Ohratärkkelyssiirappi

Oon aika uus keliaakikko ja vielä opettelen mitä kaikkea voin syödä... Eli onko ohratärkkelyssiirappi gluteenitonta? Ohratärkkelys ei varmaankaan ole gluteenitonta? Ja täällä kun oli noita kaurakeskusteluja ja joku sanoi, että elovena kaura ei ole puhdasta eikä sitä voisi syödä... olen kuitenkin käyttänyt sitä aika paljon kun monissa resepteissäkin on se mainittu... Eli voikohan sitä sitten käyttää? Kun se olisi tosi edullistakin.
3821
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kyllä ohratärkkelyssiirappi on gluteeniton niinkuin muutkin tärkkelyssiirapit.nykyisten ohjeiden mukaan valmistajan täytyy pakkausmerkitä mistä tärkkelyssiirappi on valmistettu.tiedän koska itse olen elintarviketeollisuudessa töissä missä valmistusaineena käytetään paljon kyseisiä aineita.ohrakas ei ole gluteeniton.perunajauhohan on vastaava tuote ohrakkaalle esim leivonnassa.muistathan jos pakkauksessa lukee vehnätärkkelys niin sitä voi käyttää jos et ole erittäin herkkä ihokeliaakikko.vehnätärkkelyksestähän on poistettu gluteeni.itse olen myös käyttänyt eloveenaa,olihan keliakia lehdessä juttu kauroista joissa se todettiin gluteenittomaksi.olen joskus keittänyt aito kaurasta puuroa mut on pistävän makuista,leivontaan käy hyvin.vastaan mielelläni kysymyksiisi jos vain osaan koska muistan että aluksi tietoa todella tarvitsee.

Äänestä
  • kiitos nalle! uskallan siis edelleen käyttää elovenakaurahiutaleita.

    Äänestä

  • sama kirjoitti:

    kiitos nalle! uskallan siis edelleen käyttää elovenakaurahiutaleita.

    Moi!
    Löytyykö tietoa uudesta Elovena-tuotteesta "kauramurot"?
    Tuoteselosteessa mainitaan mallassiirappi, mahtaako olla gluteeniton?

    Kiitos vastauksesta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pihalla kirjoitti:

Oon aika uus keliaakikko ja vielä opettelen mitä kaikkea voin syödä... Eli onko ohratärkkelyssiirappi gluteenitonta? Ohratärkkelys ei varmaankaan ole gluteenitonta? Ja täällä kun oli noita kaurakeskusteluja ja joku sanoi, että elovena kaura ei ole puhdasta eikä sitä voisi syödä... olen kuitenkin käyttänyt sitä aika paljon kun monissa resepteissäkin on se mainittu... Eli voikohan sitä sitten käyttää? Kun se olisi tosi edullistakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu