Tyttäreni haluaa lähihoiajaksi, mutta hän haluaa hakea muualle kuin Lieksaan. Hän oli kuullut, että esim. Joensuussa opetus on huomattavasti parempaa kuin Lieksassa. Oletteko samaa mieltä?
Lähihoitajaksi Lieksassa
38
503
Vastaukset
- haemuualle
Opiskeluun kuuluu työssäoppimiset ja tunnetusti Lieksassa voi työllistyäkin sen kautta. Edellyttää tosin, että omaat puolueen jäsenkirjan, miel. SDP ja teet vaikka opinnäytetyösi Demaritaustaisen virkapäällikön peukalon alla ja antamasta aiheesta.
Jos mahdollista, niin viisain on hakea kouluun muualle, jossa on älylliset työssäoppimispaikat. - Joensuuhun
Tyttäresi on kuullut tosiasian, hän on ihan oikeassa. Täällä otetaan koulutukseen jokainen, joka kiinni saadaan. Ikähaarukka on 16-60 vuoteen. Kaikki läpäisevät koulutuksen, jokainen saa yrittää niin monta kertaa samoja tehtäviä, että varmasti menee läpi. Jos työn osuus ei mene putkeen, eikä saa puoltamisia, ei haittaa, jokainen "valmistuu". Lieksassa ei ole harjoittelupaikkoja juurikaan muuhun kuin vanhustyöhön.
Miksikähän kortistossa on niin paljon työttömiä lähihoitajia? Ehkä siksi, että työtä on täällä hyvin rajoitetusti ja siksi, että kaikista ei ole alalle, vaikka kaikista halutaan lähihoitajia. Ei työpaikoilla tarvita seisoskelijoita vaan tekijöitä.
Anna tyttäresi hakea Joensuuhun, ehdottomasti.- siiderii
Kaikki juopot ja rosvotkin kelpaa kaupungille.
- AAlaväre
Se on hyvä, että tyttäresi pääsisi Lieksan juntteja" karkuun hetkeksi.
Lieksa tarvitsee kosketusta sivistykseen ja kaikki ne, jotka ovat tajunneet lähteä Lieksan ulkopuolelle opiskelemaan, töihin tuovat jonkinmoista lohtua lieksalaisuuteen.
- Voisin
Älä usko huhupuheita, vaan ota asioista selvää. Lieksan lähihoitajakoulutus on huippua kaikin kriteerein.
- säippä
Kukapa tässä on itse koulutusta morkannutkaan. Kolmen vuoden koulutukseen kuuluu yli puolet työssäoppimista ja on muuten ihan satavarma, että Lieksassa ei ole työssäoppimispaikkoja kaikille oppilaitoksen oppilaille. Tarkoitushan on työllistyäkin opintojen jälkeen eikä jäädä kortistoon pälyilemään.
Tilannehan on aivan sama, kuin autopuolen suhteenkin joka olisi pitänyt lopettaa jo kymmenen vuotta sitten. - opiskelijaksi
Huippuako??? Hah hah haa!!!
- kaikkiotetaan
Näinpä! Lieksassa ei ole muuta huippua kuin mamujen lukumäärä.
Joskus 80-luvulla kaikki naispuoliset olivat vaiheompelijoita, nyt lähihoitajia oli työtä eli ei. Työllistetään vain opettajia, joille on ihan sama, millaisia huseeraajia oppilaat ovat, pääasia vain, että heitä on.
Tottahan on kunnollisiakin oppilaita, mutta myös niitä, jotka eivät pysty itsestäänkään huolehtimaan, saati sitten hoidettavistaan.
- ihanat-lähärit
Lähihoitajilta saa helposti pimppii!
- eläimiä
Se on se lieksan ongelma! Naiset antavat kaikkien surkimustenkin panna ja jälkikasvu on sen mukaista. Minkäänlaista jalostusta ei ole vaan geenipooli on tavattoman huono.
- gjdlfgjdkflgjlkdfj
eläimiä kirjoitti:
Se on se lieksan ongelma! Naiset antavat kaikkien surkimustenkin panna ja jälkikasvu on sen mukaista. Minkäänlaista jalostusta ei ole vaan geenipooli on tavattoman huono.
Miksette ota sinne maahanmuuttajia. Geenistö monipuolistuisi ja geneettinen rappio lakkaisi?
- Sair.hoit.vanhemmat
Kannusta tytärtäsi hakemaan lähihoitajakoulutukseen jonnekin muualle kuin Lieksaan. Sellaiseen oppilaitokseen joka on satsannut hyviin opettajiin ja missä saa koulutuksen jolla pärjää sairaaloissa muualla Suomessa.
- uupunut
Koulutus on varmaan ihan hyvä, mutta tuo juuri, että melkein väkisin halutaan kaikki lähihoitajakoulutukseen, näkyy sitten työharjoitteluissa.. Kaikilla opiskelijoilla ei ole innostusta oikeasti alaa kohtaan ja työtä tehdään kun on pakko. Kyllä hoitotyötä täytyy tehdä sydämellä! Opettajat hyväksyvät näytöt läpi vaikka työharjoittelupaikka olisi erimieltä... On sitten kivaa ottaa tämmöinen "valmis" hoitaja työpariksi ilta- ja viikonloppuvuoroihin. Tietää kyllä kuka tekee työt.. Ei ihme jos väsytään..
- mitteepit
Näistä lieksan junttivitopäistä tulee hankalia lähihoidettavia. Suu auki molottavia peräkammarin sankareita tuskin kukaan edes haluaa hoitaa...
- työvoimapulaan
Äläpä välitä, kohta valmistuu somalilähihoitajat niin hoidot hoituu tuosta vaan ja kun sydämellään töitä tekevät niin, nauttii sekä potilas että hoitajakin.
