80-luvun talossa on ABB:n Rexovent-kone kylmissä ullakkotiloissa. Se alkaa tulla elinkaarensa loppupäähän. Olisin kiinnostunut kuulemaan onko joku vaihtanut sen modernimpaan laitteeseen ja jos on niin mihin?
Rexovent vaihtoon?
8
8000
Vastaukset
- iv-mies
Iltolle yksi ääni.
on tullut asennettua Iltoja, Valloxeja, SunAireja ja Enerventtejä ...ja parhaat kokemukset Iltolta ja huonoimmat SunAirista ja Enerventistä. Valloxin digitin ainoa miinus on kovahko ääni.- jojopa
Kiinnostaisi tietää miksi kraakkasit SunAirin huonoimmaksi? Itsellä juuri sellainen laitettu ja en nyt oikein osaa sanoa siitä mitään huonoa. Tietenkin pitäisi päästä kaikkia vertailemaan mutta aina se ei onnistu.
Tästä Iltostakin olisi kiva kuulla enemmän kehuja miksi se on niin hyvä. - Jukka
Itselläni on Enerventin Pigvin ACE ja olen erittäin tyytyväinen.
Samoin olivat ilmastointi firman säätäjät tyytyväisiä, oli helppo säätää poisto- ja tuloilmat. - valintoja
Jukka kirjoitti:
Itselläni on Enerventin Pigvin ACE ja olen erittäin tyytyväinen.
Samoin olivat ilmastointi firman säätäjät tyytyväisiä, oli helppo säätää poisto- ja tuloilmat.Mulla on myös rexovent ennestään ja se kaipaisi vaihtoa.
Seuraavilla kriteereillä valinta:
- uusi asennus pitää saada tehtyä nopeasti
- uuden koneen pitää sopia vanhoihin rexovent putkituksiin pienellä muutostyöllä,
- riittävän hyvä taltenoton hyötysuhde
- isot filtterit suhteessa laitteen kokoon
-- >niin valinta on Enerventin LTR-sarjan pyörivällä kennolla toteutettu ilmanvaihtokone
rexoventin tilalle.
Enerventissä riipii kova hinta, mutta vastaavasti saa hifiluokan laitteen. Automaattiohjauksen hinnoittelu on myös kohtuuttoman kallis (, jos haluaa vesikiertoisen patterin kanavalämmittimeksi).
Iv-miehen helppo kertoa mielipiteensä, koska poka maksaa viulut ja aina voi sanoa, "että nää saneerauskohteet on niin hankalia, että hintaa tulee siksi" ...
- Vanhempi suunnittelija
Toinen ääni iltolle.
Minulla on Iltoflex-400. Minusta hyvä juttu oli esimerkiksi se, ettei sitä tarvinnut erikseen eristää. Mutta eikö Rexoventissä ole joku erikoinen LTO-systeemi vaihtopelteillä tai jotain sinne päin. Kuutiolla tulee huonompi hyötysuhde, jos noin on.
Mikä tuli alkuperäiseen? - ivm
Jos olet ollut Rexoventtiin tyytyväinen niin helpommalla pääsee kun hankkii uuden samanlaisen. Parmair Oy:llä Forssassa lienee vielä koneita.
- Eepee
Parmairilta löytyy nykyään mitoiltaan ja yhdejärjestykseltään tilalle sopiva nykyaikaisempi Parmair REXO -malli Rexoventin RDAA mallin tilalle.
- Anonyymi
Myytkö liesituulettime ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 22214806
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m192189Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381873- 1371242
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951220- 221100
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30892- 73775
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80713Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80698