkone.
Samalla tuosta pitäisi ottaa onkeensa se, että koneelle ei pidä asentaa mitä sattuu.
IS-sivun listaamat ohjelmat:
sama SSL-suojauksen kiertävä koodi löytyy seuraavista ohjelmista:
Komodian ”Keep my family secure” -ohjelmassa.
Qustodion turvaohjelmassa, jolla vanhemmat voivat valvoa lastensa netinkäyttöä.
Kurupira Webfilter
Staffcop (versiot 5.6 ja 5.8)
Easy hide IP Classic
Lavasoft Ad-aware Web Companion
Hide-my-ip
Yhdistäviä piirteitä yhtiöt, jotka ovat myöntäneet epäilyttäville ohjelmille tietoturvasertifikaatit:
CartCrunch Israel LTD
WiredTools LTD
Say Media Group LTD
Over the Rainbow Tech
System Alerts
ArcadeGiant
Objectify Media Inc
Catalytix Web Services
OptimizerMonitor
On myös hyvä ymmärtää, että:
a) Kyseessä ei ole virus, kuten urpot hokevat, vaan Ad-Ware Pusher.
b) Ohjelma ei ole Lenovon, vaan Superfishin valmistama.
c) Ohjelma itsessään ei "vakoile" käyttäjää, mutta ohjelman toteutustapa mahdollistaa sen, että joku pahis voi "kaapata" sen ja käyttää sitä vakoiluun.
d) Sama ohjelma on asennettuna monen merkkisiin koneisiin, sitä myös jaetaan Googlen Android Shopin kautta ja Applen AppStoren kautta. Ohjelmaa ja sen vaarallista koodia saattaa olla sinunkin koneessasi ja puhelimessasi, vaikka et olisi Lenovoa koskaan edes nähnyt.
e) Asia selvisi laajemmalti amatööreille, kun Lenovo tienasi sillä, että työntää mainoksia Sailfishin käytön lomaan. Tästä jotkut suuttuivat ja nostivat äläkän. Kuten tuosta IS:n artikkelista huomaa, niin ammattilaiset ovat jo pitkään olleet huolissaan siitä koodista, mitä mm. Sailfishiin on upotettu. Samasta artikkelista nähdään, että moni muukin ohjelma käyttää samaa koodia, joka ohittaa selaimen ja normaalit suojaukset - ja on siten käytettävissä vakoiluun, jos joku näin osaa ja haluaa tehdä.
Osapuillen noinhan se menee, mutta harva tosta viittii ottaa selvää. Porukoille riittää, että lukee raflaavat otsikot lehdistä. Sotkit muuten sanat superfish ja sailfish toisiinsa, sailfish on jollan käyttis.
katsoa Lenovon sivuilta
http://shop.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/l-series/l520/
ja verrata sitä lauseeseen
"This advisory only applies to Lenovo Notebook products.
(ThinkPad, ThinkCentre, Lenovo Desktop, ThinkStation, ThinkServer and System x products are not impacted.)"
>> Merkkikoneet ovat tässäkin asiassa kurja vaihtoehto. Harmi ettei läppäreistä valmisteta malleja, jotka voisi itse kasata ja valita haluamansa osat - taas yksi syy lisää valita pöytäkone.
Valitettavasti pöytäkone ei toimita läppärin ensisijaista liikutettavuutta ja monipuolisuta, sillä monessa käytössä se toimii hyvin pääkoneenakin.
Pöytäkoneissakin tulee itse kasata tai kasauttaa ja hankkia käyttis erikseen, sillä niidenkin tehdas-merkkikoneissa on vastaava ongelma kuin läppäreissä.
Sitten on vielä eriksen ongelmana suuntaus jossa tavoitteena on siirtää käyttis ja kovon kapasitetti pilveen tavalla jossa kuluttajalla ei edes ole valinnanvaraa ja PC:stä tulee pelkkä pilven jatke. Loppukin yksityisyys loppu.
Tuollainen provoilu ei ole aikuismasita, nii.