- NäenTulevaisuuden
työvoimapulaan kirjoitti:
Äläpä välitä, kohta valmistuu somalilähihoitajat niin hoidot hoituu tuosta vaan ja kun sydämellään töitä tekevät niin, nauttii sekä potilas että hoitajakin.
Näen jo unta, kuinka yön musta kaunotar pesee gigulini vanhainkodissa. Unessani rasistien osastolla on joku kitkerä vanha venakko, joka simputtaa niitä aamupuuron syömisellä.
- Kokenut2
Se on täysin. Totta Lieksassa on puolueellisia opettajia, jotka arvostelevat oppilasta pärstäkertoimen mukaan. Jos pärstä ei miellytä, aletaan kyseistä oppilasta painostaa koko opettajakunnan voimin. Itse sain kokea tämän kirjaimellisesti.
- Mielip
Huonomaineinen oppilaitos (Lieksa)
- omakilaki
Kuulemma kaupungilla pakko vapaapäivänä tulla töihin jos soitetaan,muissa työpaikoissa työnantaja joutuisi maksamaan piiitkän pennin sakkoja,että tämmostä hoitajien kyykytystä.
- Ihmettelen
Miksi pitää aina sotkea hyvä aihe näihin hölynpöly juttuihin.
- kiy
No kun pitää vapaalta tulla töihin.
- Maatuska0503
Onko lähihoitajakoulutukseen hakevilla edes mitään soveltuvuus-/psykologisiatestejä, vai otetaanko ko.koulutukseen kaikki "halukkaat" ??
- Voisin
Lähihoitajakoulutukseen pääsee vain psykologisen testin kautta.
- peseepukee
Ei Lieksassa mitään testejä ole. Kaikki kortistossa makaavat otetaan, jopa kuusikymppiset mummot. Lähihoitajahan on entinen kodinhoitaja, laittaa ruokaa, pesee, pukee, ompelee napin, siivoaa jne. Suurin osa heistä sijoittuu vanhustyöhön. Voi myös suuntautua vars. hoitotyöhön, mutta terkkarit, keskussairaalat, puhumattakaan yliopistosairaaloista suhtautuvat heidän palkkaamiseensa nuivasti. Jos haluaa hoitotyöhön, oikea koulutus on sairaanhoitaja. Siihen koulutukseen on kuitenkin melko tiheä seula, joten lähihoitajaksi kouluttautuminen on niin suosittua, kun kaikki otetaan.
Entinen perushoitajakoulutus oli kokonaan toista kuin tämä lähihoitaja. Siinä ei opeteltu kodinhoitajan askareita vaan oikeaa hoitamista ja siihen liittyviä toimenpiteitä. Pääsykokeet olivat tiukat, pääsy koulutukseen ei ollut ollenkaan varmaa.
Jos lähihoitaja on työssä sairaalassa, hän petaa, pesee, syöttää ja hoitaa ruokatarjoilua.
Myös lastenhoidossa ja nuorisotyössä on lähihoitajia. - lähelläihmistä
Haista pas.ka. Testit on pakolliset lähihoitajakoulutukseen.
- haistan
Joopa joo, haistan, mutta on olemassa testejä ja "testejä". Kaikki "testit" menevät ok, jos niin halutaan. Miten sh. koulutuksen pääsykokeita eivät läpäise läheskään kaikki, mutta lh lähes jokainen?
Näitä lh harjoittelijoita on nähty sen verran, että ihmetellä pitää, miten tällaisestakin aiotaan puristaa jonkinlainen "hoitaja". Ei Lieksassa ole pulaa hakijoista, mutta alalle soveltuvista on.
Kaikki otetaan, että on opettajille työtä ja koulu saa rahaa jokaisesta. Kun rahat on saatu, voi vaikka keskeyttää, rahoja ei peritä takaisin.
Kuka on näiden asioiden parissa joutunut tai saanut pyöriä, tietää kyllä mikä on totuus. - Voisin
Testin tekee täysin ulkopuolinen ja riippumaton psykologitoimisto ja se testi on täysin vertailukelpoinen mihin muuhun paikkaan tahansa.
- eitestattu
Voisin kirjoitti:
Testin tekee täysin ulkopuolinen ja riippumaton psykologitoimisto ja se testi on täysin vertailukelpoinen mihin muuhun paikkaan tahansa.
*ulkopuolinen ja riippumaton psykologitoimisto*
Ja mikä oli tämä testaaja nimeltään? - Lähihoitsu
Psykologi Pekka Kosonen
- arvaamatonhoitsu
Onko nyt valmistuvat ja aikaisemmin valmistuneet nuorisoasteen lähihoitajat käyneet testissä?
- Lähihoitsu
Kyllä ovat. Ne ovat pakolliset.
- KipuHaarukassa
Lähihoitsu kirjoitti:
Psykologi Pekka Kosonen
Ei ole psykologi, vaan gynekologi.
- Lähihoitsu
Joopajoo
- onnittelukortti
Maaliskuussa 2015 valmistuu taas lähihoitajia.
Missä voisi nähdä valmistuneiden nimet? - gfgggfftttt
Mikä tahansa on Joensuussa parempaa kuin Lieksassa. Muuttakaa kaikki Liksasta ja jättäkää ne narkit ja somput sinne keskenään.
- anton1
Itse suosittelen Joensuuta.
- Tietävä
Lieksan ammattiopistolla on pätevät opettajat sekä hyvä ja rauhallinen oppimisympäristö.
- tutumaan
Totta on. Ihan rauhassa saapi olla ja ketään ei kiinnosta, nukutko vai oletko valveilla. Loppu tulos on sama.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti25216645Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235361- 1152544
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152002Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361741Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111972- 59936
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28842Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40840