80-luvun talossa on ABB:n Rexovent-kone kylmissä ullakkotiloissa. Se alkaa tulla elinkaarensa loppupäähän. Olisin kiinnostunut kuulemaan onko joku vaihtanut sen modernimpaan laitteeseen ja jos on niin mihin?
Rexovent vaihtoon?
8
7909
Vastaukset
- iv-mies
Iltolle yksi ääni.
on tullut asennettua Iltoja, Valloxeja, SunAireja ja Enerventtejä ...ja parhaat kokemukset Iltolta ja huonoimmat SunAirista ja Enerventistä. Valloxin digitin ainoa miinus on kovahko ääni.- jojopa
Kiinnostaisi tietää miksi kraakkasit SunAirin huonoimmaksi? Itsellä juuri sellainen laitettu ja en nyt oikein osaa sanoa siitä mitään huonoa. Tietenkin pitäisi päästä kaikkia vertailemaan mutta aina se ei onnistu.
Tästä Iltostakin olisi kiva kuulla enemmän kehuja miksi se on niin hyvä. - Jukka
Itselläni on Enerventin Pigvin ACE ja olen erittäin tyytyväinen.
Samoin olivat ilmastointi firman säätäjät tyytyväisiä, oli helppo säätää poisto- ja tuloilmat. - valintoja
Jukka kirjoitti:
Itselläni on Enerventin Pigvin ACE ja olen erittäin tyytyväinen.
Samoin olivat ilmastointi firman säätäjät tyytyväisiä, oli helppo säätää poisto- ja tuloilmat.Mulla on myös rexovent ennestään ja se kaipaisi vaihtoa.
Seuraavilla kriteereillä valinta:
- uusi asennus pitää saada tehtyä nopeasti
- uuden koneen pitää sopia vanhoihin rexovent putkituksiin pienellä muutostyöllä,
- riittävän hyvä taltenoton hyötysuhde
- isot filtterit suhteessa laitteen kokoon
-- >niin valinta on Enerventin LTR-sarjan pyörivällä kennolla toteutettu ilmanvaihtokone
rexoventin tilalle.
Enerventissä riipii kova hinta, mutta vastaavasti saa hifiluokan laitteen. Automaattiohjauksen hinnoittelu on myös kohtuuttoman kallis (, jos haluaa vesikiertoisen patterin kanavalämmittimeksi).
Iv-miehen helppo kertoa mielipiteensä, koska poka maksaa viulut ja aina voi sanoa, "että nää saneerauskohteet on niin hankalia, että hintaa tulee siksi" ...
- Vanhempi suunnittelija
Toinen ääni iltolle.
Minulla on Iltoflex-400. Minusta hyvä juttu oli esimerkiksi se, ettei sitä tarvinnut erikseen eristää. Mutta eikö Rexoventissä ole joku erikoinen LTO-systeemi vaihtopelteillä tai jotain sinne päin. Kuutiolla tulee huonompi hyötysuhde, jos noin on.
Mikä tuli alkuperäiseen? - ivm
Jos olet ollut Rexoventtiin tyytyväinen niin helpommalla pääsee kun hankkii uuden samanlaisen. Parmair Oy:llä Forssassa lienee vielä koneita.
- Eepee
Parmairilta löytyy nykyään mitoiltaan ja yhdejärjestykseltään tilalle sopiva nykyaikaisempi Parmair REXO -malli Rexoventin RDAA mallin tilalle.
- Anonyymi
Myytkö liesituulettime ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/11310443Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1304261- 1164007
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24433859- 613546
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint532801Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192316- 572009
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko191592Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu81429