Iivi Anna Masso kaivaa omaa kuoppaansa...

avautumisia

On aivan pöyristyttävää miten Masson annetaan jatkaa Risto Vuorisen ja Suomen halventamista joka ikisessä virolaisessa mediassa, televisiossa, lehdessä, radiossa ja sosiaalisessa mediassa jne ilman että presidentti Ilves puuttuu asiaan???

Eilen Masso hyökkäsi virolaisen median kimppuun ja sanoi sen olevan pelkkä vitsi, sitä uskoisi että virolaiset heräisivät edes tässä vaiheessa mutta ei.... Masson sana on absoluuttinen totuus, ei väliä vaikka haastattelut ovat räikeässä ristiriidassa keskenään, virolaisten yleinen mielipide myötäilee kaikkea mitä Masso sanoo. Kommentteja on niin paljon ettei niitä voi pistää vain muutaman trollin syyksi, kyllä se on kansa joka pauhaa ja suorastaan oksentaa suomalaisten päälle.

5. helmikuuta Masso uhkasi syyttää virolaista mediaa Moskovan äänitorviksi mikäli kirjoittavat Masson hyökkäyksestä Risto Vuorista kohtaan.

http://www.delfi.ee/news/en/news/presidents-adviser-labels-finnish-broadcasters-correspondent-kremlins-propagandist?id=70724277

Sen jälkeen Masso on itse antanut melkein päivittäin lukemattomia haastatteluja aiheesta. Itse en enää jaksa seurata muita virolaisia medioita paitsi Delfi:ä. Luin jonkin aikaa kommentteja olettaen että ainakin osa tajuaisi kuinka Masso yrittää rajoittaa sananvapautta, turhaan...

Jos Risto Vuorinen ei saa omalla salaisella facebook-tilillään puhua ystäviensä kanssa artikkeleista jotka hän on linkittänyt niin saako hän olla kriittinen kun puhuu ystävien kanssa puhelimessa yksityishenkilönä vai pitääkö hänen pitää omat ajatukset ja mielipiteet salassa kaikilta?

Lennart Meren aikana Masso olisi saanut lähtöpassit samantien, mutta Ilves vain pesee kätensä sanomalla että se oli Masson oma mielipide ja antaa Masson raivota ja loata suomalaisia toimittajia joka puolella.

Vuorinen odottaa yhä selvitystä propagandasyytteille:

http://www.journalisti.fi/artikkelit/2015/3/risto-vuorinen-odottaa-selvityst-propagandistisyytteist/

Tässä näette millaisen määrän 'avautumisia' Masso on antanut pelkästään Delfi:lle:

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=fi&rurl=translate.google.fi&sl=et&tl=fi&u=http://www.delfi.ee/teemalehed/iivi-anna-masso&usg=ALkJrhifqlVX3IurGXsoCIw13TmWAht2Pg

Sama ilman googlea:

http://www.delfi.ee/teemalehed/iivi-anna-masso

Meidän suomalaisten pitäisi vain pitää turpamme kiinni ettei vahingossakaan loukata 'ystävällistä veljeskansaamme'...

Suomella on länsimainen media ja länsimainen käyttäytyminen. Virolla taas ei. Piste.

3

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korjaus

      google-linkki ei toimi.

    • kaikkiaikanaansitte

      Viro pääsee joskus vielä takaisin sivistyksen kelkkaan. Sananvapaus on Virossa vielä varsin slaavilaisella tasolla.

      • vir

        Viro oli oikealla tiellä Lennart Meren aikana. Ilveksen myötä Virosta sananvapaus on taantunut slaavilaiselle tasolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1259
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1047
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      1000
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      959
    5. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      933
    6. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      139
      900
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      846
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      761
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      695
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      694
    Aihe