Eräällä suomalaisella foomilla on ollut huvittavaa lueskella itämaisten uskomuslajien harrastajien höpinöitä monenlaisesta fantasy based martial arts -nimikkeen alle sijoittuvasta liikunnallisesta aktiviteetista. Otetaanpa käsittelyyn pari lakanahuitojien uskomusta.
"Lyönti lähtee lantiosta", nämä hokevat. "Lyönti on lyönti", tarkoittaen tällä sitä, että hyvä lyönti on esim. nyrkkeilystandardien ja karatestandardien mukaan sama asia, ja kirjoittaja yleensä kokee olevansa itse osaava karateka, ja lyövän siis vähintään yhtä hyvin ja ihan samoja periaatteita noudattaen, kuin sanotaan nyt edes jonkin verran osaava nyrkkeilijä.
Näitä em. hokemia, väitteitä ja uskomuksia esittävät siis karateharrastajat (varsinkin turuntauti tuntuisi jylläävän tässäkin, you know, juurikin se "mestari"...). Kungfuajilla hieman toiset, mutta vastaavat väitteet ja uskomukset.
Näiden oppien mukaan siis esim. oikein tehdyssä takakäden suorassa lyönnissä takajalan jalkapohja ja kantapää on lyönnin ajan tukevasti maassa, ja lantio kääntyy (sen vähän, minkä se nyt kykenee kääntymään tuon takajalan kantapään maassa pysymisen johdosta) saman aikaisesti lyönnin kanssa.
No, nuo uskomukset nyt sattuvat olemaan täydellisessä ristiriidassa nyrkkeilyssä harjoitellun lyöntitekniikan kanssa. Sori.
Vaikka meillä Suomessa omien villien tappeluun tai itsensä puolustamiseen liittyvien villien teorioiden kehittely onkin historiassa ollut itämaita harvinaisempaa, tätä on kuitenkin modernilla ajalla jonkin verran esiintynyt. Kuten aikoinaan itäisillä mailla, nykyään meilläkin jotkut ovat saaneet kerätyksi ympärilleen joukon herkkäuskoisia opetuslapsia.
Ehkäpä joskus sadan vuoden päästä Suomessakin (jos Suomea tai Eurooppaa nykyisen kaltaisena länsimaisena yhteiskuntana tuolloin enää on...), meilläkin teorisoidaan vaikkapa Titan Fistin ja Kaspinin harrastajien toimesta foorumeilla, mitä se Hammer tai Kaarlo oikein tarkoitti tällä ja tällä tekniikalla. Tai ehkäpä Japanissa asti pohdiskelevat.
Fantasy based martial arts
Haloo_Houston
5
133
Vastaukset
- ggjkghjkgdh
Karatella päähän
- chopchop
Näin on! Karatella päähän ja judopotku persauksiiin, sanon minä.
- esimerkillinen
Tässä esimerkkiä uskomuspohjaisesta huitomisesta
https://www.youtube.com/watch?v=EODl_FId0XQ- sal-
Ai miten niin uskomuspohjaista? Oikeastihan ne siinä puukolla löivät.
- esimerkillinen
Lakanat heiluvat kun huitovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991536Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131206- 2271189
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2671058Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81989- 141960
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179953Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15929Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33802- 71797