VOITA LASKUVARJOHYPPY, LEVITÄ DYSTONIASTA TIETOA

MariSus

Hei,
kaikki tietävät, kun sanon Parkinson mutta jos sanon Dystonia, kukaan ei tiedä mistä puhun, ellei itse ole sitä kokenut.
Sairaus on yhtä kauhea, sitä ei osata tunnistaa Suomen terveydenhuollossa. Monet voivat vuosia oireilla, pää nykii,tärisee vääntää, tai sormet kramppaa, tai koko keho nykii ja kouristelee. Silmäluomet menevät kiinni ja silmä tuntuvat kramppaavan. Nämä vain muutamia oireita jota dystoniassa on.Se on siis aivovamma ja liikehäiriösairaus, Siihen ei ole hoitoa, ennen passitettiin mielenterveyspuolelle, onneksi ei enää, mutta jos ei ole diagnoosia, on vaikea saada asianmukaista kohteluakaan. Vieläkin kuulee, että sanotaan, ettei tuo mitään ole, joillakin se on vain KIPUA ,eikä se näy. Itse kuitenkin kärsii ja tietää siitä joka päivä.Botox piikeillä esim.niskaan ,voidaan osaa sairastavista hoitaa, mutta se ei paranna eikä auta kaikkia.

Tarvitsemme tukea ja nyt siihen on mahdollisuus. Menossa on kampanja jossa voi voittaa laskuvarjohypyn kun laittaa hyppy-kuvan facebookiin, #jumpfordystonia ja levittää samalla tietoa tästä aivovammasta. Lisätietoa sairaudesta saat yhdistyksen sivulta dystoniayhdistys.com tai facebook suomen dysstoniayhdistys sivustolta.

VOITTO SUOMEEN !! Kiitos sinulle joka jaksoit lukea tähän asti

0

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitkä asiat

        tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
        Ikävä
        73
        883
      2. Miltä se tuntuu

        Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
        Ikävä
        104
        748
      3. 47
        654
      4. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        36
        623
      5. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        47
        623
      6. En mahda sille mitään

        Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
        Ikävä
        30
        611
      7. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        40
        595
      8. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        34
        567
      9. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        50
        560
      10. Sinunkin pitää jättää

        Se kaivattusi rauhaan.
        Ikävä
        37
        496
      Aihe