Istuimme siinä Pielisjärven rannalla, palmupuiden alla ja odotimme, että kookospähkinä putoais tai aito alkuasukas toisi banaanin. Siinä Sonja tuo uhkearintainen " donna" nojasi rintaani vasten ja katselimme kesäaurinkoon.
Nuo kymmenien kilometrien hiekkadyynit ja rantaviiva oli täynnä iloisia turisteja ympärimaailman ja kesä oli kaunein.
Siinä iloisten, ystävällisten alkuasukkaiden palvelualttius tarttui myös turistiin ja tässä ön teille pieni linkki tunnelmaan;
https://www.youtube.com/watch?v=DLHVXvv-3YE
Lomamuistoja Lieksasta
13
81
Vastaukset
- järvikuinjärvi
Ettei vaan ollut Pielinen
- Pielinepähyvinkin
Eipä ole lomalumo käynyt koskaan Lieksassa, koska järven nimikin meni väärin. Kannattaa katsoa karttaa, ennenkuin kirjoittelee puutaheinää. Pielisjärvi oli muinainen kunta Lieksan kauppalan ympärillä. Kauppalasta ja Pielisjärven kunnasta muodostui Lieksan kaupunki. Pielinen on Suomen neljänneksi suurin järvi. Maantieto ei vaikuta olevan aloittajalle kovin vahva alue.
- hilupitinpipuuu
Niin ja lomalumo ei ottanut myös sitä huomioon, että "pielisjärven kunta kuului Moskovan vaalialueeseen ja sitten kun kunkku hyväksy kyläpahasen Ruotsi-Suomeen kuuluvaksi, tuli savolaiset kaskenpolttajat , karjalainen kulttuuri ja perimä tapettiin ja tuli yksi Suomen sisäsiittoisimista kylistä ja näkyy.
Minä luulen, että avaaja veti teitä retkuun ja onnistu siinä, mutta Kalevi Korpi oli hieno laulaja / laulunopettaja ja oli oopperapohjaa. - korkoooikkein
Ookkona sie aina noinikkaan totinen, häh
yritäppä tänä vuonna käymään muvalahhii
mie vien kuule tuonne palmun alle venneen
ja ruppeen pyytämmä barrakuudeja
- TullaanTaasKesällä
Mutta se on hieno ranta siinä Ruhkarannalla ja ne Petkeljärven maisemat ja sotamuistot on hienoaja.
- maantietonope
Ruhkaranta ja Petkeljärvi kuuluvat Nurmekseen.
Lieksan kuuluisin kohde on Puhoksen vanha miliiöö ja eläintarha.
- sitämitä
Perseestä koko Lieksa!
- UntamoSiei
Voisitko määritellä tarkemmin kohdan ?
- Tarkentaja
Siitä peräpukaman vierestä länteen yks satiaisen kuperkeikka.
- Loimalainen
Kävin lieksassa ja totesin että kyllä se on oikeesti perseestä. Eihän siellä saa ees neekereiltäkää persettä niin kuin muualla Suomessa. Saakelin Lieksalaiset ärsyttäneet ne vihaamaan valkoihosii ja sen vuoksi seksiturismikii kärsii paikkakunnalla. Helekatin sisäsiittoset luuserit ja vätykset.
- aitolieksalainen
Hei Loiskylän asukas. Olet oikeasti hyvä tyyppi, siis omasta mielestäsi....
- påtaskaa
Samaa mieltä Suomen peräreiästä. Juntimpaa porukkaa ei löydy edes Gruusiasta!
- Nuutiset.mökit
Muistan kun yövyttiin nuutisten lomämökeissä. Järven ranna grillattiin ja soudeltiin pielisellä. Upea kesä se oli!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse133817SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2263748Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1323416Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky723374Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222267Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv321799Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575441642- 361593
- 321491
- 921433