Mikäs viikonpäivä nyt on?

Kyselin sitä aamulla oppaaltani. Ei se tietänyt tai sitten ei älynnyt koko kysymystä. Vaatimaton on tämän opasharjoittelijan kielito. Minulta sitä sen sijaan vaatii, korvista kiinni pitää eikä irti päästä ennenkuin on tullut ymmärretyksi.
Että raskasta ovat aamuhetket ja leuat oikeinkin väsyvät mokomasta kielivoimistelusta. Antaa sitten kuiteskin panna ilman eri vinkumista. Lopputilin kuitenkin annan heti aamulla, toi on ollut jo ainakin 2 päivää.
Joku poika kirjoitteli että rantakatu olisi tyhjänä vapaista ammatinharjoittajista. Roskaa. Tänään kävelin puoliväliin ja takaisin. En nyt likkoja/ akkoja laskenut mutta kyllä valinnanvaraa on yllin kyllin. Höpöttelin muutaman kanssa ja hinnat olivat 500 patia pikaiset ja tonnin päivä muuten vain. Oppaani aina koetti minua vetää käsipuolesta kesken keskustelun mutta en siitä nyt niin välittänyt koska en ole rakastunut ollenkaan.
Matkakassani ei ole vajuuntunut paljon mitään koska olen viettänyt hyvinkin säällistä elämää ja olenkin sitä ajatellut korjata hieman vauhdikkaammaksi.
Niin ja se viikonpäiväkin selkisi näytöltä. Ihan sama mikä se on?

8

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnceUponaTime-

      Parasta Pattayalla onkin se että kellonajalla ja päivällä ei ole mitään merkitystä. Kerran satuin vaalipäivänä Pattayan yöhön ja baareista ei myyty kuin limpparia ja ne olivat täysin autioita... Seiska-elevenikään ei myynyt viinaa. Voi surkeus. 15 sekuntia olin täysin murheen murtama mutta sitten ajelin mopolla jompparilta hakemassa viinaa kaupasta joka myy aina. Palattuani koukkasin rantakadulta kyytiläisen mopooni koska mopo oli todella etupainoinen. Murheet olivat väistyneet.

      • sellasiimiehiä

        Lidari mopn päälle. Joopajoo.


    • keskiviikkokin

      Pattiksella joka päivä on seksiviikko

    • väärä_kyssäri

      No mutta kysyppä mitä maksaa bati kultaa tänään, niin tarkka vastaus tulee sekunnissa . Sen tietää jokainen thaikku, vaikka muusta ei tietäsi hevonpaskaa.

      • BatiKultaa

        Ohoh... Vai että "bati kultaa"??? Mikä hemmetin "bati kultaa"? SInun tietotaitosi tuntuvat myös päätä huimaavilta. "Bati kultaa" lol... Paljonkos maksaa euro maitoa sitten?


      • kultapoju

        Nimimerkki BatiKultaa tietotaidot eivät myöskään päätä huimaa. Thaimaassa kullan paino todellakin ilmoitetaan bateina. Yksikköä verrattuna grammoihin en nyt muista mutta se selviää varmaankin googlettamalla.


      • BAtBAt

        Eikös se 1bati ollu 15g ? hinta tänä päivänä noin 18500 Thb. " BatiKultaa" on niitä rikkaita poikamiehiä jotka tuntevat Thai kulttuurin ja kansan tavat??


      • ekiv
        BatiKultaa kirjoitti:

        Ohoh... Vai että "bati kultaa"??? Mikä hemmetin "bati kultaa"? SInun tietotaitosi tuntuvat myös päätä huimaavilta. "Bati kultaa" lol... Paljonkos maksaa euro maitoa sitten?

        Älä heti länkytä vastaan josset asiasta mitään tiedä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      281
      10361
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      245
      6016
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5444
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      110
      5102
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3335
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2724
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2642
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      20
      2489
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2334
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2237
    Aihe