ekat juoksut

juoksutttt

meillä on kaksi koiraa, uros ja naaras, kumpikin leikkaamattomia. Ei kuitenkaan olisi tarkoitus pentuja teettää (ainakaan vielä) ja nartulle ei saisikaan kun on vasta 9kk ikäinen eli onko kellään samassa talossa niin uros kuin narttu ja miten erillään pito onnistunut?

Ei ainakaan vuoto ole nartulla alkanut mutta uros on tällä viikolla ollut kiinnostuneempi nartusta kuin aikaisemmin, näin jopa yrittävän päälle, mitä ei ole tehnyt tosiaan ennemmin. Epäilemme siis juoksujen alkavan pian... Olisikohan näin? Muutoksen kuitenkin huomaa selvästi.

Meillä on iso omakotitalo ja tilaa riittää koirien erotteluun, mutta kaipaisin silti kokemuksia, miten koirat käyttäytyvät tuossa tilanteessa? Kesällä tämä on helpompi kun meillä voi vuorotellen pitää koiria ulkona aidatulla pihalla, mutta talvella koirat ovat sisällä ja ovi välissä, jossa haka.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pallitveks

      Melko stressaava elämä uroksella, kun ei pääse tinttaamaan narttua. Suosittelisin jommankumman leikkauttamista.

    • mietitarkkaan

      Pidemmänpäälle tressaava tilanne urokselle kun samassa asunnossa on juoksuinen narttu.Juoksut aina kahdesti vuodessa.Kovasti saat vahtia ja järjestelyjä tehdä,että vahinkopentuja ei tule.Sinuna miettisin,että ovatko molemmat koirasi,ns.jalostuskoiria.Vai ihan kotikoiria?
      Onko niillä annettavaa rodulleen jalostusmielessä,siis luonne,rakenne,terveys...
      Jos ei ole,leikkuuttaisin vaikka molemmat.Jos koirat ovat jalostuksellisesti arvokkaita,terveeksi tutkittuja,terveistä sukulinjoista ja hyväluonteisia.Miettisin,että onko niitä tarkoitus käyttää vai ei?
      Jos päädyt että et käytä,niin sitten leikkuutat.Jos päädyt tulokseen,että käytät.Niin siihen asti pidät koirat erillään,että sitä koiraa joka on jalostusainesta on käytetty.Ja leikkutat vasta sitten.
      Yhteisiä pentujahan saman talouden koirille harvemmin teetetään,ne on niitä tehtailupentuja,tai sitten jo ennalta yhdistelmäksi suunniteltuja rotupentuja.
      Mutta siis,rodut,suvut,terveys,luonne,ne on ne jotka tuossa kannattaa läpi miettiä ja tutkia.Niin sitten voit päättää,että miten jatkossa teet.
      Jos ovat jotain sekoituksia,niin unohtaisin koko lisäämisen.Niitä on jo tarjolla niin paljon,ettei niillekkään ottajia ole.Varsinkaan sitten,kun ei pennusta tullutkaan ottajalle sopivan söpöinen aikuisena,niin koira joutuu kiertoon tai piikille.
      Nykyään on useat rotukoiratkin leikattuja,kun jos ei ole tarvetta enää jalostuskäyttöön.Pääsee omistaja helpommalla,eikä vahinkoja tule.
      Narttu säästyy leikattuna myös kohtusyövältä,ja uros leikkutettuna eturauhasongelmilta.

      • askskskks

        Joo, kantsii vaan leikata.


    • vähennäkävelymoodiin

      hidasta juoksu nopeutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      125
      4577
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3795
    3. 209
      3095
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      84
      2930
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      63
      2771
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      4
      1528
    7. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      106
      1527
    8. Mikä on kaivattusi toinen nimi

      🙈
      Ikävä
      60
      1276
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1111
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      1029
    Aihe