Kukaan parantunut jännitysniskasta?

kivulias567

Tuntuu että kaikki kokeiltu, erilaisista hoitajista liikuntaan eikä mistään tunnu löytyvän kunnollista apua. Onko joku parantunut jännitysniskasta tai saanut merkittävää apua jostakin?

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumissa__

      Kärsin tuosta itsekin. Stressitilanne töissä tai kotona ja tiedostamattani jännitän niskani niin, että lopulta etoo ja pyörryttää.

      Muuta konstia tiedä, kuin niskan reipas liikuttaminen. Siis n. 5 minuuttia esim. ilmanyrkkeilyä ja käsien ja hartioiden pyörittelyä, kunnes hartiat ovat lämmenneet ja veri kiertää. Kun hartiat ovat lämmenneet, niin venyttelyä. Nukun myös hartalämmittimen kanssa ja minulla on lämpötyyny.

      Vaivalloista ja tylsää, mutta auttaa. Pelkkä venyttely ilman lämmittelyä ei minusta tepsi.

    • Perusasento on tärkein. Olkapäitä ei saa yhtään pitää koholla - niitä voi ihan tietoisesti yrittää painaa alaspäin. Ergonomista puhe ei ole huuhaata. Työasento pitää olla sellainen, että kyynärpäät ei joudu kiilaamaan olkapäitä ylös millin sadasosaakaan - mielummin voi kuvitella kyynärpäihin punnukset vetämään niitä alaspäin. Ja olkalaukut pitäisi lailla kieltää - niiden kanssa väkisinkin joutuu olkaa jännittämään. Ja kännykkää ei kiilata korvan ja olkapään väliin. Ja kaikki jännittäminen saa olkapäät nousemaan. Siispä tarkkaile asentoasi.
      Toki liikunnasta on hyötyä. Itse olen laiska jumppaamaan. Minulle auttoi käynti kiropraktikolla ja olkalaukusta luopuminen. Ja tietysti tuo asennon tiedostaminen, niin pystyn neulomaan tuntitolkulla saamatta niskasärkyä.

    • rentonaaa

      piikkimatto

      rentoutuminen

    • jännitysniska

      Itse kärsin aikoinaan, jokapäiväisesti, samasta ongelmasta. Oli pienet lapset, vauvan kantamista, kiirettä, lyhyet yöunet jne....sitten työelämässä tuon jakson jälkeen työ rasitti niskaa. Kaikki tuli kokeiltua, säännölliset hieronnat, fysiot, akupunktiot, lääkkeet jne.... mikään auttanut kuin sen hetken ja seuraavat päivät.

      Nyt kun työ jäänyt tapaturman takia, ja stressit,niin en 10 vuoteen ole kärsinyt ongelmasta. Toki huomaan esim pakkasessa ja netiss istuen miten herkästi jännitän niskaani, olkapäät ovat tosi herkästi koholla. Sitten vaan kävelemään ulos yrittäen rentouttaa niskaa ja hartiaa.

      Itsellä ei ollu pahinta mikään särky vaan huimaus, ja joku fysio sanoikin että kun lihakseni kunnossa ja jännitän niin se vaikuttaa verenkiertoon aivoihin. Nyt kun elämä on lapseton ( lapset maailmalla) ja työtön, niin voin ottaa rennosti ja huomaan herkemmin miten tosiaan jännitän helposti niskoillani ja osaan reagoida siihen ajoissa ja tilanne ei pahene enään.

    • Yhyyyyy

      Huah. Itsellä kaikki samat oireet ja siihen päälle sitten käsien puutuminen.. Tätä on jatkunut puolisen vuotta eikä apua löydy. Fyssarilla ja hieronnassa käyty. Jumpassa kolmesti viikossa.. Valitettavasti stressaan tilannetta joka päivä ja luulen että olen aiheuttanut tällä jo paniikkihäiriönkin itselleni.. Meinaatteko että kiropraktikko vois jeesata? Jokapäiväinen huimaaminen häiritsee valtavasti elämää.. :(

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4483
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      25
      3258
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2914
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2727
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2680
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2567
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2095
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    Aihe