Uusi läppäri jumittui

Hei, ostin vuoden vaihteessa uuden läppärin. Tein kai sulkemisessa jonkun virheen, kun kone ei enää toimikaan. Nyt se on ollut käyttämättä 3 päivää - kokeilin taas. Ruutuun tulee koneen nimi Acer, mutta sitten pimenee!!!
Osaisko joku neuvoa???
1450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Windovs toimii juuri tuollatavalla turvallisesti!

Ole onnellinen että koneessasi on turvallinen Windovs!

Äänestä

Vikoja voi olla monia, mutta luutavasti emolevy rikki

Äänestä
  • Tai sitten emolevyn delahelavipotin täytyy resetoida käänteisessä positiossa

    Äänestä

  • Resetointi on toinen keino, mutta jos takuuta jäljellä niin kannattaa viedä huoltoon

    Äänestä

Maanantaikappale? :/
Takuuseen

Äänestä

oletko varma, että vika on koneessa eikä siinä virtalähteessä? Kai käytät siis virtalähdettä etkä ole pelkällä akulla?

Äänestä

Selittäisitkö tarkemmin, mitä tarkoittaa "sitten pimenee"? Sammuuko kone ihan kokonaan, vai eikö vain ruudulla näy mitään. Tuo saattaisi olla pelkkä ohjelmistovika.

Äänestä

"tulee koneen nimi Acer,"

Bios näyttäisi toimivan. Siispä ota selvää millä näppäimellä pääsee biosiin ja laita kone käynnistystämään dvd asemalta.
Sitten toisella koneella poltat tämän dvd:lle ja käynnistä koneen tällä levyllä.
cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/amd64/bt-hybrid/debian-live-8.0.0-amd64-xfce-desktop.iso.torrent

Jos kone tuolla lähtee käyntiin, voit pelastaa omat tekeelesi kova(/ssd)levyltä vaikka google driveen ja sitten asentaa paljon paremmin ja nopeammin toimiva virusvapaa debian.

Äänestä

Kiintolevy hajonnut, tai windowsin käynnistys hajonnut. Katso ohjeista kuinka palautetaan alkukuntoon/recovery toiminto, ja kokeile sitä.

Äänestä

Hei! Sammuta tietokone ja irroita akku. Odota hetki ja laita akku paikoilleen. Käynnistä sitten ihan normaalisti. Minulla auttoi ja sain perua varaaamani huollon. Kokeile.

Äänestä

Ensimmäiseksi irroita kaikki USB-laitteet koneesta (erityisesti USB-mokkula), varmista ettei DVD-asemassa ole levyä, irroita akku ja irroita töpseli seinästä. Anna seistä vaikka 15 minuuttia. Laita akku takaisin ja käynnistä.

Toisekseen kokeile ilman DVD-asemaa

Sitten ilman kovalevyä, ilmoittaako että no boot disk tai no system disk tms?

Kokeile irroittaa vuorotellen muistikammat ja kokeile käynnistää yhdellä muistikammalla

Erilaisia vaihtoehtoja:
Kovalevy löystynyt SATA-liittimestään, kiristä
DVD-asema löystynyt SATA-liitännästään, kiristä
DVD-asema vaurioitunut, kokeile käynnistää niin että DVD-asema irti koneesta
BIOS-asetukset menneet sekaisin (uusi BIOS-patteri ja asetusten laitto kuntoon)
Kovalevyn data vaurioitunut, kokeile toisella levyllä tai kokeile bootata USB- tai dvd-levyltä jossa vaikka live-linux
Kovalevy vaurioitunut, kokeile toisella levyllä tai kokeile bootata USB- tai dvd-levyltä jossa vaikka live-linux
Muistikampa löysällä, kiristä
Toinen muistikammoista rikki, irroita vuorotellen kammat ja kokeile käynnistää vain yhdellä kerrallaan
Näppäimistöstä jokin nappi puristunut pohjaan, eikä nouse ylös, korjattavissa
Prosessori vaurioitunut, ei voi tehdä mitään
Emolevy vaurioitunut, ei voi tehdä oikein mitään
Prosessorin jäähdytys irti/rikki, korjattavissa

Tuossa jokunen vaihtoehto... Jos on takuuta jäljellä, niin takaisin liikkeeseen. Muuten ei auta kuin kokeilla eri vaihtoehtoja.

Äänestä
  • Helppoa tuo vintoosakoneen tutkiminen.

    Äänestä

  • Linuxin dmesg komennolla selviää noista iso osa ilman rautaan koskemista. Eli käynnistetään kone debian xfce live dvd:llä, avataan Terminal siellä annetaan dmesg komento.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jöröjuska kirjoitti:

Hei, ostin vuoden vaihteessa uuden läppärin. Tein kai sulkemisessa jonkun virheen, kun kone ei enää toimikaan. Nyt se on ollut käyttämättä 3 päivää - kokeilin taas. Ruutuun tulee koneen nimi Acer, mutta sitten pimenee!!!
Osaisko joku neuvoa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu